Menu

 

Ādažu un Saulkrastu novadā izpētes vizītēs viesojas Tartu apriņķa delegācija

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - www.adazunovads.lv Foto - www.adazunovads.lv

Septembra sākumā Ādažu novadu apmeklēja Tartu apriņķa pašvaldību, uzņēmēju un nevalstisko organizāciju pārstāvji izpētes vizītē projekta “Upju tīkla attīstība” ietvaros, informē Ādažu novada pašvaldībā.

Delegācija iepazina novada dabas skaistumu un kultūras mantojumu, kā arī iesaistījās diskusijās ar Ādažu novada pašvaldības pārstāvjiem, kopienu pārstāvjiem un uzņēmējiem par nākotnes attīstības perspektīvām. Igauņu delegāciju veidoja ar Emajegi upes attīstību saistītas organizāciju – Tartu pilsētas un Lūnjas pagasta pašvaldību, Tartu apriņķa pašvaldību asociācijas, Tartu apriņķa tūrisma attīstības fonda un vietējās rīcības grupas “Tartu apriņķa attīstības asociācija” – pārstāvji, kā arī laivu piestātņu un dažādu kuģīšu operatoru darbinieki.

Izpētes vizīti koordinēja biedrība “Jūras zeme” sadarbībā ar Ādažu novada pašvaldību, Ādažu novada uzņēmējiem un aktīvajiem kopienu pārstāvjiem. Sevišķi atzīmējams to aktīvistu, uzņēmēju un pašvaldības darbinieku entuziasms, kuri šī gada jūlijā devās izpētes vizītē uz Tartu pilsētu un apriņķi, pētot Emajegi upes apkārtni, vēsta Ādažu novada pašvaldībā.

Izpētes vizīte ilga četras dienas – no 3. līdz 6.septembrim. Pirmajā dienā igauņu kolēģi iepazina Ādažu pilsētu krēslas stundās nelielā ekskursijā. Otrajā dienā delegācija uzturējās Carnikavā. Igauņu delegācija baudīja dabas parka “Piejūra” ritmus kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un vietējo dabas mūziķi. Atlikusī diena pavadīta, iepazīstot Carnikavas attīstības vēsturi, zvejnieku un nēģu cepēju arodu. Trešā diena pagāja diskusijās par Gaujas upes un tās apkārtējo teritoriju attīstības izaicinājumiem un plānošanu. Tartu apriņķa pārstāvjiem izklāstītas Carnikavā esošās Vecgaujas un tās ūdensmalu attīstības vīzijas.

Dienas otrajā pusē delegācija tikās ar Ādažu novada pašvaldības, Rīgas plānošanas reģiona (RPR) un Pierīgas tūrisma asociācijas (PTA) pārstāvjiem. Ādažu novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītāja Inga Pērkone iepazīstināja ar kopējo situāciju Ādažu novadā, pašvaldības vecākā tūrisma speciāliste Rūta Zunde par tūrisma nozares attīstību un tā izaicinājumiem, PTA valdes priekšsēdētāja Aiva Vancāne izklāstīja Pierīgas kā tūrisma reģiona attīstības plāniem, pielietojot “LEADER” un Tūrisma sadarbības tīklu programmu atbalstu. Visbeidzot RPR tūrisma speciālists Edgars Ražinskis prezentēja projekta “Local Flavours” ietvaros veiktā pētījuma rezultātus, iezīmējot dabas parku “Piejūra” kā vietu ar lielu potenciālu dabiskai tūrisma nozares attīstībai, taču arī ieskicēja izaicinājumus šī procesa līdzsvarošanai ar iedzīvotāju vajadzībām. Viņš aicināja veidot vienotu dabas parka “Piejūra” pārvaldības modeli. Pēc saturīgām diskusijām igauņu kolēģi devās uz Baltezeru, apmeklējot vēsturisko sūkņu staciju un tiekoties ar Ādažu uzņēmēju biedrību.

Noslēdzošā diena iesākās palieņu mežu ieskautajā Zvaniņu ceļā. Dienas gaitā Igaunijas delegācija virzījās augšup pa Gauju caur Saulkrastu novada Sējas pagastu un izpētes vizīti pabeidza ar Gaujas plostnieku stāsta iepazīšanu Siguldā, stāsta Ādažu novada pašvaldībā.

Kopumā izpētes vizīte sniedza Tartu apriņķa kolēģiem, uzņēmējiem un nevalstisko organizāciju darbiniekiem izcilu iespēju iepazīt daudzveidīgo Gaujas upes lejteces pēdējo posmu un stiprināt starptautisko sadarbību. Vizītes laikā igauņi atzina, ka Ādažu novadā nav viennozīmīgas un vienkāršas pieejas ilgtspējīgai attīstībai. Tartu apriņķī nozīmīga daļa ekonomisko aktivitāšu koncentrējas Emajegi upē un tās krastos, savukārt Ādažu novadā šīs aktivitātes ir izvērstas pa plašāku teritoriju. It sevišķi liela nozīme ir kopienām Gaujas upes nosacītajās pietekās, piemēram, Vecgaujā, un saistītos ūdensceļos, piemēram, Gaujas-Baltezera kanālā. Papildus tam Ādažu novads arī ļoti spilgti ilustrē dažādu sistēmu savstarpējo saistību un atkarību, kuras savā mijiedarbībā veido krāšņo un daudzveidīgo ainavu un vidi. Līdz ar to jebkāda veida attīstībai ir jāuztur un jāstiprina dabas ekosistēmu, kopienu un uzņēmējdarbības sinerģija. Tikai tādā veidā Gaujas upes pēdējos kilometros var attīstīties ilgtspējīga un kopienās balstīta tūrisma un rekreācijas nozare. Citiem vārdiem sakot, tikai patiesa sadarbība starp visiem iesaistītajiem ir vienīgais izaugsmes virzītājspēks.

Izpētes vizīte notikusi projekta “River Networks” (latviski – “Upju attīstības tīkli”) ietvaros. Projekta vadošais partneris ir biedrība “Jūras zeme”, kas ir un vietējā rīcības grupa Ādažu un Saulkrastu novadā. Projektu īstenos līdz 2027.gada 31.janvārim. Projekta mērķis ir risināt kopīgas pārrobežu problēmas, kas saistītas ar upju pārvaldību un izmantošanu. Projekta ietvaros tiks izstrādāta visaptveroša un sinhronizēta attīstības stratēģija Gaujas upei posmā no Rāmkalniem līdz jūrai, koncentrējoties uz dabas resursu un mantojuma labāku izmantošanu saimnieciskai darbībai, ievērojot vides aizsardzības noteikumus. Otra līdzvērtīga stratēģija tiks izstrādāta Emajogi upes attīstībai. Stratēģijas izstrādes laikā paredzētas darba grupas un darbnīcas ar iesaistītajām un ieinteresētajām pusēm. Projekts ietver arī divu kopīgu risinājumu izstrādi, pamatojoties astoņās izmēģinājuma darbībās, no kurām daļa tiks īstenota Ādažu novadā, vēsta pašvaldībā.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.