82% no Latvijas sabiedrības, kam ir konkrēts viedoklis, vēlās VDK dokumentu publiskošanu

(Komentēt)
82% no Latvijas sabiedrības, kam ir konkrēts viedoklis, vēlās VDK dokumentu publiskošanu Foto: arhīvs
19. februāris, 16:26

Četras piektdaļas jeb 82% no Latvijas iedzīvotājiem, kuriem ir konkrēts viedoklis par VDK dokumentu publiskošanu, atbalsta to publiskošanu, turklāt teju puse jeb 45% uzskata, ka dokumenti atklājami nekavējoties un bez īpašiem zinātniskiem komentāriem, liecina VDK zinātniskās izpētes komisijas dati.

Kā norāda komisija, sabiedrības pārstāvji arvien vairāk uzskata, ka čekas dokumentiem jābūt pieejamiem nekavējoties, turklāt pieaug pilsoņu pārliecība, ka spriest par tiem var sabiedrība pati bez valsts tēvišķas starpniecības, kas izpaustos kā ekspertu ieskata prevalēšana pār sabiedrības morālu vērtējumu. Par vairāk ne kā piekto daļu palielinājies Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka LPSR VDK dokumenti publiskojami nekavējoties.

Analizējot visus Latvijas iedzīvotājus 2018. gada sākumā, uz to uzstāj vairāk nekā trešdaļa Latvijas iedzīvotāju, kamēr kopumā par VDK dokumentu publiskošanu iestājas gandrīz divas trešdaļas. Būtiski – par vairāk nekā piekto daļu – samazinājusies tā sabiedrības grupa, kura uzskata, ka čekas dokumenti jāatklāj tikai kopā ar zinātniskiem komentāriem. Vienlaikus atbalstu dokumentu slēpšanai šogad pauž vien 13%, kas ir par trešdaļu mazāk nekā 2016. gadā.

Visvairāk VDK dokumentu atklāšanā ieinteresēti jauni cilvēki, turklāt, nevis studiju gados, bet vecumā no 25 līdz 34 gadiem, kad jau iegūta profesija, augstākā izglītība. Šajā grupā divas trešdaļas prasa dokumentu publiskošanu, turklāt teju 40% no visiem aptaujātajiem – nekavējoties. Uzskats, ka dokumenti publicējami nekavējoties un bez zinātniskiem komentāriem, populārāks ir to iedzīvotāju vidū, kas ir ieguvuši augstāko izglītību.

Latviešu vidū, skatot tos, kam ir konkrēts viedoklis, vairāk nekā puse jeb 53% ir par nekavējošo VDK dokumentu publicēšanu bez komentāriem, kamēr šādi komentāri šķiet nepieciešami 37% izlēmušo latviešu. Kopā 90% latviešu, kuriem ir noformulēts viedoklis šajā lietā, iestājas par publiskošanu. No cittautiešiem, kuriem ir konkrēts viedoklis, 70% ir par publiskošanu.

Vairāk par dokumentu publiskošanu iestājas personas ar augstu ienākumu līmeni, kā arī vidzemnieki. Vismazāk VDK dokumentu nodošanu sabiedrības vērtējumam vēlās personas, kuras nav Latvijas pilsoņi, no izlēmušajiem 36% ir par slēpšanas turpināšanu.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Pierīgā sākusies kūlas degšanas sezona aprinkis.lv/sabiedriba/kri… pic.twitter.com/jLFgpluLYO
aprinkislv
Grāmatu draugiem nav pamata satraukumam, Pierīgas bibliotēkas neaiztiks aprinkis.lv/sabiedriba/pas… pic.twitter.com/t6CCcDQIjG
aprinkislv
Ulbrokas florbolisti @FSMasters @Stopini_Latvia pusceļā uz finālu aprinkis.lv/zinas/item/439… pic.twitter.com/0CVAnjo7ZR

Twitter Citi raksta

BaldonesNovads
7. aprīlī Mercendarbes muižā - Meistaru dienas Baldonē, 2018 “Tradicionālā latviešu kokle”. baldone.lv/lv/baldone/zin… pic.twitter.com/1WYIBwMPIa
sigulda_lv
Otrdien @LIAALatvija Siguldas Biznesa inkubatorā notiks pieredzes stāstu pēcpusdiena „No idejas līdz biznesam”… twitter.com/i/web/status/9…
Adazu_novads
Jauno komponistu un izpildītāju konkurss “Skaņuraksti Ādažos” jau 23.martā goo.gl/xbPjZj

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018