Menu

 

Sievietes retāk piesakās vakancēm, kuru prasībām viņas neatbilst 100%; vīrieši ir mazāk kritiski

  • Autors:  Evita Pīlēģe, “Riga Tech Girls” Karjeras vadības programmas karjeras konsultante
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Mūsdienu strauji mainīgajā pasaulē arī darba tirgus transformējas ļoti ātri, tāpēc aizvien vairāk cilvēku nonāk karjeras strupceļā. Tam var būt dažādi iemesli - izdegšana, nepiemērota profesijas vai darba vietas izvēle, tehnoloģiju vai sabiedrības pārmaiņu ietekme uz nozari utt. Aizvien vairāk cilvēku apsver iespēju mainīt karjeru, dodoties pavisam jaunā virzienā, taču rodas jautājums – ar ko sākt? Lai atbildētu uz šo jautājumu, kā arī saprastu, kura nozare ir piemērotākā, nepieciešamas ne vien iespējas apgūt jaunas prasmes un zināšanas, bet arī rīki, kas palīdz dziļāk izprast savu personību, vērtības un profesionālo identitāti.

Personīgās vērtības un pašpārliecinātība

Izvēloties profesiju vai darba vietu, cilvēki, bieži vien, aizmirst apsvērt savas personīgās vērtības, lai gan patiesībā tās ir ļoti būtiskas. Izprotot sevi, ir daudz lielāka iespēja, ka arī mūsu profesionālā dzīve būs piepildīta un harmoniska. Mūsu domas par sevi, piemērotāko nodarbošanos vai karjeru nereti ir balstītas uz seniem stereotipiem un ārējo faktoru ietekmi. Sākotnēji mūsu priekšstatu par sevi un izvēles var būt ietekmējuši skolotāji, draugi vai ģimenes locekļi, taču jāsaprot, ka laikā gaitā ir mainījusies ne tikai pasaule un darba tirgus, bet arī mēs paši, tāpēc tas, kas bijis mums piemērots pirms pieciem vai desmit gadiem, var nebūt piemērots šodien.

Tikpat svarīgi ir apzināties sevi kā vērtību un būt pārliecinātam par savām spējām. To nevajag jaukt ar iedomību – es runāju par veselīgu pašpārliecinātību, kad cilvēks zina, ko vēlas sasniegt profesionālajā dzīvē, un, dodoties pie darba devēja, spēj pastāstīt par savām prasmēm, stiprajām pusēm un labajām īpašībām. To redz arī darba devējs, un patiesībā tas abām pusēm palīdz pieņemt jēgpilnu lēmumu. Viens no mūsu klupšanas akmeņiem ir pārāk kritiska sevis vērtēšana.

Pētījumi liecina, ka sievietes bieži vien nepiesakās uz darba vakancēm, ja 100% neatbilst visām prasībām, savukārt vīrieši ir gatavi mēģināt arī tad, ja atbilst tikai daļai no prasībām. Šī atšķirība pašpārliecinātībā var būt izšķiroša, lai veiktu pirmo karjeras maiņas soli. Karjeras vadības prasmes jeb izpratne par sevi, savām iespējām, kā arī spēja pieņemt un īstenot lēmumus, ir būtiskas ikvienam, neatkarīgi no nozares vai darba pieredzes.

No darba meklētāja līdz karjeras veidotājam

Ir svarīgi mainīt savu domāšanu un pieeju. Mēs neesam tikai darba meklētāji – mēs esam karjeras veidotāji. Formulējumam un domāšanas veidam ir liela nozīme. Ja domājam par sevi, kā par cilvēkiem, kuri meklē darbu, nofokusējamies un meklēšanas procesu automātiski ierobežojam sevi ar to, kas ir pieejams darba sludinājumos. Taču, ja mēs uzskatām sevi par cilvēkiem, kuri veido savu karjeru, varam aktīvi meklēt un radīt iespējas, kas atbilst mūsu vērtībām, mērķiem un ambīcijām.

Darba attiecību veidošanu var salīdzināt ar laulībām – tā ir divpusēja sadarbība, meklējot ilgtermiņa attiecības vairāku gadu garumā. Tas palīdz veidot veselīgu un pārliecinātu pieeju. Tāpat nepieciešams atcerēties, ka, lai gan darbs aizņem lielu dzīves daļu un sniedz zināšanas un pieredzi, mēs nedrīkstam atstāt novārtā pārējo dzīvi. Visās dzīves jomās ir jāmēģina uzturēt līdzsvars, jāatceras par veselību, atpūtu, attiecībām, izaugsmi.

Karjeras veidošana un lēmumu pieņemšana

Mūsdienās karjeru uzlūko kā ir elastīgu un mainīgu, līdzīgu plastilīnam, kuru var veidot un pārveidot pēc saviem ieskatiem. Savulaik karjera bija kā vilciens, kad cilvēks  brauc tikai pa sliedēm - citu iepriekš noteiktu maršrutu. Iesēžoties vilcienā, nebija iespējas mainīt galamērķi, mēs varējām braukt tikai tur, kur vilciens ved, toties vienā maršrutā (darbavietā) varējām pavadīt visu darba mūžu Vēlāk karjera vairāk līdzinājās autobusam – lai gan vairs nebija sliežu un bija vairāk izvēles iespēju, autobuss joprojām brauca pēc citu iepriekš noteiktiem maršrutiem.

Mūsdienās karjera ir kā taksometrs un mēs paši varam izvēlēties, kādā maršrutā braukt un kādu galamērķi sasniegt. Mūs vairs neierobežo ne fiziskā atrašanās vieta, ne sociālās struktūras, varam brīvi veidot savu karjeras ceļu, pielāgojoties mainīgajām dzīves un darba situācijām.

Latvijā ir daudz iespēju un atbalsta instrumentu, kas ļauj cilvēkiem sasniegt savus karjeras mērķus, neatkarīgi no starta pozīcijām. Mūsu izglītības sistēma piedāvā plašas iespējas, ir pieejamas dažādas stipendijas, kursi, mācības, kas palīdz īstenot studiju un karjeras plānus. Piemēram, biedrība “Riga TechGirls” šobrīd ir uzsākusi jaunu Karjeras vadības programmu, lai atbalstītu cilvēkus karjeras maiņā un sniegtu nepieciešamos resursus, lai apzinātos profesionālo identitāti un vērtības, kā arī plānotu karjeru.

Mēs bieži baidāmies pieņemt lēmumus, dzīvojam šaubās, jo šķiet, ka ir jāizlemj visa turpmākā dzīve. Tā nav! Pasaule ir tik ļoti mainīga, tādēļ mums noteikti nāksies mainīt arī savus lēmumus, stratēģijas. Mums ir jāpieņem lēmumi, kas ir piemēroti šim brīdim. Lai kaut ko mainītu, svarīgākais ir spert pirmo soli. Pārmaiņas prasa iniciatīvu, elastību un nepārtrauktu mācīšanos, taču rezultātā ikviens var sasniegt piepildījumu un panākumus savā profesionālajā dzīvē.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.