Kā rīkoties vecākiem, lai mazinātu "Roblox" negatīvo ietekmi? Apriņķis.lv
- Autors: Maija Katkovska, "Drossinternets.lv"

Vasara ir brīdis, kad vairums bērnu un jauniešu internetā pavada vairāk laika, nekā ierasts, –vecākiem ir sarežģīti atrast bērniem saturīgas nodarbes visas vasaras garumā. Šobrīd bērnu un jauniešu vidū ļoti iecienīta ir “Roblox” ‒ tiešsaistes spēļu platforma, kur pieejamas pašu lietotāju izstrādātas spēles. Tā ir īpaši populāra sākumskolas vecuma bērnu vidū un pieejama dažādās ierīcēs – viedtālruņos, datoros, planšetēs un spēļu konsolēs. Tāpat kā jebkura tiešsaistes platforma, “Roblox” prasa uzmanību no vecāku puses un zināšanas par iespējamiem riskiem, ar kuriem var saskarties bērni.
“Roblox” riski
Viens no nozīmīgākajiem riskiem “Roblox” ir vecumam neatbilstošs saturs. Lai gan teorētiski platforma kontrolē saturu, tā balstās uz automātiskiem filtriem, tāpēc pastāv ticams risks, ka bērns var saskarties ar vardarbību, šausmām un cita veida nevēlamu saturu. Vēl nesen plašāk izskanēja vecāku sašutums par spēlēm ar šausmu elementiem, kuru varone ir mazu bērnu iecienītā cūciņa Pepa. Līdzīgi kā “Tiktok”, arī “Roblox” izmanto tā dēvēto “algoritmisko” ieteikumu sistēmu ‒ bērniem tiek piedāvātas spēles, kas līdzīgas tām, kuras viņi jau aplūkojuši vai spēlējuši. Tas nozīmē – ja bērns ir skatījies vai spēlējis šausmu žanra spēli, viņam tiks ieteiktas līdzīgas, potenciāli satraucošas spēles.
Otrs būtisks risks ir iespēja spēļu laikā tērzēt ar citiem spēlētājiem, tostarp ar pilnīgi svešiem cilvēkiem. Šī funkcija “Roblox” platformā ir ieslēgta pēc noklusējuma. Ja vecāki to nezina, pieaug risks saskarties ar privātuma pārkāpumiem, dažāda veida manipulāciju mēģinājumiem, pavedināšanu (grooming) jeb svešinieku mēģinājumiem veidot draudzīgas attiecības ar bērnu, lai mazinātu pretestību gadījumos, kad ļaundaris vēlas bērnu iesaistīt seksuāla rakstura aktivitātēs.
Par nozīmīgu risku tiek uzskatīti pirkumi “Roblox” virtuālajā valūtā robux, ko bērni var iegādāties vai nopelnīt, spēlējot spēles. Citi spēlētāji var solīt bezmaksas robux vai priekšmetus, pretī pieprasot paroles vai personīgo informāciju. Vecākiem jāzina, ka robux ir jāmaksā, lai savam virtuālajam tēlam uzliktu labāku apģērbu, aksesuārus, tādējādi izceļoties citu vidū. Diemžēl, ja agrāk pedofili bērnus vilināja ar saldumiem uz ielas, tad tagad tas notiek, samaksājot bērnu vietā par viņa avatara uzlabošanu. Tāpat čata vai spēļu vidē var tikt ievietotas saites uz ārējiem resursiem, kuri var būt nedroši vai bīstami.
Lai pasargātu bērnus, “Roblox” piedāvā vecāku kontroles funkcionalitāti. Vecāki, izveidojot un sasaistot savu kontu ar bērna kontu, var izvēlēties dažādus drošības iestatījumus, piemēram, noteikt satura piemērotību, ierobežot tērzēšanu, bloķēt piekļuvi noteiktām spēlēm, uzstādīt dienas spēlēšanas limitu un robux tērēšanas ierobežojumus. Tāpat iespējams pārskatīt bērna spēļu vēsturi un uzraudzīt viņa draugus un sekotājus.
Kā rīkoties vecākiem?
Pirmkārt, iepazīstieties ar “Roblox”, izprotiet tās darbību un uzspēlējiet spēles kopā ar bērniem, kopīgi izpētot platformu, pārrunājot drošību un mudinot ziņot par jebkādām problēmām vai pārkāpumiem. Kopīga spēlēšana palīdzēs radīt uzticību, kas noderēs situācijās, kad bērns saskarsies ar ko biedējošu vai neparastu.
Otrkārt, pielāgojiet privātuma un drošības iestatījumus, ierobežojot saskarsmi ar svešiniekiem un vecumam nepiemērotu saturu. Ļoti ieteicams savienot bērna kontu ar savu e-pasta adresi – tas palīdzēs uzraudzīt bērnu kontu. Tas nozīmē, ka saņemsiet paziņojumus par iestatījumu izmaiņām, paroles maiņu un pat konta aktivitātēm, piemēram, ziņojumiem un priekšmetu apmaiņu. Jūs arī varat liegt svešiniekiem sazināties ar jūsu bērnu. Lai to panāktu, ieteicams nomainīt kontaktpersonu iestatījumus uz “draugi” vai “neviens”. Izmantojot pirmo, tikai jūsu bērnu draugi varēs sūtīt viņiem ziņojumus, savukārt, izmantojot otro, absolūti neviens nevarēs sazināties, izmantojot saraksti. Pie reizes aktivizējiet arī divpakāpju verifikāciju, kas mazinās risku, ka konts var tikt uzlauzts. Vienlaicīgi ierobežojiet bērnu tēriņus platformā.
Treškārt, ierobežojiet spēlēšanai atvēlēto laiku un sekojiet līdzi spēlēm. Vēl labāk ir atļaut atvasēm spēlēt tikai tad, kad esat klāt ‒ tā vietā, lai ļautu bērnam spēlēt “Roblox” savā istabā, aiciniet viņus spēlēt tur, kur varat viņus uzraudzīt, piemēram, dzīvojamajā istabā. Tas dos iespēju laikus pamanīt riskantas situācijas. Svarīgi ir aktīvi interesēties par to, ko bērns dara platformā, un laiku pa laikam atgādināt par drošības noteikumiem.
Ceturtkārt, vienmēr esiet atvērti sarunām un radiet uzticību, lai bērns varētu dalīties ar jums savā pieredzē – gan pozitīvajā, gan negatīvajā. Vecāku iesaiste un dialogs ar bērnu ir efektīvākā drošības stratēģija.
Nobeigumā jāuzsver, ka “Roblox” ir lieliska un radoša platforma ar milzīgu potenciālu bērnu izklaidei un pašizpausmei, taču drošība un vecāku kontrole ir nepieciešama, lai bērni varētu izmantot šo platformu droši, izvairoties no nepiemērota satura un citiem riskiem.