Uzmanies – ērces ir atgriezušās! Apriņķis.lv
- Autors: Veselības centru apvienība

Daba sāk mosties pēc ilgā ziemas perioda, un līdz ar to mostas arī Latvijas ekosistēmas neatņemama sastāvdaļa – kukaiņi, tostarp mums visiem zināmās un ne tik draudzīgās ērces. Silta ziema bez ilgstoša sala sekmē ērču aktivitāti, tādēļ šogad piesardzības pasākumus vajadzētu veikt laikus. Visdrošākā aizsardzība pret ērču pārnēsāto infekcijas slimību encefalītu ir vakcinācija. Tā kā šī vakcinācija sastāv no trim potēm, mediķi aicina pārbaudīt savu potēšanas pasi, lai pārliecinātos, vai nav pienācis laiks veikt kārtējo poti vai revakcināciju.
Siltā laikā mēs arvien vairāk un ilgāk uzturamies brīvā dabā un pavadām laiku pastaigās pa mežiem, pļavām, pilsētas skvēriem un parkiem. Latvijā ar encefalītu inficētas ērces ir sastopamas ne tikai laukos, bet arī pilsētās. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka pēdējo piecu gadu laikā saslimstība ar ērču encefalītu visbiežāk ir novērota Kuldīgas novadā (90,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju), Ventspils novadā (71,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) un Dienvidkurzemes novadā (67,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju). Tam seko arī Talsu, Saldus, Cēsu un Tukuma novads.
Ērču aktivitātes sezona parasti norit no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, taču labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos var sākties agrāk un beigties vēlāk, tāpēc ir būtiski veikt nepieciešamo vakcināciju pēc iespējas agrāk, lai līdz ērču aktivitātes sezonas sākumam organisms jau būtu izveidojis aizsardzību pret encefalītu.
Epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai un vienīgi pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnēsātajām slimībām, piemēram, Laimas slimību un ērlihiozi. Tādēļ, dodoties dabā, jāvelk atbilstošs apģērbs, lai mazinātu ērcēm iespēju piekļūt ķermenim, kā arī jālieto ērču atbaidīšanas līdzekļi. Pastaigas laikā periodiski jāapskata, vai uz apģērba (visbiežāk potīšu rajonā) pašiem un bērniem nav pieķērušās ērces. Tas jādara, arī atgriežoties mājās no pastaigas. Jāpārbauda arī līdzi bijušie mājdzīvnieki.
Tāpat Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka no 2024. gada ir mainījies laika intervāls starp pirmo balstvakcināciju pret ērču encefalītu (ceturtā vakcīnas deva) un turpmākajām balstvakcinācijām. Šobrīd otrā balstvakcinācija tiek plānota reizi desmit gados (iepriekš bija pieci gadi) pēc ceturtās vakcīnas devas saņemšanas. Intervāli starp pamatvakcinācijas devām (pirmā, otrā un trešā deva) un pirmo balstvakcināciju (ceturtā deva) nav mainījušies.
UZZIŅAI
- Ērču encefalīts ir viena no biežāk sastopamajām centrālo nervu sistēmu skarošajām infekcijas slimībām, ko izraisa ērču encefalīta vīruss.
- Gandrīz pusei ar ērču encefalītu saslimušo attīstās paliekošas dažāda smaguma sekas. Ir arī letāli gadījumi.
- Ja tev ir piesūkusies ērce, dodies uz jebkuru Veselības centru apvienības poliklīniku, kur zinoši speciālisti pareizi un droši atbrīvos tevi no tās.
- Lai izvairītos no nevajadzīga satraukuma un pārliecinātos, ka piesūkusies ērce nav bijusi bīstamo slimību nēsātāja, to var nosūtīt uz Centrālo laboratoriju, kur tiks veikts atbilstošs tests. Inficētas ērces gadījumā pacientam ir iespēja pēc iespējas ātrāk uzsākt atbilstošu ārstēšanu.