Menu

 

Viltus piedāvājumi, kabatzagļi un bankas karšu datu zādzības. Kā pasargāt savu naudu ceļojuma laikā?

  • Autors:  Andris Lazdiņš, bankas “Citadele” Karšu un norēķinu daļas vadītājs
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Vieni ceļo vasarā, bet citi gaida vēsāku laiku, lai īstenotu gada laikā nobriedušos ceļojumu plānus. Tomēr visos gadalaikos un ceļojumos ir būtiski pievērst uzmanību savu finanšu drošībai.

Tūristiem ir lielāks risks kļūt par upuriem krāpniecībai, kas saistīta ar naudu, jo viņu uzmanība ir vērsta uz apkārtējās vides iepazīšanu. Tāpat ceļotāji var nesaprast vietējo valodu un paražas, līdz ar to nezināt, kā reaģēt bīstamā situācijā. Tomēr daži pavisam vienkārši piesardzības pasākumi var pasargāt no nepatīkamām situācijām.

Neiekrītiet lētu piedāvājumu vilinājumā

Risks tikt apkrāptiem sākas jau pirms ceļojuma: krāpnieki izmanto tūristu vēlmi atrast ļoti lētus ceļojumu piedāvājumus, dzīvokļus, īres auto, tāpēc izveido viltus piedāvājumus par aizdomīgi zemām cenām. Plānojot ceļojumu, ieteicams izmantot pārbaudāmas rezervēšanas vietnes un viesnīcu mājaslapas. Tomēr arī saziņā ar labi zināmiem pakalpojumu sniedzējiem ir jābūt piesardzīgiem.

Diemžēl pēdējā laikā novēroti aizvien biežāki gadījumi, kad tiek uzlauzts klienta profils naktsmītņu rezervēšanas platformā “Booking.com”, un platformas vārdā tiek sūtītas ziņas par it kā apmaksas problēmām konkrētai rezervācijai. Klients tiek lūgts vēlreiz ievadīt bankas kartes datus nu jau krāpnieciskā saitē. Līdz ar to, ja rodas šaubas, labāk pirms datu ievadīšanas sazināties ar “Booking.com” atbalsta centru. Svarīgi – to var izdarīt arī latviešu valodā.

Tāpat ieteicams izvairīties no tādu piedāvājumu pirkšanas, kas ir vai nu "pārāk labi, lai būtu patiesība", vai arī mudina jūs rīkoties nekavējoties. Ir arī vērts tiešsaistē pameklēt citu tūristu atsauksmes par pakalpojuma sniedzēju vai naktsmītnes izīrētāju. Ja kāds klients jau ir dalījies savā pieredzē par krāpšanu, noteikti nevajadzētu izvēlēties šādu pakalpojumu sniedzēju.

Pievērsiet uzmanību gan bankas kartes, gan skaidras naudas drošībai

Īpaša uzmanība ceļojuma laikā jāpievērš bankas kartes drošībai, jo krāpnieki var izmantot dažādus veidus, lai iegūtu jūsu kartes datus. Pirms konkrētā naudas izmaksas bankomāta izmantošanas tas jāaplūko, lai nodrošinātos, ka kartes magnētiskais celiņš netiktu nolasīts ar nelegālo datu nolasīšanas ierīci – skimmeri. Pārliecinieties, vai pie bankomāta nav redzami kādi papildu datu nolasītāji vai izvietotas ārējās kameras. Labāk būtu ņemt naudu no bankomātiem, kuri ir plaši apmeklētās vietās – tur šāda varbūtība būs daudz mazāka.

Tāpat vajadzētu pievērst uzmanību visiem paziņojumiem, kas redzami bankomāta ekrānā, piemēram, vai attiecīgajā bankomātā tiks iekasēta komisijas maksa no tā apkalpotāja puses.

Lai mazinātu riskus, ceļojumos ir vērts ņemt līdzi arī skaidru naudu. Ja gadās, ka bankas karte tiek nozaudēta vai nozagta, jums joprojām ir iespēja apmaksāt savus izdevumus. Ieteicams ņemt līdzi tikai tik daudz skaidras naudas, cik reāli varētu iztērēt dienas laikā un pārējo atstāt drošā vietā bagāžā vai viesnīcas seifā.

Ko darīt, ja tomēr gadījies iekrist  krāpnieku lamatās?

Ja jums ir aizdomas, ka esat  kļuvis par krāpnieku upuri, svarīgākais ir nekrist panikā. Lai gan šādā brīdī tas nav viegli, ir būtiski saglabāt mieru un izvērtēt situāciju. Par notikušo noteikti ir jāziņo vietējai policijai. Ja krāpšana saistīta ar maksājumu karti vai kontu, noteikti jāsazinās ar savu banku. Jo ātrāk šādā situācijā rīkosieties, jo labāk.

Vietējai policijai jāziņo arī, ja ceļojuma laikā ir pazudusi, nozagta vai sabojāta jūsu pase vai personas apliecība (eID). Ja jums nav derīga dokumenta, lai atgrieztos Latvijā, ir jāsazinās ar Latvijas pārstāvniecību vai goda konsulātu attiecīgajā ārvalstī, kur tiks izsniegta atgriešanās apliecība. Pārstāvniecība jāinformē arī, ja pazudis vai nozagts tikai viens no personu apliecinošiem dokumentiem, piemēram, tikai pase. Atgriežoties Latvijā, izsniegtā atgriešanās apliecība nekavējoties jānodod Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Kā sevi pasargāt vēl pirms brauciena?

Lai izvairītos no nepatīkamiem brīžiem ceļojuma laikā, ir vērts izmantot ceļojumu apdrošināšanu, kā arī saglabāt sev pieejamā vietā šīs apdrošināšanas noteikumus un kontaktinformāciju, kas kritiskā brīdī ietaupīs laiku. Vēlams arī izmantot atsevišķu norēķinu karti un atvērt kontu, ko izmantot tikai ceļojumos. Šajā kartē ieteicams glabāt mazāku naudas summu un uzlikt mazākus limitus.

Tāpat ir noderīgi izpētīt bankas mobilās lietotnes piedāvātās iespējas. Tur, piemēram, var iestatīt iespēju saņemt paziņojumus par to, kad ar karti veikts maksājums vai izņemta nauda no bankomāta. Lietotnē var atzīmēt, kādus maksājumus atļaut vai aizliegt internetā, bloķēt karti utt.

Bieži vien paši klienti, dodoties ceļojumā, informē banku par kartes izmantošanu konkrētā valstī. Šādā veidā tiek novērsts risks, kad konta ierobežojumu dēļ klients nevar veikt norēķinus. Vēlams jau pirms brauciena pierakstīt kontaktus, kas vajadzības gadījumā ļaus ātri sazināties ar finanšu iestādi.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.