Dzintris Kolāts: Ja grib, tad var. Ja grib... Apriņķis.lv
- Autors: Dzintris Kolāts

Grūti prognozēt, kā būs mainījusies situācija Ukrainā brīdī, kad lasīsiet šīs rindas, tomēr dažas lietas ir skaidras. Krievijas uzbrukums brāļu valstij Ukrainai norit lēnāk un juceklīgāk, nekā bija ieplānots. Nenoliedzami – ar lieliem upuriem. Bet šoreiz par citu.
Nebija pagājušas 24 stundas no Krievijas tieša, konvencionāla iebrukuma Ukrainā, kad Latvija paziņoja, ka aptur vīzu izsniegšanu Krievijas pilsoņiem, tika apstiprināts bēgļu uzņemšanas plāns. Savukārt NATO pirmo reizi vēsturē aktivizēja Austrumeiropas aizsardzības plānus. Kā tas realizēsies praktiski, vēl nav skaidrs, taču droši vien vairāk nekā tik bieži dzirdētā bažu un skumju paušana. Faktiska karavīru ierašanās notiek vai notiks tuvākajā laikā.
Komentāra autoru patīkami (maz šais dienās patīkama) pārsteidza milzīgais ziedotāju skaits Ukrainas palīdzībai portālā “Ziedot.lv». Vispār jau ziedošana ir privāta, pat intīma lieta. Sajūsmas par kolektīvu naudas vākšanu nav... Taču alternatīvas īsti nebija, un pirmajās ziedošanas stundās tika savākti vairāki simti tūkstoši eiro. Neredzēts gadījums kopš Atmodas laikiem. Pēc divām dienām – jau pāri miljonam, pēc četrām – jau divi...
Mazliet citādāk ir ar starptautisko sankciju izvēršanu, kur vairākas valstis, jo īpaši no Krievijas gāzes atkarīgajā Rietumeiropā, stīvējās un klīrējās neiedomājamos veidos. Vēl jāakcentē, ka ne vienmēr mūsu uzmanība ir koncentrēta uz pareizajiem instrumentiem sankciju lietderības un mērķa sasniegšanas kontekstā. Piemēram, lielā ņemšanās par tā sauktās SWIFT sistēmas atslēgšanu Krievijai. Tauta lamājas, žurnālisti prasa, arī virkne valstu līderu šķendējas, ka komfortā lutinātie rietumnieki nekādi negrib šo sviru darbināt. Bet vai vajag?
Maldīgs ir uzskats (kuru nesen pārstāvēja arī komentāra autors), ka, atslēdzot SWIFT, Krievijā neviens vairs nevarēs no bankomāta izņemt naudu, veikt pārskaitījumus un tamlīdzīgi. Tas ir pavisam kas cits. Vispirms smalkākā valodā: Vispasaules starpbanku finanšu telekomunikācijas biedrība (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT) ir globāls kooperatīvs, pasaules vadošais drošu finanšu ziņojumapmaiņas pakalpojumu sniedzējs. SWIFT ir tāds kā starpbanku pasts. Vai forums. Ar pašu naudu šai struktūrai tiešu darīšanu nav.
Vēl. Ir alternatīvi šī pakalpojuma sniedzēji. Tāds ir Ķīnai. Arī Krievijai. Lai ar grūtībām, bet krievu naudas štelles var turpināties. Jo īpaši, ja runa ir par skaitļiem ar daudzām nullēm.
Cita lieta ir liegums operēt ar kādu no lielajām pasaules valūtām, kas pieder konkrētas valsts bankai. Piemēram, ASV federālo rezevju sistēmai (banku apvienībai) vai Eiropas centrālajai bankai. Lūk, tās gan var pateikt, ka nevēlas, lai Krievija ņemtos ar dolāriem vai eiro. ASV gadījumā pēc nesenās prezidenta Baidena runas tas jau notiek. Eiropā pagaidām ne gluži....
Šis, protams, radītu strupceļu Krievijas naudas darījumos. Starptautiski maksājumi pēc būtības nevar notikt. Taču tūlīt jāpiemin riski. Raugi, norēķini nevar notikt uz abām pusēm. Līdz ar ko, piemēram, Eiropa nevar samaksāt par gāzi. Un, ja nemaksā, tad nepumpē. Attiecīgi nesilda Vakareiropas mietpilsoņu kotedžas. Arī Rīgas dzīvokļus Zolitūdē vai Pļavniekos vai Pierīgas ciematus un pilsētas. Tas ir tikai viens piemērs.
Galvenais, ko gribu pateikt, – jebkuras sankcijas var skart arī mūs. Kaut vai cenu palēcienā vai preču deficītā, vai apkures atslēgšanā. Visticamāk, īslaicīgi. Vai esam gatavi šīs grūtības paciest? Tas ir jautājums, uz kuru atbildei jābūt skaidrai vismaz pašam sev