Menu

 

Aptauja. Kā varētu sekmēt dzimstību mūsu valstī? Apriņķis.lv

  • Autors:  Liene Ozola
Foto - Liene Ozola un pixabay.com Foto - Liene Ozola un pixabay.com

Pērn lielākais bērnu un pusaudžu (0–14 gadi) īpatsvars Latvijā bija Rīgas reģionā – 16,2 % no visiem reģiona iedzīvotājiem. Tomēr to skaits 2023. gadā samazinājies par 2,4 % jeb 3,4 tūkstošiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lilita, pensionāre

Kad es audzināju bērnus, mums pabalstu nebija nemaz. Un tomēr man ir trīs bērni un nu jau pieci mazbērni, tā ka es domāju, ka nauda nav galvenais. Tā drīzāk ir cilvēku izpratne ar to, cik lielā labklājībā viņi grib dzīvot. Jaunā paaudze pārsvarā visu vēlas uzreiz – dzīvokli, automašīnu un ārzemju braucienus vairākas reizes gadā.

Elīna, bērnudārza audzinātāja

Ne jau nauda ir galvenais, bet gan viss pārējais. Domāju, ka izšķiroši ir tas, ko cilvēks nosaka par prioritāti savā dzīvē. Man, piemēram, šobrīd nav bērnu, jo mana prioritāte pašreiz ir pabeigt mācības augstskolā.

Edīte, skolotāja palīgs

Pabalstiem būtu jābūt daudz lielākiem, jo šobrīd par to pirmo naudiņu, ko vecāki saņem, neko īsti nopirkt nevar. Cik bērnu ratiņi vien maksā! Turklāt, kad bērns sasniedz 16 gadu vecumu, bet neturpina mācības, vecākiem pabalstu vairs nemaksā, lai gan bērns turpina dzīvot pie vecākiem un viņi turpina bērnu uzturēt. Ikmēneša pabalsts par vienu bērnu ir tik niecīgs – 25 eiro mēnesī –, un man reizēm rodas jautājums – vai vispār to vajag?

Katrīna, uzņēmēja

Man ir četri bērni, un domāju, ka būs vēl arī piektais bērniņš, un mūsu ģimenē nauda nav izšķirošais, lai laistu bērniņus pasaulē. Es pati nāku no daudzbērnu ģimenes – bijām pieci brāļi un piecas māsas –, un mums vienmēr vecāki uzsvēra, ka bērni – tā ir laime. Protams, ir diezgan grūti, bet es negaidu pabalstus no citiem. Būt mammai – tā ir mana misija, es jūtos labi un laimīga.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.