Menu
 

LU un Latvijas Dabas fonds aicina iesaistīties dabas vērošanas kampaņā

  • Autors:  LETA
Foto - Vija Vāvere Foto - Vija Vāvere

Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte un Latvijas Dabas fonds aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties dabas vērošanas kampaņā, iesūtot zinātniekiem sezonālo dabas norišu attēlus portālā un lietotnē "Dabasdati.lv", informēja LU pētniece Gunta Kalvāne.

Viņa skaidroja, ka līdz šim 2020.gada ziema un agrais pavasaris ir bijuši siltākie Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Netipiski agri zied lazdas un sniegpulkstenītes, kā arī atgriezušies pirmie migranti kā dzērves un lauku cīruļi.

Pētījumi liecina, ja pavasaris iestājas agri, augu attīstība notiek lēni, tomēr, lai labāk izprastu dabas norises netipisku un neraksturīgu laikapstākļu gadījumā, Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti uzņemt, un iesūtīt dabas attēlus portālā un lietotnē "Dabasdati.lv".

Piemēram, var sūtīt foto, kuros redzama bērza lapu plaukšana, pirmās pienenes, pirmais ezis, oda kodiens, augļu koku un krāšņumkrūmu kā ceriņi, jasmīni ziedēšana un citas labi pamanāmas un atpazīstamas norises dabā.

Pēc Kalvānes paustā, dabas ritmu jeb fenoloģiskie novērojumi arvien biežāk tiek izmantoti klimata pārmaiņu pētījumos, aprakstot paaugstinātās gaisa temperatūras, nokrišņu režīma izmaiņu ietekmi uz augu un dzīvnieku attīstību. Piemēram, parastās lazdas ziedēšanas sākums Latvijas teritorijā ir mainījies vairāk nekā mēneša intervālā - lazda sāk ziedēt agrāk.

Tāpat viņa atklāja, ka sabiedrības iesaiste zinātnē ir plaši izplatīta prakse pasaulē, kura, pieaugot iegūto datu apjomam, kļūst arvien populārāka. Fenoloģisko jeb dabas ritmu fiksēšana ir viena no vissenākajām formām, kā sabiedrība iesaistījusies zinātnē.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.