Upēs novērojama ledus iešana, izsludināts dzeltenās pakāpes brīdinājums rietumu un centrālo rajonu upēm
- Autors: Apriņķis.lv

17.februārī intensīvie nokrišņi un sniega kušanas ūdeņi veicinājuši strauju ūdens līmeņa paaugstināšanos Latvijas upēs. Pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) datiem, ledus iešana novērojama straujākajos posmos centrālās un austrumu daļas upēs – Lielupē, Ogrē, Lielajā Juglā un Mazajā Juglā u.c. Gauja 3-4 km lejpus novērojumu stacijas Sigulda brīva no ledus.
Upēs ledus iešanas laikā novērotas krasas ūdens līmeņa svārstības, kas izraisa palieņu un zemāko vietu applūšanu. Atsevišķos posmos iespējama jaunu ledus sastrēgumu veidošanās.
Upēs, kas ietek Baltijas jūrā un Rīgas līcī, tuvāko dienu laikā gaidāma ūdens līmeņa paaugstināšanās arī vējuzplūdu rezultātā, sevišķi Lielupes, Daugavas un Gaujas lējtecēs. To izraisīs spēcīgie rietumu, ziemeļrietumu vēji, kas šodien piekrastes rajonos brāzmās sasniedz 20-22 m/s, bet sestdien gaidāma vēja pastiprināšanās brāzmas pat līdz 25-28 m/s. Pēc LVĢMC prognozēm, vējuzplūdu dēļ ūdens līmenis paaugstināsies aptuveni par 1 metru.
Pēdējo 24 stundu laikā Daugavā un tās baseina upēs ūdens līmenis paaugstinājās par 0,04-1,14 metriem. Visstraujāk – Dubnā pie Sīļiem, Ošā pie Kūleniekiem, Ogres upē pie Lielpēčiem un Lielajā Juglā pie Zaķiem. Gaujā, Salacā un to baseinu upēs ūdens līmenis paaugstinājās par 13-54 cm. Lielupē un citās Zemgales upēs ūdens līmenis paaugstinājās par 3-37 cm, vietām – svārstījās.
Latvijas centrālās daļas upēs ledus sega ar lāsmeņiem vai gar krastiem vaļumjoslas. Vairākos posmos gar krastiem piesalas. Rietumu daļas upes brīvas no ledus.
Tuvākajās dienās ūdens līmenis upēs atkušņa un nokrišņu ietekmē turpinās paaugstināties. Rietumu un centrālās daļas upēs ūdens līmeņa paaugstināšanās būs straujāka (par 0,5-1,1 m). Atsevišķos upju posmos centrālajos rajonos turpināsies ledus iešana. Iespējamas krasas ūdens līmeņa svārstības, applūdīs zemākās vietas.
LVĢMC atgādina: ledus biezums ir nevienmērīgs, uz ledus ūdens, tas kūst uz vietas un zaudē kristālisko struktūru, tādēļ uz ledus atrasties ir bīstami.