Kāds bija aizvadītais gads Pierīgā? Janvāris – marts Apriņķis.lv
- Autors: Liene Ozola

Politika un ugunsgrēki, nogrieztas dzīvnieku kājas un Eiropas Parlamenta vēlēšanas, satraukti iedzīvotāji un muzeji, varas maiņas un palīdzība Ukrainai – tik dažādiem notikumiem piepildīts ir bijis aizvadītais gads. Īsumā atskatāmies uz notikumiem Pierīgā.
Janvāris

► Gads iesākās ar ziņu, ka aizvadītā gada nogalē par senioru aplaupīšanu Siguldā aizturētas trīs personas: “Pagājušā gada 30. decembrī kāds vīrietis iekļuva pensionāru pāra dzīvoklī Siguldā, kur ar fizisku spēku no pensionāres somiņas izņēma dokumentus un jubilejas monētas un dzīvoklī nolaupīja 3000 eiro skaidrā naudā un pēc tam dzīvokli pameta. Valsts policijas darbinieki, ierodoties notikuma vietā, noskaidroja, ka cietušie paši bija atvēruši durvis noziedzniekam. Lai slēptu savu identitāti, ļaundaris seju bija aizsedzis ar masku. Izmeklēšanas laikā tika noskaidrota iespējamā vainīgā persona – 1987. gadā dzimis vīrietis.”

► 25.janvārī karstas politiskas cīņas risinājās Siguldas novada pašvaldībā. Ar četrpadsmit pašvaldības deputātu balsīm par un piecām pret no amata tika atstādināta domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa (Nacionālā apvienība). Kaut arī domes vairākuma kolēģu uzticību Sausiņa zaudēja, savu atbalstu viņai piketā pauda pie pašvaldības ēkas pulcējušies aptuveni piecdesmit cilvēki. Liela daļa mītiņa dalībnieku bija pašvaldības darbinieki. Bija manāmi arī policisti, un domes ieeja bija norobežota. Zīmīgi, ka par Sausiņas atbrīvošanu no amata balsoja arī viņas pārstāvētā politiskā spēka deputāti.
Februāris

► Februāra sākumā bērnunamā “Sprīdītis” Jūrmalā tiek ieviesti stingrāki noteikumi, jo viens no iestādes iemītniekiem tiek turēts aizdomās par vienaudža slepkavību Slokā. Trīs no pusaudžiem, kuri bija iesaistīti konfliktā Slokā, kas beidzās ar slepkavību, februārī uzsāka mācības attālināti, bet Jūrmalas pašvaldības sociālās aprūpes iestādē “Sprīdītis”, kur šie jaunieši dzīvo, ieviesta diennakts apsardze.

► 15.februārī, nepilnu mēnesi pēc balsojuma par neuzticības izteikšanas iepriekšējai domes priekšsēdētājai Līgai Sausiņai, Siguldas novada pašvaldības deputātu vairākums par novada mēru ievēl līdzšinējo domes priekšsēdētāja vietnieku Linardu Kumski (NA/LRA/LZP). Par Kumski balsoja trīspadsmit deputāti, kuri iepriekš bija balsojuši par līdzšinējās novada domes vadītājas Līgas Sausiņas atbrīvošanu.

► Februāra beigās politiskas pārmaiņas vēlas arī Mārupes novada opozīcija. Novada priekšsēdētāja Andreja Ences (LRA) atbrīvošanu no amata bija rosinājuši septiņi domes deputāti, jo Rīgas rajona tiesa 2024. gada 30. janvārī lēma viņu atzīt par vainīgu apsūdzībā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, piespriežot 18 900 eiro lielu soda naudu. 28. februāra sēdē Mārupes novada domes deputāti neatbalstīja novada priekšsēdētāja Andreja Ences (LRA) atbrīvošanu no amata.
Marts

► Mēneša vidū ziņojām, ka kukuļošanas lietā Ropažos starp apsūdzētajiem ir arī pašvaldības domes deputāti. Pēc neoficiālas informācijas, lietā varētu būt iesaistīts toreizējais pašvaldības Iepirkumu komisijas priekšsēdētājs un domes deputāts Guntis Kampe (LA), komisijas priekšsēdētāja vietnieks un domes deputāts Gundars Krievs (LZS), kā arī komisijas locekle, domes Iepirkumu nodaļas darbiniece Linda Beikmane. Pēc KNAB veiktajās izmeklēšanas Ropažu novada dome šos iepirkumu komisijas locekļus nomainīja.

► Martā notiek vairākas Baldones pagasta iedzīvotāju tikšanās ar uzņēmuma “Latvijas Vēja parki” pārstāvjiem. Iedzīvotāji ir bažīgi par ieceri būvēt šeit aptuveni 20 vēja turbīnas, kuru augstums būtu līdz 300 metriem un rotoru diametrs – līdz 200 metriem. Baldonieši uzskata, ka šīs ierīces atstās iespaidu uz viņu veselību, degradēs vidi un pazeminās īpašumu vērtību. Iedzīvotāju iebildes, tostarp citos novados, nes augļus, jo vasaras beigās valdībā tiek pieņemts lēmums par “sāpju naudas” izmaksāšanu, proti, vēja parku attīstītājiem būs jāmaksā vietējai pašvaldībai un apkārtnes iedzīvotājiem ikgadējais atbalsts, un ne tālāk kā divu kilometru attālumā esošo māju īpašnieki saņems vismaz vienu minimālo mēnešalgu gadā.