Menu
 

Interneta tīkla noslodze strauji pieaug: kā nezaudēt tā kvalitāti?

  • Autors:  Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Jau pie esošā attālinātā darba režīma, šonedēļ mācības tiešsaistē uzsākuši arī skolēni. Intensīvi tiek izmantota gan e-klase, gan citi saziņas līdzekļi. Pieaugot interneta tīkla noslodzei, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aicina lietotājus izvērtēt kā fiksētā, tā arī mobilā interneta lietošanas paradumus.

Atbilstoši SPRK aplēsēm – Latvijā aptuveni 60% mājsaimniecību izmanto fiksētā interneta pieslēgumu. Tomēr vairums mājsaimniecību, arī tajās, kur ir fiksētais internets, aktīvi izmanto arī mobilā interneta pakalpojumus savā telefonā un citās iekārtās, kā arī lietojot ikdienā mobilā interneta rūterus. Kopumā Latvijā mobilā interneta pieslēgumu izmanto ap 2,2 miljoniem lietotāju.

Valsts ārkārtas apstākļos ir vienlīdz svarīgi būt līdzatbildīgiem un iespēju robežās izvērtēt interneta lietošanas paradumus. Tas ne vien optimizēs kopējo datu pārraides tīkla noslodzi, bet arī nodrošinās iespējas turpināt mums strādāt un mācīties attālināti bez apgrūtinājumiem.

“Mēs aicinām lietotājus būt saprotošiem. Daļai interneta serveru pietrūkst jaudas vai arī to pieslēgums pie tīkla neparedz tik apjomīgu noslodzi, kā tas ir vērojams pēdējās dienās, izmantojot tiešsaistes vietnes un pakalpojumus. Tas ne vienmēr ir saistīts ar operatoru tehniskajām iespējām nodrošināt mērenāku datu pārraidi,” skaidro Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktors Andris Virtmanis.

Atbildīga interneta izmantošana, nodrošinot kvalitatīvu komunikāciju ilgtermiņā, ir visu iesaistīto līdzatbildība, ko aicina ievērot arī Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestāde (BEREC) sadarbībā ar citiem Eiropas valstu regulatoriem. Nepieciešamības gadījumā aicinām vērsties arī SPRK, zvanot uz tālr. 67097200

Lūk, daži ieteikumi lietotājiem efektīvākai gan mobilā, gan fiksētā interneta lietošanai. Tie tapuši sadarbībā ar Satiksmes ministriju.

1.Novieto Wifi rūteri mājas vai dzīvokļa galvenajā telpā
Lai nodrošinātu interneta stabilitāti, lietderīgi Wifi rūteri novietot tā, lai signāls dzīvoklī vai mājā ir pieejams viscaur vienmērīgi. Jo tuvāk tas atradīsies no visām ierīcēm (dators, planšete, televizors), jo labāks būs savienojums. Rūtera novietošana mājas vai dzīvokļa tālākā nostūrī caur sienām bloķē signāla pārraidi, tādējādi mazinot interneta ātrumu.

2.Novieto Wifi rūteri brīvā vietā, pēc iespējas augstāk no grīdas
Aicinām rūteri novietot brīvā vietā, kam netraucē apkārtējie priekšmeti. Wifi signāla pārraide tiek traucēta, ja rūteris ir novietots starp grāmatām, televizora plauktos u.tml.

3.Novieto Wifi rūteri aptuveni 2 m distancē no citām radio ierīcēm
Tas attālāk jānovieto no tādām ierīcēm, kā telefoniem, bērnu monitoriem, radio aparātiem u.c. Dažādo ierīču radiofrekvenču viļņi savstarpēji spēj bloķēt signāla pārraidi, tādējādi samazinot interneta ātrumu. 

4.Pārslēdz radiofrekvenču diapazonu no 2.4GHz uz 5GHz
Šāda opcija ir pieejama vien jaunākajiem paaudzes rūteriem. Ja Tev šāda iespēja ir, izmanto to!

5.Izslēdz video kameru, veicot tiešsaistes zvanu
Labāka zvana kvalitāte tiks nodrošināta, ja kamera tiks izslēgta. Vienlaikus tā tiks atslogota interneta tīkla darbība.

6.Izslēdz atrašanās vietas noteikšanu savās lietotnēs
Ieslēgtā atrašanās vietas noteikšana lietotnēs ne vien mobilajā telefonā, bet arī datorā patērē samērā lielu datu apjomu arī brīžos, kad tās netiek faktiski izmantotas. Pārsvarā atrašanās vietai seko līdzi lietotnes, kā Whatsapp, Google Maps, Waze, Facebook, Instagram, Mobilly u.c. Izslēdz un izmanto atrašanās vietas noteikšanu tikai, kad tas nepieciešams.

7.Pārskati esošo lietotņu sarakstu un izdzēs nevajadzīgās
Lietotnes patērē dažādu datu apjomu, arī tās, kuras izmanto retos gadījumos. Izdzēšot nevajadzīgās lietotnes, tiks atbrīvota vieta ne tikai viedierīcē, bet arī samazināts izmantoto datu apjoms un baterijas patēriņš. Tas ļaus vienlaikus paātrināt viedierīces darbību.

8.Maini e-pastu sūtīšanas paradumus
Sūtot e-pastus, aicinām to pielikumos nepievienot apjomīgus dokumentu failus, augstas izšķirtspējas bildes u.tml. Tā vietā aicinām izmantot datu glabāšanas iespējas – mākoņpakalpojumus.

9.Iestati zemāku straumēto video kvalitāti
Skatoties video, samazini video atskaņošanas kvalitāti no Ultra-HD vai HD uz zemāku. Neliela kvalitātes samazināšana nebūs izteikti pamanāma, bet ļaus vienlaikus netraucēti izmantot internetu citām vajadzībām. Ja izmanto straumēšanu tikai mūzikas atskaņošanai, samazini video izmēru vai izvēlies citu mūzikas atskaņošanas avotu.

10.Izslēdz vai “iemiedzini” ierīces, kuras neizmanto
Vairākas mājās esošās ierīces (televizors, dators, planšete) darbojas, izmantojot interneta tīklu. Brīžos, kad ierīces netiek faktiski izmantotas, neatstāj tās ieslēgtas - ieslēdz “powersave” režīmu. Tas lietotajās ierīcēs uzlabos datu pārraides veiktspēju.

11.Lejupielādē datnes vakara stundās
Vajadzības gadījumā liela izmēra datnes var lejupielādēt vēlās vakara stundās, iestājoties naktsmieram līdz 8.00 rītā, kad tīkla noslogojums ir samērā mazs.

12.Mājaslapu vietā izmanto mobilās lietotnes
Daudzām mājaslapām, piemēram, ziņu portāliem, sociāliem tīkliem vai banku un komunāliem pakalpojumiem tiek piedāvātas iespējas izmantot mobilās lietotnes. Lietotņu izmantošana nodrošina mazāku datu patēriņu un interneta noslodzi, vienlaikus sniedzot pietiekami plašu funkcionalitāti un nepieciešamo pakalpojumu pieejamību.

13.Aizver nevajadzīgas lietotnes un pārlūkprogrammu cilnes
Atstājot paralēli darbam atvērtas citas lietotnes un nevajadzīgās interneta pārlūkprogrammu cilnes, noslogota tiek kā viedierīce, tā arī mazinās interneta ātrums un pieejamā kvalitāte.

14.Iestati mobilo datu lietošanas limitus
Viedtālrunī ir iespējams sekot līdzi mobilo datu lietošanas apjomam, kā arī iestatīt paziņojumus, kas tiek sūtīti uz viedtālruni, kolīdz mobilo datu apjoms tuvojas norādītajam datu limitam. Šis palīdzēs ne vien sekot līdzi lietošanas paradumiem, bet ierobežot nelietderīgo datu patēriņu atsevišķās lietotnēs.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.