Menu
 

Grībauskaite: Paziņojumi par sadarbību ar naidīgām valstīm var apdraudēt Lietuvu

  • Autors:  LETA--BNS

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, kuras termiņš valsts galvas amatā beigsies pēc mēneša, otrdien savā pēdējā ikgadējā runā Seimā par stāvokli valstī brīdināja, ka paziņojumi par sadarbību ar naidīgām valstīm var apdraudēt Lietuvu.

"Nenobrieduši politiskie lēmumi un paziņojumi par sadarbību ar naidīgam valstīm var kļūt par lienošiem draudiem, kuri pārvērtīs mūs ķīlniekos, kad būs jāizvēlas starp slikto un ļoti bīstamo," sacīja Grībauskaite.

Savā runā viņa neminēja ne konkrētas valstis, kuras būtu uzskatāmas par naidīgām, ne arī konkrētus politiķu paziņojumus. Taču pēdējā laikā Grībauskaite ir asi kritizējusi Lietuvas kaimiņvalstis Krieviju un Baltkrieviju un iestājusies pret dialogu ar Minsku un Maskavu. Savukārt jaunievēlētais Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, kurš valsts galvas amatā Grībauskaiti nomainīs 12. jūlijā, izteicies, ka mīkstinātu retoriku attiecībās ar Krieviju, tomēr uzsvēris, ka Lietuvai attiecībās ar Maskavu jāīsteno principiāla nostāja, nepiemirstot par notikumiem Ukrainā. Nausēda arī norādījis, ka vēlētos ļoti draudzīgas attiecības ar Baltkrieviju ar ekonomiku saistītās jomās, un nav izslēdzis iespēju, ka saziņa ar kaimiņvalsti varētu notikt visaugstākajā līmenī.

Grībauskaite savā runā Seimā uzsvēra, ka Lietuvas ārpolitika ir balstīta "uz vērtībām un uzticību, nevis uz bailēm vai uz samierināšanos". Vēl Grībauskaite teica, ka ir politiķi, kas no viņas pēcteča prezidenta amatā Nausēdas sagaida klusēšanu un piekrišanu, taču tauta vēlas prezidentu, kas aizstāvēs tās intereses.

"Lai gan dažu politiķu sapnis ir klusējošs un visam piekrītošs, netraucējošs prezidents, cilvēki grib vadītāju, kas aizstāv viņu intereses, konstitucionālās uz cilvēciskās vērtības," sacīja Lietuvas prezidente. "Ceru, ka jaunais prezidents attaisnos Lietuvas iedzīvotāju uzticību, un es viņam to patiesi novēlu," teica Grībauskaite.

Viņa piebilda, ka Lietuvas prezidenta un Eiropas Parlamenta vēlēšanas parādījušas, ka cilvēki ir iemācījušies "domāt ar savu galvu, mūsu izvēli aizvien mazāk nosaka oligarhu ietekme vai lēti populistiski solījumi".

Jau ziņots, ka Lietuvā 26. maijā notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā neatkarīgais kandidāts ekonomists Nausēda uzvarēja opozīcijā esošās konservatīvās partijas "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" atbalstīto kandidāti, bijušo finanšu ministri Ingrīdu Šimonīti, kas nereti raksturota kā līdzšinējās prezidentes ieturētā kursa potenciālā tuvākā mantiniece starp visiem prezidenta amata kandidātiem, kuri sākotnēji sacentās par šo amatu. Nausēda otrajā kārtā ieguva 65,68% balsu, kamēr Šimonīti atbalstīja 33,04% nobalsojušo vēlētāju.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.