Mārtiņš Āboliņš: Inflācija Latvijā atkal sāk augt
- Autors: Mārtiņš Āboliņš, ekonomists, AS “Citadele banka”

Lai arī inflācija Latvijā joprojām saglabājas ļoti zema un zemākais punkts šajā ciklā ir mums jau aiz muguras, no jūnija inflācija Latvijā atkal sāk pakāpeniski augt. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, šī gada jūnijā patēriņa cenas Latvijā pieauga par 1,4% salīdzinājumā ar pagājušā gada jūniju, savukārt salīdzinājumā ar šī gada maiju patēriņa cenas Latvijā saruka par 0,1%. Jūnijā patēriņu cenu samazinājumu nodrošināja degvielas un siltumenerģijas cenu kritums, savukārt pakalpojumu cenas turpina augt un pakalpojumu cenu inflācija Latvijā jūnijā sasniedza augstāko līmeni pēdējo septiņu mēnešu laikā.
Jūnijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pakalpojumu cenas Latvijā pieauga par 5,9%, savukārt salīdzinājumā ar maiju pakalpojumu cenas Latvijā pieauga par 1,2%. Tas ir augstākais pakalpojumu cenu inflācijas līmenis Latvijā kopš pērnā gada novembra, un skaidri parāda, ka iekšējie inflācijas procesi Latvijā joprojām ir gana spēcīgi. Atpūtas, ēdināšanas, izmitināšanas, izglītības, frizieru un transporta pakalpojumu cenu inflācija jūnijā Latvijā bija robežās no 4,5% līdz 7,2%. Pakalpojumu cena inflācija ir augsta ne tikai Latvijā, bet arī eirozonā kopumā, kur pakalpojumu cenas jūnijā pieauga par 4,1% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Straujais pakalpojumu cenu kāpums šobrīd ir galvenais šķērslis, kas neļauj cerēt uz straujāku procentu likmju samazinājumu.
Siltumenerģijas cenas Rīgā joprojām ir pārāk augstas
Zemo inflācijas līmeni Latvijā joprojām nodrošina energoresursu cenu kritums. Jūnijā naftas cenas pasaulē uz brīdi noslīdēja zem 80 dolāriem par barelu, līdz ar to jūnijā degvielas cenas Latvijā saruka par 4,1% salīdzinājumā ar maiju. Papildus tam jūnijā par gandrīz 4% samazinājās arī siltumenerģijas cenas, un šie divi faktori kopējo cenu līmeni Latvijā jūnijā samazināja par 0,5%. Lai arī jūlijā naftas cenas pasaulē atkal ir pakāpušās virs 80 dolāriem par barelu un degvielas cenas Latvijā atkal aug, siltumenerģijas cenām vajadzētu turpināt samazināties. Pēdējā gada laikā dabasgāzes cena Eiropā ir bijusi vidēji 34 eiro par megavatstundu, taču, piemēram, Rīgā siltumenerģijas tarifi pēdējo reizi tika mainīti, kad dabasgāzes cena Eiropā bija 50-60 eiro par megavatstundu, un siltumenerģijas cenas Rīgā joprojām ir pārāk augstas.
Straujš inflācijas kāpums nav gaidāms
Pasaules resursu cenas pēdējo divu gadu laikā ir sarukušas par vairāk nekā 20% un šobrīd papildu inflācijas spiedienu Latvijā nerada. Naftas cenas pasaulē kopš 2022. gada beigām ir svārstījušās ap 80 dolāriem par barelu, bez izteiktas virzības uz augšu vai leju, savukārt pasaules pārtikas cenas jūnijā bija par 2,1% zemākas kā pirms gada. Tas nozīmē, ka inflācijas turpmākā dinamika būs atkarīga no mūsu ekonomikas iekšējiem procesiem. Algas Latvijā šobrīd strauji aug un bezdarbs ir zems, tomēr izaugsme Latvijā un eirozonā joprojām ir vāja, savukārt ASV ekonomikā arvien vairāk parādās dažādas vājuma pazīmes. Pasaulē turpina augt jūras pārvadājumu izmaksas Tuvo Austrumu konfliktu dēļ, tomēr pieprasījums kopumā ir vārgs un pasaules resursu cenu pieauguma potenciāls ir ierobežots. Tādēļ straujš inflācijas kāpums Latvijā, manuprāt, nav gaidāms. Pēc manām prognozēm turpmākajos mēnešos inflācija Latvijā pakāpeniski virzīsies 2% virzienā un vidējais cenu līmenis Latvijā šogad varētu pieaugt par 1,2-1,4%, savukārt 2025. gadā inflācija Latvijā varētu pakāpties virs 2,5%.