Menu

 

Aptauja. Kā svinēsiet Jāņus? Apriņķis.lv

  • Autors:  Liene Ozola
Foto - arhīvs un Liene Ozola Foto - arhīvs un Liene Ozola

Līgosvētki jeb, pareizāk, Jāņi ir tradīcijām bagātākie un līksmākie latviešu svētki, kurus allaž gaidām ar nepacietību. Tos svinam vasaras saulgriežu laikā, kad saule ir sasniegusi savu augstāko punktu debesu lokā, kad visgarākajai dienai seko visīsākā nakts un kad daba ir pilnā plaukumā.

KRISTĪNE, auklīte
Es Jāņus svinēšu dārzā kopā ar ģimeni. Varbūt arī draugi pievienosies mūsu kompānijai. Noteikti būs ugunskurs, šašliks un, protams, dziesmas un dejas. Lielākais dziedātājs mūsu kompānijā ir mans brālis, kurš labi dzied, bet vispār mūsu ģimenē visi ir muzikāli. Parasti dziedam līgodziesmas no speciālas dziesmu grāmatas.

ŅINA, pensionāre
Līgosvētkus es vienmēr braucu svinēt uz laukiem, pie meitas. Tas mums ir laiks, ko visi jauki pavadām kopā ģimenes lokā. Pilnīgi noteikti var teikt, ka Jāņi mums ir ģimenes svētki. Es parasti visam lielajam pulkam sacepu pīrādziņus, tāpat galdā ir citi gardi ēdieni, un visiem ir jauka un jautra svētku noskaņa.

VIESTURS, pensionārs
Mājās svinēšu. Parasti pie mums ciemos atbrauc dēli, ja viņi ir Latvijā, un svinam svētkus mājas pagalmā. Tur mēs ugunskuru iekuram, nedaudz iedzeram. Pēdējos gados Jāņi tā klusāk tiek svinēti, bet agrāk, jaunībā, tad gan bija lustīga līgošana. Nu jau daudzi mani draugi ir miruši, un Jāņi tiek svinēti atbilstoši vecumam. (Smejas.)

GUNDARS, skolotājs
Jāņu laikā būšu Vācijā. Jābrauc ciemos pie radiem, jāaizved maizīte un jāņusiers. Pirmo reizi Jāņos būšu Vācijā, bet, cik zinu, latviešu sabiedrība arī tur Jāņus svin līdzīgi kā Latvijā. Varbūt būs mazliet citādāk, un tā man būs jauna pieredze.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.