Nacionālās alkoholisma ierobežošanas padomes sēdē pārrunā jaunos ierobežojumus alkohola pieejamības mazināšanai
- Autors: Apriņķis.lv

Lai pārrunātu jaunos ierobežojumus alkohola pieejamības mazināšanai un reklāmas ierobežošanai, kas stājušies spēkā kopš šā gada augusta, kā arī uzklausītu uzraugošo iestāžu veiktos pasākumus un apzinātu problēmjautājumus, ceturtdien Veselības ministrijā norisinājās Nacionālā alkoholisma ierobežošanas padomes sēde.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri klātesošajiem uzsvēra, ka cilvēku paradumu maiņa nenorisinās īstermiņā, un attiecīgi trīs mēneši ir nepietiekošs laiks, lai jau spriestu par ietekmi uz patēriņa rādītājiem. Vienlaikus ministrs informēja, ka sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO) ir uzsākts pieņemto grozījumu ietekmes izvērtējums uz sabiedrības veselības rādītājiem, kuru plānots Saeimā iesniegt līdz 2026. gada 31. oktobrim.
Kā informēja ministrijā, padome uzklausīja gandrīz trīs mēnešu izvērtējumu par veiktajiem uzraudzības pasākumiem. Valsts policijas (VP) Galvenās kārtības policijas un Kriminālpolicijas pārvaldes pārstāvji norādīja, ka laika posmā no 1. augusta līdz 30. septembrim veikti 19 kontrolpirkumi, izmantojot gan distances līgumu, gan iesaistot nepilngadīgas personas, kā arī veikti citi kontroles pasākumi.
No 1. augusta līdz 8. oktobrim, VP uzsākusi vienu administratīvo pārkāpuma procesu par nelikumīgu alkoholisko dzērienu iegādāšanos, trīs procesus par alkohola piegādi no pulksten 22.00 līdz 8.00 un 12 administratīvā pārkāpuma procesus par alkohola pārdošanu personām līdz 18 gadiem.
Attiecībā uz nelegālo alkoholu, uzsākti 16 administratīvā pārkāpuma procesi par nelikumīgu alkoholisko dzērienu izgatavošanu, piedāvāšanu, glabāšanu vai pārvietošanu. Vēl septiņi kriminālprocesi uzsākti par nelikumīgu alkoholisko dzērienu realizāciju un 10 kriminālprocesi par nelikumīgu alkoholisko dzērienu izgatavošanu, glabāšanu un pārvietošanu. Minētajā laikā posmā 49 kriminālprocesi uzsākti par alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu un realizāciju.
Arī VP pārstāvji atzina, ka trīs mēneši ir salīdzinoši īss periods un nav iespējams izdarīt secinājumus. Vienlaikus tika norādīts, ka nav vērojama nelegālā alkohola izplatības palielināšanās, ko varētu saistīt ar jauno likuma normu spēkā stāšanos.
Runājot par reklāmas ierobežojumiem, Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve norādīja, ka viens no izaicinājumiem ir nodefinēt robežu starp produkta komunikāciju un cenu un atlaižu reklāmu, kas kopš 1.augusta ir ierobežota. Vienlaikus PTAC atzina, ka iestāde ar komersantiem strādā pēc principa “konsultē vispirms”, līdz ar to sākotnēji pārkāpumu konstatēšanas gadījumā komersants netiek uzreiz sodīts, bet tiek norādīts uz nepieciešamajām rīcības izmaiņām.
Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henrihs Danusevičs informēja, ka likuma grozījumi visasāk skar mazās pārtikas tirdzniecības vietas un tām samazinās apgrozījums un attiecīgi arī ienākumi. Rezultātā ap 10 % no tām savu darbību jau šobrīd ir beigušas vai izbeigs tuvākajā laikā.
Padome vienojās, ka uz nākamo sēdi 2026.gada sākumā tiks apkopoti pusgada dati par likuma grozījumu izmaiņām uz alkohola patēriņu un ar to saistītajiem rādītājiem sabiedrības veselības jomā, kur pirmos ieviesto ierobežojumu izvērtējuma rezultātus varētu sniegt arī PVO eksperti, informēja Veselības ministrijā.
Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, reģistrētais absolūtā alkohola patēriņš Latvijā 2024. gadā aizvien ir augsts: 12 l uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju, turklāt pirmreizēji reģistrēto pacientu skaits ar alkohola izraisītām psihiskām un uzvedības traucējumu diagnozēm palielinājies kopš 2020. gada par aptuveni 8 %. No tiem gandrīz puse ir alkohola atkarības gadījumi, turklāt pieaug sieviešu īpatsvars šajās diagnozēs.
Alkohola lietošanas izplatība 15-16 gadus vecu skolēnu vidū ir būtiski samazinājusies, taču, samazinoties alkohola pamēģināšanai un lietošanai, ārsti novēro mēģinājumus aizvietot ar dažādām vielām un tehnoloģijām, tajā skaitā azartspēlēm. Alkohola lietošana un piedzeršanās pieredze meiteņu vidū vairs nav retāk sastopama kā zēniem, bet daudzos rādītājos ir augstāka. No visiem Latvijas skolēniem 78% vismaz reizi dzīvē ir pamēģinājuši alkoholu. Alkoholu biežāk pamēģinājušas meitenes nekā zēni. Vienlaikus Latvijai pusaudžu vidū raksturīga agrīna alkohola pamēģināšana – 40% skolēnu alkoholisko dzērienus ir pamēģinājuši 13 gadus vecumā vai agrāk.