Āboliņš: Jāstiprina mediju saturs latviešu valodā un jāpārtrauc satura veidošana krievu valodā sabiedriskajā medijā
- Autors: LETA

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pasūtītais pētījums, kas atklāj sabiedrības interesi par Latvijā veidotu mediju satura krievu valodā, skaidri parāda, ka jāstiprina saturs latviešu valodā un jāpārtrauc satura veidošana krievu valodā sabiedriskajā medijā, pauda NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.
"Ir precīzi redzams, ka līdzšinējā politika lielu uzsvaru likt uz satura radīšanu krievu valodā nav nesusi nekādus rezultātus, bet gluži otrādi - ir izgāzusies un situāciju tikai pasliktinājusi," norāda Āboliņš.
Viņš uzsver, ka Latvijā valsts valoda ir latviešu valoda un valstij nevar būt nekāda pienākuma veidot saturu ne krievu, ne kādā citā svešvalodā.
Āboliņa ieskatā, cilvēkiem, kuri runā krievu valodā, ilgstoši ir radīta komfortabla un pašpietiekama situācija, kurā par valsts naudu viņiem tiek dota alternatīva, pielāgota informatīvā telpa krievu valodā. "Līdz ar to ir redzams arī rezultāts," vērtē Āboliņš.
Atbildot uz jautājumu par to, vai NEPLP pasūtītais pētījums varētu ietekmēt padomes plānus, piemēram, attiecībā uz krievu valodu radio un reklāmās, Āboliņš norādīja, ka auditorija visā pasaulē labprāt patērē arī pornogrāfisku saturu, taču tas nenozīmējot, ka sabiedrības līdzekļi būtu jāizmanto šāda satura radīšanai.
"Šie pētījuma rezultāti rāda, ka NEPLP jābūt uzstājīgākai un lēmumu pieņēmēji par nepieciešamību mazināt krievu valodas lomu Latvijas medijos jāuzrunā uzstājīgāk," uzskata padomes vadītājs.
Tāpat, pēc Āboliņa domām, šie pētījuma rezultāti rāda, ka ir jāpārtrauc par visas sabiedrības naudu veidot veselas programmas krievu valodā, jo "šāda rīcība nesasniedz pilnīgi nekādu pozitīvu rezultātu".
Saskaņā ar Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pasūtītā pētījuma par Latvijas iedzīvotāju mediju satura lietošanas paradumiem rezultātiem, sabiedrībā ir interese pēc mediju satura krievu valodā.
Kā rāda pētījums, līdzīgi kā 2023.gadā, arī pērn interesi patērēt Latvijā veidotu mediju saturu krievu valodā pauda nedaudz vairāk par trešdaļu jeb 36% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. 2023.gada aptaujā interesi izrādīja 35% respondentu.
Cittautiešu vidū interesi lietot vietējos medijus krievu valodā pauda gandrīz trīs ceturtdaļas jeb 72% aptaujāto. Salīdzinājumam 2023.gadā šādu interesi pauda 66% aptaujāto.
Aplūkojot datus pa reģioniem, liels interesentu loks patērēt Latvijā veidotu mediju saturu krievu valodā vērojams Latgales iedzīvotāju vidū - tur interesi pauduši 59% iedzīvotāju. Interesi patērēt mediju saturu krievu valodā pauduši 39% Rīgas iedzīvotāju, Rīgas rajonā - 41% iedzīvotāju, Vidzemē - 23%, Kurzemē - 19%, bet Zemgalē - 25%.
Pētījumu veica SIA "Latvijas Fakti" no 2024.gada septembra līdz novembrim, kopumā aptaujājot 1522 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 16 gadiem.