Menu
 

SPKC: Populārākā narkotiskā viela Latvijā joprojām ir marihuāna

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Latvijā populārākā narkotiskā viela joprojām ir kanabiss jeb marihuāna, turklāt ir vērojama pieaugoša tās izplatība vispārējā populācijā, secināts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) jaunākajā ziņojumā par narkotiku situāciju Latvijā.

Latvijā visplašāk izplatīta ir marihuānas lietošana, savukārt hašiša un citu kanabisa produktu lietošanas apmēri ir salīdzinoši nelieli, norādīts ziņojumā.

SPKC ziņojumā spriež, ka narkotiku lietošana galvenokārt sastopama "jauno pieaugušo" vidū vecumā no 15 līdz 34 gadiem. Vīrieši parasti ziņo par nelegālu narkotiku lietošanu biežāk nekā sievietes, secināts ziņojumā.

Pagājušā gada Eiropas skolu aptaujas projekta pētījums par alkoholu un citu atkarību izraisošo vielu lietošanu 15 līdz 16 gadus vecu skolēnu vidū liecinājis par kanabisa lietošanas samazinājumu, salīdzinot ar 2019.gadā novēroto pieaugumu, atzīmē SPKC. Pētījumā tika iesaistīti 113 882 skolēni vecumā no 15 līdz 16 gadiem 37 Eiropas valstīs.

Pagājušajā gadā 16% Eiropas skolēnu tika atzinuši, ka dzīves laikā pamēģinājuši marihuānu - šādi atbildējuši 15% zēnu un 16% meiteņu, liecina pētījuma dati. Pagājušā gada dati uzrāda izmaiņas kanabisa pamēģināšanā dzimuma grupās - ja iepriekšējos pētījuma posmos to vairāk pamēģinājuši zēni, tad pērn šīs atšķirības izlīdzinājušās.

Latvijā kanabisu lieto 4,4% aptaujāto skolēnu, savukārt Eiropas valstu vidējais rādītājs ir 4,7%. Marihuānu jeb kanabisu 13 gadu vecumā vai agrāk esot pamēģinājuši 3,4% Latvijas skolēnu, kamēr aptaujātajās dalībvalstīs vidēji šis rādītājs ir 2,4%, liecina pagājušā gada aptaujas dati. Līdzīgas tendences attiecībā uz kanabisa lietošanu ir arī citviet Eiropā.

Savukārt kokaīnu atbilstoši 2024.gada aptaujas datiem esot pamēģinājuši 2,5% Latvijas skolēnu vecumā no 15 līdz 16 gadiem, rādītājam Latvijā esot līdzīgam ar dalībvalstu vidējo rādītāju, kas ir 2,3%. Šajā pašā vecuma grupā ekstazī jeb MDMA pamēģinājuši 2,8% Latvijas aptaujāto skolēnu, kas ir līdzīgs Eiropas valstu vidējam rādītājam - 2,1%. Tas ir mazāk nekā 2019.gadā, kad šis rādītājs Latvijas skolēnu vidū bijis 5%.

Vērtējot stimulantu grupas narkotiku datus, pēdējo gadu laikā novērota tendence, ka pieaug šīs grupas narkotiku izplatība, atzīmē SPKC. Vispārējā populācijā populārākās lietotās stimulantu grupas narkotikas Latvijā ir kokaīns un ekstazī.

Ja ekstazī jeb MDMA tendeces pēdējo gadu skatījumā vērtējamas kā mainīgas, tad kokaīna izplatībā novērots pieaugums pēdējo piecu gadu laikā. Kokaīna popularitātes pieaugums novērots arī citviet Eiropā.

Ziņojumā vērsta uzmanība, ka kokaīna lietošanā novērotas izmaiņas arī attiecībā uz tā lietošanas veidu - to ne tikai šņauc, bet arī injicē, par ko liecina narkotiku injicētāju izlietoto šļirču atlieku satura laboratoriskie izmeklējumi Rīgā.

Tāpat būtisks izaicinājums attiecībā uz narkotiku lietošanu un radītā kaitējuma apmēriem ir saistāms ar opioīdu tirgus izmaiņām, piemēram, heroīna aizstāšana ar jauniem, iedarbības ziņā būtiski spēcīgākiem sintētiskajiem opioīdiem, izceļ SPKC.

Identificējot narkotisko un psihotropo vielu atlikumus vienreizlietojamās šļircēs Rīgā, visbiežāk pērn tajās konstatētās vielas bija stimulantu grupas narkotikas. Amfetamīns tika atklāts 47% paraugu, metamfetamīns - 34%, kokaīns - 34%, bet katinons alfa-PVP - 27% gadījumu. Ekstazī konstatēts divos šļirču paraugos.

Pēdējo gadu laikā amfetamīna un metamfetamīna lietošanas rādītāji savstarpēji variējuši atkarībā no tā, kura no šīm vielām ir bijusi plašāk izplatīta narkotiku tirgū, norādīts ziņojumā.

Piecās dažādās vietās Rīgā regulāri kopš 2020.gada tiek savāktas 200 izlietotas šļirces, pēcāk laboratoriski analizējot injicēto vielu sastāvu tajās. Vērtējot laboratorisko izmeklējumu datus, vērojama tendence analizējamajā paraugā atklāt vairākas narkotiskās vielas vienlaicīgi, piemēram, gan izņemto vielu paraugos, gan injicētāju izlietotājās šļircēs vai mirušo personu bioloģiskajās vidēs tiek atklātas vairāku vielu kombinācijas vienlaikus.

Šobrīd pieejamie dati gan nesniedz skaidru vērtējumu, vai šāda lietošanas paraduma izmaiņu pamatā ir pašu narkotiku lietotāju izvēle, vai vielu kombinācijas lietotāju organismā nokļūst, pašiem neapzinoties, jo tirgū iegādātā viela ne vienmēr satur lietotāju šķietami iegādāto vielu, atzīmē SPKC.

Pērn spēkā stājās grozījumi likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" pielikumā, kur kontrolējamo vielu sarakstiem tika pievienotas vairākas jaunas ģenēriskās vielu grupas, kā arī individuālas vielas. Gada nogalē SPKC izdeva arī divus pagaidu aizliegumus vielām spirohlorofīns un desglicila diklazafons.

Savukārt šī gada sākumā uzsākts darbs pie rekomendāciju sagatavošanas Veselības ministrijai, ietverot ne tikai divas pagaidu aizliegumā iekļautās vielas, bet arī citas vielas, kuru kontrole ekspertu vidū atzīta par pamatotu un nepieciešamu.

Ziņojuma datus apkopojis un sagatavojis Eiropas Savienības Narkotiku aģentūras (EUDA) Latvijas kontaktpunkts, kas bāzēts SPKC.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.