LPS: Nevar viennozīmīgi novērtēt un nosaukt no pašvaldību mežu resursiem neiegūto labumu
- Autors: LETA

Nav iespējams viennozīmīgi novērtēt un nosaukt no pašvaldību mežu resursiem neiegūto labumu, tā pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) diskusijas par Valsts kontroles (VK) revīzijas ziņojumu "Pašvaldību meži - nesaimnieciski izmantots publiskais resurss" pauda LPS.
LPS akcentē, ka VK veikusi revīziju piecās pašvaldībās, tāpēc ziņojuma secinājumus nevar attiecināt uz visām pašvaldībām un viennozīmīgi nosaukt no meža resursiem neiegūtā labuma apmēru naudas izteiksmē.
Pašvaldības ilgtspējīgā mežu apsaimniekošanā nekoncentrējas tikai uz ekonomisko labumu, bet ņem vērā daudzus nozīmīgus aspektus - nepieciešamību saglabāt meža bioloģisko daudzveidību, produktivitāti, atjaunošanās spēju, dzīvotspēju un potenciālu tagadnē un nākotnē, spēju pildīt nozīmīgas ekoloģiskās, ekonomiskās un arī sociālās funkcijas vietējā, nacionālā un globālā līmenī, kā arī nerada draudus citām ekosistēmām, uzsver LPS.
Tāpat esot jāņem vērā, ka pašvaldības savu īpašumu izmanto attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju vajadzību apmierināšanai, lēmumu pieņemšanā iesaistot vietējo kopienu.
Tāpēc diskutējams esot VK secinājums par zaudētiem līdzekļiem, jo neesot korekti mežaudzes vērtējumi.
Pašvaldības nevar apšaubīt speciālistu sertifikātus. Neesot arī ievērtēts pašvaldību atsavināšanas procedūru ilgais periods un mainīgās kokmateriālu tirgus cenas.
VK secinājumi un ieteikumi katrai konkrētai pašvaldībai esot jāizanalizē daudz detalizētāk, jo jebkādas nosauktās summas esot tikai ekspertu teorētisks aprēķins, nevis visa pašvaldības meža saimniecības situācijas analīze.
Pusotru gadu veiktās kontroles laikā jau līdz ziņojuma publicēšanai esot cita situācija, jo šis ir laiks pēc administratīvi teritoriālās reformas, kad novadu īpašumi ir apvienoti.
Tāpat pašvaldībām radušies neskaidri jautājumi par revīzijas secinājumiem mežu inventarizācijas jautājumā.
Kā ziņots, VK secinājusi, ka pārbaudītajās meža platībās netiek pienācīgi veiktas visas meža apsaimniekošanas ciklā paredzētās darbības, piemēram, meža atjaunošana pēc cirsmu izstrādes, jaunaudžu un krājas kopšana, aizsardzība pret kaitēkļu un dzīvnieku bojājumiem, meliorācijas un meža infrastruktūras uzturēšana. Neveicot šīs darbības, pašvaldības samazina meža nākotnes vērtību un iespēju ik gadu gūt ieņēmumus līdz pat 3 438 400 eiro.