Turpmāk jaunu ēku elektroinstalācijas būs obligāti jāaprīko ar aizsardzību pret elektriskās strāvas noplūdi
- Autors: Apriņķis.lv

Turpmāk Latvijā, būvējot jaunas ēkas vai veicot elektroinstalāciju pārbūvi esošajās ēkās, elektroinstalācija būs obligāti jāaprīko ar aizsardzību pret elektriskās strāvas noplūdi, uzstādot noplūdstrāvas aizsargslēdžus, – tā paredz nule spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 294. Tas ļaus būtiski ierobežot elektrotraumu un ugunsgrēku izcelšanās riskus mājsaimniecībās, vēsta AS "Sadales tīkls". Grozījumi MK noteikumos apstiprināti šī gada 17. jūnijā un stājušies spēkā 1. jūlijā.
Latvijā diemžēl ik gadu tiek reģistrēti vairāki desmiti elektrotraumu, ko savos mājokļos pieaugušie un bērni gūst bojātas elektroinstalācijas vai bojātu elektroiekārtu dēļ. Piemēram, 2024. gadā fiksētas 50 elektrotraumas, turklāt trijos gadījumos cilvēks gāja bojā. Nav reti arī ugunsgrēki, kas dzīvojamās ēkās izceļas bojātas elektroinstalācijas izraisītas elektriskās strāvas noplūdes rezultātā.
"Dažkārt maldīgi pieņemam, ka pret dažādiem elektrības kabeļu un ierīču bojājumiem cilvēku pasargā automātslēdži jeb "korķi". Tomēr šie parastie aizsargslēdži, kas atrodami katrā mājoklī, nefiksē elektriskās strāvas noplūdi, tie reaģē uz elektrotīkla pārslodzi un īssavienojumiem. Tādējādi strāvas noplūdes slēdzis ir vienkāršs un efektīvs veids, kā katrs varam papildus uzlabot elektrodrošību savā mājsaimniecībā, taču pirms tam ir jāparūpējas par prasībām atbilstošu elektroinstalāciju," saka AS "Sadales tīkls" Mācību centra direktors, elektrozinību eksperts Artūrs Šmats.
"Ne mazums dzīvojamo māju Latvijā ir būvētas vēl padomju laikā, un ir virkne dzīvokļu un privātmāju, kuros elektroinstalācija nav mainīta, ir savu laiku nokalpojusi un nedroša. Prasība par obligātu noplūdstrāvas aizsargslēdžu ieviešanu jaunbūvēs un gadījumos, kad tiek veikta elektroinstalācijas pārbūve, ir nozīmīgs solis ceļā uz elektrodrošības un ugunsdrošības uzlabošanu mājokļos."
"Sadales tīkls" aicina ikvienu mājsaimniecību pievērst uzmanību elektroinstalācijas stāvoklim, savukārt daudzdzīvokļu māju apsaimniekotājus – koplietojamo telpu elektroinstalācijas stāvoklim. Atbilstoši spēkā esošajiem ugunsdrošības noteikumiem īpašniekam elektroinstalācijas pārbaude, piesaistot kvalificētu elektrospeciālistu, ir jāveic vismaz reizi desmit gados. Speciālists veiks nepieciešamos mērījumus un informēs par nepieciešamajiem uzlabojumiem.