Konferencē Turaidas muzejrezervātā informēs par aktualitātēm kultūras mantojuma izpētē
- Autors: Apriņķis.lv

Turaidas muzejrezervāts aicina 14.novembrī uz gadskārtējo zinātniski praktisko konferenci, lai informētu sabiedrību par aktualitātēm kultūras mantojuma izpētē un popularizēšanā. Šogad tiks akcentēti vēsturiskie centri lauku vidē ar to tipiskajiem un unikālajiem mantojuma elementiem, kā arī 810 gadus seno Turaidas viduslaiku mūra pili, kas ir arheoloģijas, vēstures un arī mūsdienu radošuma avots, informē Siguldas novada pašvaldībā.
Turaidas vēsturiskais centrs apvieno gandrīz visus Latvijas lauku kultūrvēsturisko centru elementus: pilskalnu ar koka pils pamatiem, viduslaiku mūra pili, baznīcu un kapsētu, muižas, pagasta, kolektīvās saimniecības centru. Te bija kultūrvieta, kas atmodas un Dziesmotās revolūcijas laikā pulcēja cilvēku tūkstošus, stiprinot nacionālās identitātes pamatu Latvijas valsts atjaunošanai.
Arhitektūras un arheoloģijas pieminekļi atrodas vidē, kur tie ir radušies, piedzīvojuši ziedu laikus un atstājuši liecības ainavā. Īpašs apliecinājums paveiktajam mantojuma saglabāšanā, izpētē, atjaunošanā un interpretācijai ir Eiropas mantojuma vietas statuss Turaidas vēsturiskajam centram, kas iegūts 2022.gadā, atzīmē pašvaldībā.
Konferences pirmajā daļā tiks izcelti Latvijas lauku vēsturisko centru mantojuma elementi, kas vieno Turaidas mantojumu ar Vidzemes, Latvijas un arī plašāka reģiona – Ziemeļeiropas – lauku centriem: pilskalni, kapsētas, baznīcas, muižas, kuru detalizēta izpēte atklāj arvien jaunas vēstures šķautnes.
Konferences otrā daļa veltīta ievērojamam Latvijas arheoloģijas un arhitektūras piemineklim Turaidas mūra pilij, kuras būvniecība uzsākta 1214.gadā. Turaidas muzejrezervāta krājuma arheoloģijas kolekcija glabā vēl daudz nezināma un neizpētīta par pils vēsturi, un ziņojumi sniegs ieskatu par jaunākajiem pētījumiem un to rezultātiem, gatavojot jaunu krājuma katalogu. Apzinoties mantojuma saglabāšanas nozīmību, konferencē iekļauts ziņojums, kas ieviesīs skaidrību. kā rīkoties, ja kādam iedzīvotājam gadās atrast arheoloģiskas senlietas.
Turaidas muzejrezervāts šogad īstenoja vairākus projektus un akcijas, lai uzrunātu dažādas sabiedrības grupas, īpaši jauniešus, akcentējot arheoloģiju, viduslaiku mantojuma un radošuma simbiozi. Konferences izskaņā būs atskats uz šiem projektiem, vēsta pašvaldībā.
Konferences dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar Turaidas muzejrezervāta izstādi “Brīvības ceļš”, kas veltīta akcijas "Baltijas ceļš" 35.gadadienai.