Nacionālo botānisko dārzu Salaspilī pārveidos no institūta par tiešās pārvaldes iestādi
- Autors: LETA

Valdība otrdien atbalstīja Salaspilī esošā Nacionālā botāniskā dārza juridiskā statusa maiņu - tas tiks pārveidots no institūta par tiešās pārvaldes iestādi. Mainot botāniskā dārza statusu, valdība arī pieņēma jauno iestādes nolikumu un maksas cenrādi.
LETA jau ziņoja, ka ar šī gada 31.decembri plānots likvidēt valsts zinātnisko institūtu - atvasinātu publisko personu "Nacionālais botāniskais dārzs" - un nākamgad izveidot viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministra pakļautībā esošu tiešās pārvaldes iestādi "Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs".
Lai arī Zinātniskās darbības likumā noteikts, ka zinātnisko institūtu reģistrē zinātnisko institūciju reģistrā, ja tajā vēlētus akadēmiskos amatus ieņem vismaz piecas personas ar zinātnes doktora grādu, pašlaik tajā ir tikai viena akadēmiskajā amatā ievēlēta persona ar zinātnes doktora grādu, kas pilda Zinātniskās padomes priekšsēdētājas pienākumus. Institūta darbinieku sarakstos nav nepieciešamā personu ar zinātnes doktora grādu skaita.
Tā kā vienpersonisks lēmums var tikt uzskatīts par neleģitīmu, tiek uzsvērts, ka lēmums par institūta likvidēšanu un par jaunas tiešās pārvaldes iestādes "Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs" izveidi ir jāpieņem Ministru kabinetam.
Arī Latvijas Zinātnes padome (LZP) norāda uz nespēju institūtam patlaban izpildīt likuma prasības. Ar institūta likvidēšanu un tiešās pārvaldes iestādes izveidi saistītos izdevumus plānots segt no šī paša institūta līdzekļiem.
Jaunajai iestādei būs jāpārvalda dabas piemineklis - īpaši aizsargājamie dendroloģiskie stādījumi "Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs" - un jānodrošina tā saglabāšana un mērķtiecīga attīstība. Tāpat tai būs jānodrošina izņemto vai konfiscēto starptautiskās tirdzniecības apdraudēto savvaļas augu uzglabāšana, jāpiedalās Latvijas floras in situ un ex situ izpētē un saglabāšanā, jāuztur un jāattīsta Latvijas savvaļas augu sugu genofonda ex situ kolekcijas un references kolekcijas.
Nacionālajam botāniskajam dārzam būs jānodrošina Latvijas nacionālās selekcijas augu šķirņu un vēsturisko kultivāru genofonda kolekcijas un references kolekcijas, kā arī jāveic vides informācijas un izglītības darbs botānikā un ar to saistītajās nozarēs. Nacionālais botāniskais dārzs būs atbildīgs arī par iestādes kolekciju pieejamību zinātnes un izglītības vajadzībām, kā arī sadarbosies ar Latvijas un pasaules floras ģenētisko resursu turētājiem.
Kā ziņots, kopš 2019.gada novembra Nacionālajam botāniskajam dārzam Salaspilī nav direktora, jo izsludinātie konkursi ir noslēgušies bez rezultāta. Direktora pienākumus pilda Artis Vītiņš.