Latvijas Bankas ekonomiste: Inflācija aprīlī nedaudz pieaugusi
- Autors: Ieva Opmane, Latvijas Bankas ekonomiste

Inflācija Latvijā, tāpat kā ieilgušais pavasaris, grib pieturēties nedaudz ilgāk, bet zinām, ka drīzumā sekos vasara. Pašlaik cenu pieaugumu uztur pārtikas un pakalpojumu cenu izmaiņas, bet energoproduktiem ir tendence kļūt nedaudz lētākiem.
Aprīlī inflācija Latvijā nedaudz palielinājās, gada laikā cenām augot par 3,9 %. Tā gan ir mazāka nekā inflācija Igaunijā un Lietuvā, kur tā pārsniedza 4 %, tomēr virs eirozonas vidējā līmeņa (tur inflācijas ātrais novērtējums 2,2 %).
Pasaulē pārtikas cenu kāpumu ierobežo neskaidrības par ekonomikas un tirdzniecības politikas turpmāko attīstību, tomēr pēdējo mēnešu laikā Apvienoto Nāciju Pārtikas un Lauksaimniecības organizācijas publicētais pārtikas cenu indekss turpinājis palielināties. Arī Latvijā viena no straujāk augošajām inflācijas komponentēm ir pārtika.
Lai gan Latvija ir gana piemērota dažādu pārtikas produktu ražošanai un audzēšanai, tomēr esam iesaistīti vienotā pārtikas tirdzniecības tīklā un svarīgi ne tikai kas izaug mūsu mazdārziņā vai Latvijas saimniecību tīrumos, bet arī kādas ir piedāvājuma un pieprasījuma tendences citviet pasaulē. Līdzi tām mainās arī pārtikas cenas gan pasaulē, gan pie mums. Turklāt šīm tendencēm vēl klāt nāk ražotāju un tirgotāju vēlme ko nopelnīt, kā arī papildu izmaksas, tostarp atalgojums ražošanas un tirgošanas ķēdē nodarbinātajiem.
Pašlaik svarīgs faktors, kas uztur inflāciju Latvijā, ir darbaspēka izmaksu pieaugums. Minimālā alga Latvijā šogad augusi par 5,7 %. Savukārt vidējā alga pēdējos četrus gadus vidēji augusi par vairāk nekā 10 % gadā. Ar skatu nākotnē jāmin, ka darbaspēka izmaksu nozīme inflācijas pieaugumā lēnām mazināsies. Latvijā turpmākajos gados algas turpinās augt, turklāt straujāk par inflāciju, tomēr, ņemot vērā ierobežojumus publiskā sektora algu pieaugumam un privātā sektora limitētās iespējas straujāk kāpināt atalgojumu nodarbinātajiem, sagaidāmais algu kāpums vairs nebūs gluži tik liels, kā tas bijis dažos pēdējos gados.
Papildus tam arī globālās enerģijas cenas pašlaik ir mērenos līmeņos, un to nākotnes darījumu cenas liecina, ka energoproduktu cenas šī gada laikā varētu vēl nedaudz mazināties. Sarūkot enerģijas izmaksām un algu kāpumam esot mērenākam, sagaidāms, ka arī inflācijas pieaugums Latvijā šī gada laikā pamazām bremzēsies.