Baire: Veicot izmaiņas domes komiteju sastāvā, Ķekavas novada dome rīkojusies tiesiski

(1)
Baire: Veicot izmaiņas domes komiteju sastāvā, Ķekavas novada dome rīkojusies tiesiski Foto: arhīvs
26. aprīlis, 15:59

Ķekavas novada domes priekšsēdētāja Viktorija Baire ceturtdien nosūtījusi atbildes vēstuli vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam, skaidrojot domes rīcību par veiktajām izmaiņām domes komiteju sastāvā un uzsverot, ka domes pieņemtais lēmums ir juridiski korekts.

Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), izvērtējusi Ķekavas novada domes veiktās darbības, veidojot komiteju sastāvus, konstatēja "būtiskus likuma pārkāpumus" un nosūtīja vēstuli pašvaldībai, lai tā nekavējoties atceļ domes lēmumu, ar kuru tiek veiktas izmaiņas komitejās, neievērojot likumā noteiktās prasības.

V. Baire norāda, ka pašvaldība vienmēr ir respektējusi VARAM nostāju un rūpīgi pildījusi tās likumīgos norādījumus. Arī šajā konkrētajā gadījumā dome ir rīkojusies tiesiski. Viņa vienlaikus uzsver, ka ministrijas skaidrojums par likuma "Par pašvaldībām" 55. panta otrās daļas piemērošanu ir juridiski strīdīgs un tiesu praksei neatbilstošs, informēja Ķekavas novada pašvaldībā.

Pašvaldības ieskatā 55. panta otrā daļa reglamentē tikai vienu no gadījumiem, kad pēc personīgās vēlmes deputāts ar domes atļauju var izbeigt savu darbību konkrētajā komitejā, proti, ja ir saņemts deputāta iesniegums. Taču šāda iesnieguma neesamība neliedz domei īstenot savu ekskluzīvo kompetenci (saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām" 21. panta pirmās daļas 10. punktu) ievēlēt vai atbrīvot no pienākumu pildīšanas pastāvīgo komiteju locekļus, iespēju robežās ievērojot proporcionalitātes principu komiteju deputātu sastāvā.

Arī tiesu praksē ir atzīts, ka likuma "Par pašvaldībām" 55. panta otrā daļa noteic gadījumu, kādā kārtībā komitejas loceklis var izbeigt savu darbību komitejā, ja ir iesniedzis domei rakstveida iesniegumu par atbrīvošanu no šī pienākuma pildīšanas. Tomēr tas nenozīmē, ka dome citā gadījumā nav tiesīga pieņemt lēmumu izslēgt no komitejas sastāva komitejas locekli vai izveidot komiteju jaunā sastāvā.

Kā norāda pašvaldībā, komitejas loceklim kā domes ievēlētai personai nav subjektīvu tiesību palikt komitejas sastāvā, ja viņu ievēlējusī dome to vairs nevēlas. Augstākā tiesa ir noteikusi, ka pašvaldības amatpersonu ievēlēšana un atrašanās amatā ir tieši atkarīga no deputātu vairākuma pārliecības, politiskās gribas un uzticības, kas ir subjektīvi jēdzieni un kā tādi nav reglamentēti tiesību normās.

Tāpat Ķekavas novada dome uzsver, ka konkrētais domes lēmums nav normatīvais akts vai pārvaldes lēmums, bet gan domes politisks lēmums, jo tika pieņemts politiskās gribas, deputātu iekšējās pārliecības un uzticības apsvērumu ietekmē. Tāpēc šis lēmums nepakļaujas VARAM uzraudzībai atbilstoši tai likumā noteiktajai kompetencei.

V. Baire arī vērš uzmanību, ka Ķekavas novada dome veica šādas izmaiņas komiteju sastāvā, lai izpildītu arī VARAM prasību par proporcionalitātes principa ievērošanu domes komiteju ievēlēšanā. Ņemot vērā, ka Ķekavas novada domē ir liela politisko spēku sadrumstalotība (17 deputāti tika ievēlēti no deviņām politiskajiem sarakstiem), šādā situācijā ir visnotaļ ierobežotas iespējas ievērot ideālo proporcionalitātes modeli. Taču esošais domes komiteju sastāvs ļauj pietuvoties šim ideālajam variantam. Un visi deputāti atbilstoši likuma prasībām šobrīd strādā vismaz vienā no piecām domes komitejām.

Vēstulē Ķekavas novada domes priekšsēdētāja arī pauž viedokli, ka, lai gan pašvaldība līdz šim ar izpratni ir raudzījusies uz viedokļu atšķirību, tomēr tas neattaisno VARAM parlamentārā sekretāra Jāņa Eglīta publiskos apgalvojumus, kuros pašvaldībai kopumā un viņai personīgi tiek pārmesta demokrātijas pamatprincipu pārkāpšana un likuma ignorēšana. Šādi apgalvojumi, kas izteikti, pat nemēģinot noskaidrot pašvaldības viedokli, nevar palikt bez ievērības.

"Kā domes priekšsēdētāja savā darbībā esmu apņēmusies stingri ievērot tiesiskumu, ko vienlīdz pieprasu arī no saviem darbiniekiem. Manā ieskatā tiesiskums primāri ir pienācīga leģitīma kārtība, kas sakņojas iekšējā pārliecībā un atbildībā par to, kā drīkst un kā nedrīkst rīkoties. Šobrīd Ķekavas novada pašvaldības deputātu vairākuma un mana personīgā politiskā pārliecība un iekšējā griba strīdus jautājumā ir vienota un balstīta uz likumu," vēstulē uzsvērusi V. Baire.

Vienlaikus domes priekšsēdētāja arī norāda, ka Ķekavas novada dome nekad nav atteikusies, un arī šajā gadījumā nekavēsies izpildīt likumīgas ministrijas prasības, tiklīdz saņems argumentētu viedokli par šajā paskaidrojumā norādīto. Ja nepieciešams, pašvaldības nostāju strīdīgajos jautājumos viņa ir gatava apliecināt arī klātienē, sniedzot detalizētu skaidrojumu par pašvaldības domes darbību.

"Pašvaldība būtu pateicīga, ja ministrija atgrieztos pie iepriekšējo gadu prakses un pirms prasību izvirzīšanas noskaidrotu pašvaldības viedokli konkrētajos strīdus jautājumos. Tas būtiski atvieglotu gan pašvaldības, gan arī ministrijas darbu un ļautu izvairīties no neveiklām situācijām saistībā ar publisku viedokļu paušanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju mēs saredzam kā sadarbības partneri, nevis kā soģi, un tāpēc aicinām ministriju uz aktīvāku savstarpēju tiešo komunikāciju, lai kopīgiem spēkiem uzlabotu pašvaldību darbību," aicina V.Baire.

Šajā jautājumā Ķekavas novada domei līdzīgu nostāju paudusi arī Latvijas Pašvaldību savienība un Pierīgas pašvaldību apvienība.

Lai risinātu šobrīd strīdīgos jautājumus par domes un komiteju sēžu darba organizāciju, kā arī proporcionalitātes principa ievērošanu komitejās, Pierīgas pašvaldību apvienība rosinās VARAM un Saeimu veikt grozījumus likumā "Par pašvaldībām". Šāds lēmums tika pieņemts apvienības sēdē, kas notika 19. aprīlī Ķekavā. Pierīgas pašvaldību domes priekšsēdētāji, tostarp Ķekavas novada domes vadītāja V. Baire, pēc tikšanās Ķekavā ar VARAM parlamentāro sekretāru J. Eglītu un valsts sekretāra vietnieku reģionālās attīstības jautājumos Aivaru Draudiņu nolēma turpināt diskusiju, aicinot likumā skaidri atrunāt, ko nozīmē un kā tiek aprēķināts "proporcionalitātes princips" domes komitejās, precizējot, kā deputāts var tikt atbrīvots no darba komitejā.

Iepriekš:

VARAM pieprasa atcelt Ķekavas novada domes lēmumu, ar kuru veiktas izmaiņas komitejās

VARAM parlamentārais sekretārs ticies ar Pierīgas pašvaldību apvienības pārstāvjiem

Pierīgas mēri aicina risināt strīdīgos pašvaldības darba organizācijas jautājumus

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Salaspils novadā atkal ķeza ar būvniecību aprinkis.lv/sabiedriba/pas… pic.twitter.com/mhAaxciVPj
aprinkislv
Brīvdienas Pierīgā: ko redzēt un dzirdēt, kur aiziet un piedalīties aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/Grxlo5rxNE
aprinkislv
Foto: Ikšķile briest vasaras lielkoncertam. Foto Matīss Markovskis aprinkis.lv/kultura/item/4… pic.twitter.com/YGuRQ99Zdc

Twitter Citi raksta

Adazu_novads
6.augustā Ādažos Donoru diena goo.gl/kuePtR
sigulda_lv
Šovakar plkst.19.00 Mākslu skolā „Baltais Flīģelis”, XIII Starptautisko latviešu jauno mūziķu meistarkursu laikā, n… twitter.com/i/web/status/1…
Marupes_novads
18.jūlijā uzsākta Mārupes novada teritorijas plānojuma 2014.-2026.gadam grozījumu 1.redakcijas un tās vides pārskat… twitter.com/i/web/status/1…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018