Labklājības ministrija demogrāfijas politikas uzlabošanai vēlas vismaz 150 miljonus eiro
- Autors: LETA

Labklājības ministrijas (LM) iecerēm demogrāfijas politikas uzlabošanai kopumā nepieciešami 150 miljoni eiro, un šī summa ietver atbalstu ģimenēm ar bērniem un ārpusģimenē esošo bērnu aprūpi, informēja LM.
Izdevumu palielinājums paredzēts bērna kopšanas pabalstam, bērna piedzimšanas pabalstam, ģimenes valsts pabalstam, pabalstam aizbildnībā esoša bērna uzturēšanai, atlīdzībai par aizbildņa pienākumu pildīšanu un sociālām garantijām nestrādājošiem aizbildņiem.
Tāpat lielāki tēriņi paredzēti bērna adopcijas pabalstam, atlīdzībai par adoptējamā bērna aprūpi, atlīdzībai par adopciju, atlīdzībai par audžuģimenes pienākumu pildīšanu, pašvaldības izmaksātajam pabalstam audžuģimenē esoša bērna uzturam (valsts kompensācija par palielinājumu), kā arī specializēto audžuģimeņu atalgojuma palielināšanai.
LM vēlētos audzēt arī atbalstu pakalpojumu ieviešanai specializētajām audžuģimenēm, kā arī ārpusģimenes aprūpes centru pakalpojumu līdzsvarošanai aizbildņiem un adoptētājiem.
Atbilstoši Demogrāfisko lietu padomes 1.aprīļa sēdē uzdotajam LM, ņemot vērā aktuālos statistikas datus un 2026.gada plānotos rādītājus, ir veikusi aprēķinus vairākiem iespējamiem scenārijiem pabalstu ģimenēm ar bērniem pārskatīšanai un atbalsta pilnveidei ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem, tai skaitā vērtējot iespējas pakāpeniskai atbalsta pārskatīšanai.
Viena no LM prioritātēm ir bērna kopšanas pabalsta par bērnu līdz pusotra gada vecumam apmēra palielināšana.
Ja tiek lemts paaugstināt pabalstu no esošajiem 171 eiro mēnesī līdz 50% no ienākumu mediānas jeb 425 eiro nākamgad (turpmākajos gados pabalsta apmērs tiktu pārskatīts automātiski atbilstoši ienākumu mediānas izmaiņām), tad 2026.gadā bērna kopšanas pabalsta pārskatīšanai un arī sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanai pensiju, bezdarba un invaliditātes apdrošināšanai no paaugstinātā pabalsta apmēra būtu nepieciešami 72,2 miljoni eiro.
Minētajā LM ziņojumā par demogrāfiskās politikas attīstību paredzēts darboties trīs rīcības virzienos. Pirmkārt, orientējoties uz ikvienu bērnu kā vērtību, tiek ietverti atbalsta pasākumi bērna ienākšanai ģimenē un ģimeņu ikdienas un sadzīves līmeņa paaugstināšanai. Otrkārt, veicinot kvalitatīvu dzīves vidi, un, treškārt, pēc iespējas mazinot iemeslus cilvēku migrācijai un veicinot remigrāciju.
Ziņojumā paredzēto pasākumu īstenošanu 2025.gadā paredzēts nodrošināt no piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, savukārt 2026.gadā un turpmākajos gados jautājums par papildu finansējumu skatāms kārtējā gada valsts budžeta sagatavošanas procesā, atbildīgajām ministrijām iesniedzot priekšlikumus prioritārajiem pasākumiem.
Kā vēstīts, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs iepriekš paudis pārliecību, ka demogrāfiskās situācijas uzlabošanai galvenie risinājumi ir pabalstu pārskatīšana, veselības aprūpes uzlabošana un mājokļu pieejamības veicināšana.