Menu

 

Skolēni varēs atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves vidējā izglītībā, konceptuāli lemj Saeima

  • Autors:  Saeimas preses dienests
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Skolēni, kuri apgūst vispārējo vidējo izglītību, profesionālo vidējo izglītību vai arodizglītības programmu, varēs atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves, paredz Saeimā pirmajā lasījumā atbalstītie par steidzamiem atzītie grozījumi Izglītības likumā. Jau pērn pieņemtie grozījumi ļāva skolēniem pamatizglītības posmā atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves, un jaunā norma būs iepriekšminētā pārejas procesa turpinājums.

Mērķis ir pilnībā īstenot pāreju uz kādu no Eiropas Savienības oficiālajām valodām kā otro svešvalodu skolās, skaidro par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre.

Kā teikts grozījumu anotācijā, izmaiņas ļaus pabeigt jau uzsākto izglītības satura reformu un nodrošināt vienotu regulējumu attiecībā uz otrās svešvalodas apguvi, kas ir Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas oficiālā valoda.

Skolēni, kuri uzsāks mācības 10.klasē vai 1.kursā vidējās izglītības pakāpē, būs tiesīgi neuzsākt vai neturpināt krievu valodas apguvi. Savukārt izglītojamie, kuri jau mācās vidējās izglītības pakāpē, varēs līdz šī gada 30.jūnija rakstveidā atteikties no krievu valodas apguves, paredz likumprojekts. Šiem skolēniem būs jānodrošina iespēja apgūt citu svešvalodu.

Tiem, kuri šajā mācību gadā pabeidz apgūt vispārējās vidējās izglītības programmu un būs atteikušies no krievu valoda apguves, vidējās izglītības pakāpes noslēgumā izsniedzamajā dokumentā norādīs vērtējumu, kas noteikts pēc iepriekšējā mācību gadā šajā priekšmetā iegūtajiem summatīvajiem vērtējumiem.

Izglītojamajiem, kuri līdz 2024./2025. mācību gadam uzsākuši krievu valodas kā otrās svešvalodas apguvi, būs iespēja to turpināt līdz vidējās izglītības pakāpes noslēgumam, bet ne ilgāk kā līdz 2026./2027. mācību gada beigām vispārējās vidējās izglītības un arodizglītības programmās un ne ilgāk kā līdz 2027./2028. mācību gada beigām profesionālās vidējās izglītības programmās.

Lai grozījumi Izglītības likumā varētu stāties spēkā, tie jāskata Saeimā vēl galīgajā lasījumā. Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

 

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.