Studenti prezentē kursa darbus par Lēdurgas, Mālpils un Egļupes izpēti
- Autors: Apriņķis.lv

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Telpiskās attīstības plānošanas studenti viesojās Siguldas novadā, lai pašvaldības pārstāvjus un vadību iepazīstinātu ar savu pētījumu rezultātiem, informē pašvaldībā.
Studenti Siguldas Jaunajā pilī tikās ar pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieci Inu Stupeli, pašvaldības domes Attīstības un uzņēmējdarbības komitejas priekšsēdētāju Reini Ādamsonu, teritorijas plānotājiem Zaigu Jēkabsoni, Irēnu Kukuli, Inetu Broku, nekustamā īpašuma speciālisti Rudīti Stukli un vides attīstības plānotāju Zani Gateri. Tikšanās laikā studenti prezentēja veiktos pētījumus par Lēdurgas, Mālpils un Egļupes ciemu, raisot plašu diskusiju ne tikai par izpētes rezultātiem, bet arī par teritorijas plānojuma risinājumiem kopumā.
Pašvaldība kopā ar teritorijas plānotājiem SIA “Metrum” iesaistīja studentus, vēloties saņemt jauniešu pilnīgi neatkarīgus secinājumus par izpētes teritorijām, jo skats no malas vienmēr paver jaunus apvāršņus, arī it kā tik konservatīvā dokumentā kā teritorijas plānojums. Viens no uzdevumiem, ko veica jauniešu trīs komandas kopā ar saviem pasniedzējiem, bija veikt sākotnējo ciema iedzīvotāju aptauju par plānojumam un iedzīvotājiem svarīgiem jautājumiem – par kopienu sajūtu un identitātes jautājumiem, norāda pašvaldībā.
Egļupes ciems unikāls gan tādēļ, ka ciema veidošanas mērķis ļoti būtiski atšķiras no ciemata izmantošanas šodien, gan tādēļ, ka tas atrodas divu pagastu (Allažu un Inčukalna) teritorijās. Ir tapuši konkrēti priekšlikumi gan par turpmāko ciema apsaimniekošanu, gan teritorijas plānojumā iekļaujamu zonējumu, kas paredz vairāku publisku teritoriju izveidošanu kopienas pasākumu norisēm, dažādu aktivitāšu rīkošanai. Pēc prezentācijas diskusija turpinājās gan par šauro ielu koridoru izmantošanu, gan apbūves parametriem, kurus būtu vēlams saglabāt nelielajiem zemesgabaliem atbilstošus, neradot ar ēkām pārblīvētu iespaidu.
Savukārt Lēdurgas ciema unikalitāte slēpjas ļoti izteiktā kopienas sajūtā un skaistā, pievilcīgā kultūrvēsturiskā vidē, kas gandrīz pilnībā ietver visu ciema teritoriju. Studenti rīkoja gan tikšanās pašā ciemā, gan iekļāvās, piemēram, pievienojās lēdurdziešu lietotnes “WhatsApp” grupai, tajā rosinot diskusijas par iedzīvotājiem nozīmīgiem jautājumiem. Ir notikušas diskusijas par to, ka kultūrvēsturiskas zonas noteikšana ciemam uzliktu ne tikai pienākumus, bet galvenokārt, ja šādu statusu prasmīgi izmantotu, tas varētu piesaistīt Siguldas novadam būtisku uzņēmējdarbību – tūrisma un ar viesmīlību saistītu pakalpojumu attīstību. Viens no galvenajiem teritorijas plānojumā iekļaujamiem nosacījumiem, pēc studentu domām, ir panākt novada nozīmes kultūrvēsturiskas zonas izveidošanu ar tādiem nosacījumiem, kas ļauj Lēdurgas centram attīstīties, saglabājot tā šarmu un individualitāti, skaidro pašvaldībā.
Nedaudz atšķirīgs bija to studentu, kuri darbojās Mālpilī, darba uzdevums. Jo Mālpils, kas veidojusies kā paraugciemats pagājušā gadsimta beigās ne tik daudz prasa pārmaiņas, bet gan veidu, kā saglabāt savu īpašo plānojumu, kur starp divām apbūves teritorijām atrodas plašais Mālpils muižas parks, kurš šobrīd sadala ciemu divās daļās. Ņemot vērā to, ka ciemats veidots kā paraugciemats, studentu ieteikumi respektē tā tradicionālās vērtības un centra zonējumu. Iedzīvotājiem ir ļoti spēcīga savas identitātes un kopienas sajūta, līdz ar to iedzīvotāju aptaujas bija viegli organizējamas un ļoti saturīgas, sniedzot vērtīgus ieteikumus tālākajam teritorijas plānošanas procesam.
Par savu veikumu jau sākotnēji bija paredzētas atskaites ciemu iedzīvotājiem, Lēdurgā tikšanās jau notika 5. jūnijā. Ar Mālpils iedzīvotājiem tikšanās notiks Mālpils tirgus laikā 9. jūnijā, sākot no plkst. 11.00. Savukārt Egļupes ciema iedzīvotāji, kuri šobrīd tikai veido savu identitāti un mācās būt kopā, ar darbu varēs iepazīties sociālo tīklu vietnē “Facebook”, vēsta pašvaldībā.
Studenti darbu veica pasniedzēju – asociētā profesora Pētera Šķiņķa, Rīgas plānošanas reģiona Telpiskās plānošanas nodaļas vadītāja Rūdolfa Cimdiņa, pasniedzējas Guntas Lukstiņas un teritorijas plānojuma izstrādes vadītājas SIA “Metrum” arhitektes Māras Kalvānes – vadībā.