Menu
 

Carnikavā, Turaidā un citviet iespēja piedalīties Eiropas Arheoloģijas dienu pasākumos

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Turaidas muzejrezervāts Foto - Turaidas muzejrezervāts

No 13. līdz 15.jūnijam ikviens aicināts apmeklēt Eiropas Arheoloģiju dienu pasākumus Latvijā un visā Eiropā. Uzbūvēt māla krāsni, kausēt dzelzi, krāsot dziju, gatavot rotas, izzināt kādas vērtības slēpj dzelme, iepazīt seno bruņojumu un pielikt roku vienkoča tapšanā - šīs, kā arī citas praktiskas un teorētiskas aktivitātes sagaida ikvienu jau šajā nedēļas nogalē, informē Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē (NKMP).

Arheoloģija ir daudzveidīga un aizraujoša zinātne, un reti kurš ir vienaldzīgs pret tās atklājumiem. Mērķējot iepazīstināt sabiedrību ar arheologu darbu, kopš 2019.gada Francijas Nacionālais preventīvo arheoloģisko pētījumu institūts koordinē Arheoloģijas dienu norisi visās Eiropas valstīs. Latvijā pasākumu koordinatore ir NKMP.

15.jūnijā Carnikavas Novadpētniecības centrā plkst.9.00-17.00 paredzēts arheoloģijai un zemūdens mantojumam veltīts pasākums, plkst.13.00-14.00 priekšlasījums un diskusija par zemūdens arheoloģiju un kultūras mantojumu Latvijas ūdeņos. Savukārt plkst.14.00-17.00 būs praktiskās nodarbības, kas būs interesantas gan pieaugušajiem gan bērniem - koka vraku uzmērīšanas darbnīca, arheoloģijas smilšu kaste, izstāde "Stāsti no jūras dzīlēm" un filma par zemūdens mantojumu. Dalība - bez maksas. Atsevišķi par samaksu iespēja doties izbraucienā ar sertificētiem ūdenslīdējiem no kluba "Daivings" (pieteikšanās pa tālr.22077202).

13. un 15.jūnijā pasākumi paredzēti Turaidas muzejrezervātā. Ieeja - ar Turaidas muzejrezervāta biļeti. 13.jūnijā no plkst.11.00 Turaidas magazīnā notiks seminārs un diskusija "Apģērbs un identitāte". Diskusijas uzdevums ir rast atbildes uz vairākiem jautājumiem un mudināt apdomāties par šodien zināmo un izcelt nezināmo. Seminārā vadošie tēmas eksperti runās par senatnes apģērba nozīmi kultūras identitātes veidošanā un atpazīšanā. Uzmanība tiks vērsta uz Turaidas apkārtnes senākajiem iedzīvotājiem, galvenokārt lībiešiem, kuru kultūra 11.-13.gadsimtā dominē Turaidā un tās apkārtnē.

15.jūnijā plkst.12.00-17.00 norisināsies pasākums "Aizraujošā arheoloģija bērniem". Turaidas pils pagalmā darbosies radošās darbnīcas, kurās būs iespēja praktiski iepazīt un izmēģināt senās apģērba gatavošanas tehnikas kā arī apgūt jaunas prasmes - celošana, dzijas krāsošana, seno rotu gatavošana, arheoloģijas puzles un pašiem mazākajiem "sajūtu un smilšu kastes". Dienu kuplinās Liepājas leļļu teātra "Maska" izrāde "Reiz Micīšciemā…", vēsta NKMP.

13.jūnijā plkst.10.00-18.00 Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā paredzēta Māla diena. Pieredze dienas garumā, mīcot mālu, lai no tā būvētu kausējamo krāsni, kā arī dzelzs rūdas apdedzināšana. Savukārt 14.jūnijā plkst.10.00-18.00 paredzēta Dzelzs diena - iepriekšējā dienā uzbūvētās krāsns iekurināšana, dzelzs kausēšana un kalšana. Dalība bez maksas.

Eksperimentālo dzelzs kausēšanu Āraišos vadīs igauņu arheologs un senās metalurģijas pētnieks (arheometalurgs) Dr. Ragnars Sāge (Ragnar Saage) no Tartu Universitātes. Viņš ir Tartu Universitātes Arheoloģijas departamenta zinātniski pētnieciskā centra pētnieks, kurš jau vairākus gadus ne tikai laboratorijā pēta arheoloģiskajos izrakumos iegūtos dzelzs priekšmetus, to ķīmisko sastāvu un ar dzelzs ieguvi senatnē saistītos priekšmetus, bet arī pats kopā ar domubiedriem eksperimentē, atdarinot senās dzelzs ieguves un apstrādes tehnikas, norāda NKMP.

14.jūnijs plkst.11.00-19.00 Lucavsalā, biedrības "Arheoklubs" dārzā, tiks veltīts ieroču arheoloģijai. Karošana un dažādi konflikti pagātnē ir plaši pētīts un pētāms fenomens, kas paver arī daudz jautājumus, uz kuriem mēģina atbildēt ļaudis, kas nodarbojas ar vēsturiskā dzīvesveida rekonstrukciju, atsevišķu neskaidru jautājumu izpētei, kā arī - konfliktu arheoloģijas pētnieki, antropologi, tiesu medicīnas eksperti. Pasākumā varēs sastapt gan "Arheokluba" biedrus, gan viduslaiku klubu "Exercitus Rigensis", kā arī Latvijas Dabas fonda vadītāju Rutu Sniedzi. Interesenti varēs gan pielaikot bruņas, gan apgūt dažādu viduslaiku ieroču lietojuma principus, darbosies arī seno distances ieroču stends. 15.jūnijā plkst.12.30-19.00 viesosies Līgatnes Vienkoču parka vadītājs Dr.Rihards Vidzickis ar vienkoča bluķa bišu stropa izgatavošanas meistarklasi, kur ikviens varēs pielikt roku šajā radošajā procesā. Dalība pasākumos - bez maksas.

Savukārt tiem, kuri šajās dienās ceļos ārpus Latvijas, jāizmanto iespēja apmeklēt Eiropas Arheoloģijas dienu pasākumus arī citās valstīs. Plašāka informācija atrodama Eiropas Arheoloģijas dienu oficiālajā tīmekļvietnē journees-archeologie.eu. Izvēloties konkrētu valsti, iespējams atlasīt programmu, stāsta NKMP.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.