Menu
 

Eiropas Savienības dalībvalstīm vajadzīgi 2 triljoni eiro, lai atgūtos pēc Covid-19

  • Autors:  Apriņķis.lv

Eiropas Parlamenta (EP) rezolūcijā par jauno Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetu un atveseļošanas plānu deputāti prasa spēcīgu stratēģiju, kuras centrā ir iedzīvotāju vajadzības un pamatā ir ES budžets. Rezolūcija tika pieņemta piektdien ar 505 balsīm par, 119 pret un 69 atturoties, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Atveseļošanas stratēģijas centrā jābūt Eiropas iedzīvotājiem, uzsver deputāti, piebilstot, ka EP stingri iestāsies par iedzīvotāju interesēm. Plānam jābūt ar spēcīgu sociālo dimensiju, jārisina sociālā un ekonomiskā nevienlīdzība un jāpievēršas vissmagāk skarto iedzīvotāju vajadzībām.

EP uzstāj, ka jaunā “Atveseļošanas un pārveides fonda” finansējumam jābūt 2 triljoniem eiro, un tas jāfinansē, tas jāfinansē ar ilgtermiņa atveseļošanas pasākumu obligācijām. Līdzekļus jāpiešķit “kā aizdevumus un galvenokārt kā dotācijas un tiešus maksājumus kapitālieguldījumiem”. Viņi mudina Eiropas Komisiju neizmantot “finanšu mahinācijas" un apšaubāmus reizinātājus, lai solītu vērienīgas summas – situācijā, kad uz spēles ir likta iedzīvotāju uzticēšanās Eiropas Savienībai. 

“Vērienīgajam atveseļošanās pasākumu kopumam”, ko EP deputāti pieprasīja jau savā aprīļa rezolūcijā, ir jābūt pietiekami ilgstošam, lai novērstu “pašreizējās krīzes smago un ilgstošo ietekmi”. Tam ir jāpārveido mūsu ekonomika, atbalstot mazos un vidējos uzņēmējus, jāpalielina “nodarbinātības iespējas un prasmes, lai mazinātu krīzes ietekmi uz darba ņēmējiem, patērētājiem un ģimenēm”.

Viņi aicina investīcijas prioritārā kārtā piešķirt zaļajam kursam un digitalizācijas programmai, kā arī aicina izveidot jaunu atsevišķu Eiropas veselības programmu.

Atveseļošanas plāns ir jāsniedz papildus nākamajai daudzgadu finanšu shēmai (DFS), nekaitējot pašreizējām un gaidāmajām ES programmām, uzsver deputāti. Viņi arī uzstāj, ka DFS ir jāpalielina, un uzsver, ka EP izmantos savas veto tiesības, ja prasības netiks izpildītas.

Atveseļošanās līdzekļi būtu jānovirza programmām ES budžeta ietvaros, lai garantētu demokrātisko uzraudzību un EP līdzdalību. Viņi prasa, lai EP tiktu iesaistīts “atveseļošanas fonda izveidē, pieņemšanā un īstenošanā” un brīdina Komisiju “nemēģināt izstrādāt Eiropas atveseļošanas stratēģiju, kas neatbilstu Kopienas metodei un paredzētu izmantot starpvaldību līdzekļus”.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.