Menu
 

Lietuvas pilsētiņas iedzīvotāji protestē pret plāniem izmitināt tur nelegālos migrantus

  • Autors:  LETA/BNS/LRT

Nelielās Dievenišķu pilsētiņas iedzīvotāji Lietuvas dienvidos aktīvi iestājas pret plāniem izmitināt tur nelegālos migrantus, kuri pēdējā laikā lielā skatā ieplūst valstī pāri Baltkrievijas robežai.

Pilsētiņā, kas atrodas tā dēvētajā Dievenišķu cilpā, ko no trim pusēm apņem Baltkrievijas teritorija, iecerēts uz laiku izveidot bēgļu izmitināšanas centru bijušās Tehnoloģiju un biznesa skolas kopmītņu ēkā, taču vietējie ļaudis pauduši bažas par savu un tuvinieku drošību.

Cerot panākt kompromisu, piektdien Dievenišķes apmeklēja iekšlietu ministres Agnes Bilotaites vietnieks Vitālijs Dmitrijevs, policijas ģenerālkomisārs Renats Požēla un premjerministres Ingrīdas Šimonītes padomnieks Ķēstutis Lančinsks, taču pilsētiņas iedzīvotāji noskaņoti nepiekāpties.

Protesta akcijā pie kopmītņu ēkas piektdien bija pulcējušies vairāk nekā simts cilvēku ar Lietuvas karogiem un plakātiem, daļa no viņiem tur bija ieradušies jau naktī.

"Bēgļu centra izveidošanai Dievenišķēs - nē!", "Nepārkāpiet Dievenišķu iedzīvotāju tiesības!", "Uzklausiet Dievenišķu iedzīvotājus!", "Mēs neesam Dievenišķu cilpa, mēs esam Lietuvas asara" - vēstīja protestētāju plakāti. Pie kopmītņu ēkas bija novietoti arī pāris traktori, kas izrotāti ar Lietuvas karodziņiem.

"Ceram, ka mūs sadzirdēs ne tikai valdība, bet arī Eiropa," Lietuvas sabiedriskās raidorganizācijas ziņu portālam "Lrt.lt" sacījusi Dievenišķu iedzīvotāja Terēza. "Raizējamies par bērnu drošību, par savu drošību, turpat līdzās ir skola, bērnudārzi, te dzīvo arī mūsu vecāki, kas jau ir cienījamā vecumā, un vissliktākais ir tieši šī neziņa."

Gan Terēza, gan citi protestētāji izteikuši apņemšanos nedoties projām, iekams lēmums izmitināt Dievenišķēs migrantus netiks mainīts.

Ņemot vērā šo noskaņojumu, valdības un policijas amatpersonas Dievenišķu iedzīvotājiem piektdien centās piedāvāt kompromisu - migrantus Dievenišķēs izmitināt tikai līdz 1.septembrim un līdz tam pieņemt lēmumu par viņu nometināšanu citās vietās, tomēr protestētāji neizrādīja gatavību apspriest šo iespēju, skandējot "Nē, nē, nē!" un "Kauns!".

"Tas nav dialogs. Mēs būtu noskaņoti uz dialogu, ja tas būtu iespējams cik necik normālos apstākļos," žurnālistiem sacīja iekšlietu viceministrs Dmitrijevs. "Mēs lūdzam sapratni, mums tiešām nav, kur izmitināt cilvēkus."

"Mums ir lēmums, ir ēka, ko mums nodevis [valsts nekustamo īpašumu apsaimniekotājs] "Turto bankas" ("Īpašumu banka"), un mums tiešām ir kompromisa piedāvājums - līdz 1.septembrim atrast vietu, kur pārcelt cilvēkus, un arī otrs kompromisa priekšlikums - lai nerastos liela spriedze, te izmitināt tikai ģimenes ar bērniem," viņš piebilda.

Pēc Dmitrijeva teiktā, no 1.septembra ģimenes, kurās cita starpā ir arī bērni ar īpašām vajadzībām, varētu pārcelt uz moduļu namiņu pilsētiņu ar aptuveni 1000 vietām, ko paredzēts izveidot pie Medininku robežsardzes iecirkņa, bet pašlaik tur dzīves apstākļu ģimenēm nav.

Savukārt policijas ģenerālkomisārs Požēla solīja, ka uzklausīs Dievenišķu iedzīvotājus, ja viņi lūgs pilsētiņā nodrošināt lielāku policijas klātbūtni, turklāt migrantu centra teritoriju apsargās arī Sabiedrības drošības dienests un vajadzības gadījumā - arī civilā ģērbti kriminālpolicijas darbinieki.

Vaicāts, vai gadījumā, ja iedzīvotāji nepiekāptos, var tikt lietots spēks, Požēla izteica cerību, tas nebūs vajadzīgs. Tiesa gan, Dievenišķēs policijas ģenerālkomisārs, viceministrs un premejeres padomnieks bija ieradušies prāvas apsardzības pavadībā. Kā izteicies Požēla, tas darīts, jo saņemti satraucoši signāli, bet pēc dažu protestētāju lūguma gan nolemts policistus atvilkt "vismaz aiz redzamības robežas".

Galu galā pēcpusdienā tika nolemts, ka vismaz piektdien žogs ap iecerēto migrantu izmitināšanas centru vēl netiks celts un sestdien valdības un policijas amatpersonas ar pilsētiņas iedzīvotājiem tiksies vēlreiz.

Protesta akcija pret nelegālo migrantu izmitināšanu Dievenišķēs notika arī ceturtdien, bet nedēļas sākumā grupa pilsētiņas iedzīvotāju piketēja pie Iekšlietu ministrijas ēkas Viļņā.

Lietuvas amatpersonas uzskata, ka Baltkrievijas režīms apzināti veicina migrantu plūsmu pāri abu valstu robežai, kur kopš gada sākuma aizturēti jau vairāk nekā 2400 nelegālie migranti - 30 reizes vairāk nekā visa 2020.gada laikā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.