Menu
 

Kumelīte – Latvijas žeņšeņs Apriņķis.lv

 • Autors:  Ērika Pētersone, “Mēness aptiekas” farmaceite
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Ja būtu jāveido ārstniecības augu tops, Latvijā pirmo vietu ar visai lielu varbūtību varētu ieņemt kumelīte jeb Matricaria recutita.

Latvijas žeņšeņs

Vieglās, bet efektīvās iedarbības dēļ nav brīnums, ka kumelītei piedēvē universālas iedarbības statusu. Parādoties pirmajām saaukstēšanās vai kādas citas saslimšanas pazīmēm, tā pirmā dodas cīņā. Ne tikai dzeramā veidā – arī kumelīšu eļļa, iespēja izmērcēties kumelīšu vannā vai arī smaržīgs un nomierinošs kumelītes ziedu spilvens uzskatāms par dziedniecisku.

Šīs drogas vēsturei var izsekot no viduslaikiem līdz pat Senajai Ēģiptei, Romai un Grieķijai – visur kumelīte ārstējusi daudzas slimības. Tās lietošana medicīnā bija tik plaša, ka kumelīti, varbūt gan ne iedarbības, bet nozīmības ziņā, droši var salīdzināt ar žeņšeņa lomu Austrumos.

Interesanti, ka vairākās valodās kumelītes nosaukums ir saistīts ar āboliem, piemēram, sengrieķu valodā – zemes ābols vai spāņu – mazais ābols.

Miers un miegs

Kumelītes spēcīgās ietekmes pamatā ir nomierinoša iedarbība – tā palīdz cīnīties ar stresu un pat uzmanības deficīta sindromu. Kumelītes tēja un eļļa vecāko paaudžu mammām un tētiem arī lieliski palīdzējusi aizmidzināt zīdaiņus un bērnus, kam bija grūti sagaidīt miega peli. Tā bieži tiek izmantota aromterapijā – pētījumi pierāda, ka masāža ar eļļai pievienotu kumelītes ekstraktu uzlabo omu un pašvērtējumu, kā arī līdzīgi tējai palīdz tikt galā ar stresu.

Pirmā palīdzība vēderam

Mazliet rūgtā garša padara kumelīti par lielisku toniku aknām un gremošanas sistēmai. Ar kumelītes palīdzību tiek stimulēta kuņģa sulu izdalīšanās, kas savukārt palīdz nomierināt vēdergraizes. Tādējādi kumelīte jau pati par sevi ir efektīvs līdzeklis pret nelabumu, bet maksimālu efektu var sasniegt, lietojot to kopā ar ingveru.

Profilaksei un veselai ādai

Saturot pretiekaisuma, antibakteriālus un citus savienojumus, kumelīte ir arī labs profilaktisks līdzeklis. Drogas palīdz gan stiprināt imūnsistēmu, gan pastiprināt audu spējas atjaunoties. Dermatīta un vienkāršu ādas traumu gadījumā mazgāšana ar kumelītes tēju vai pat pilna pelde vannā palīdz paātrināt ārstēšanās vai dzīšanas procesu.

Blakusefekti

Kumelītei ir asinis šķidrinošs efekts – bez ārsta atļaujas to nevajadzētu dzert cilvēkiem, kas jau lieto asinis šķidrinošas zāles vai kam ir problēmas ar asins sarecēšanu. Svarīgi pieminēt, ka grūtniecēm rīta nelabuma mazināšanai kumelītes tēja nav vēlama, jo, kaut nav konkrētu pētījumu, ir iemesls domāt, ka kumelīte palielina aborta risku.

Receptes

Kumelīšu tēja

Lai panāktu stipru, gremošanas uzlabošanai domātu tēju, kumelītes jāaplej ar vārošu ūdeni un jānotur vismaz 20 minūtes. Vienkāršai mierinošai tējai – kumelītes uzlejamas uz 5 līdz 10 minūtēm. Droši tējai var pievienot medu vai citronu – kas labāk tīk. Ja nelabi ap dūšu, kā papildinājums palīdzēs ingvers vai piparmētra.

Pietūkušu acu gadījumā var sagatavot kumelīšu kompreses. Vispirms pagatavo stipru tēju, to atdzesē, un tad seko vismaz pusstundu ilga atpūta ar kompresi uz acīm!

Kumelīšu vanna

Ūdens caurlaidīga audekla maisiņā (ja tāda nav, tad kārtīgi izmazgātā zeķē!) ieber vismaz sauju ar auzu pārslām un pievieno kumelītes tā, lai pārslu būtu aptuveni piecas reizes vairāk. Aplej ar karstu ūdeni uz 10 minūtēm. Maisiņu var izmantot kā kompresi vai arī aromātisku un relaksējošu vannas piedevu, vai kā sūkli ādas masāžai. Auzu pārslu ekstrakts tiek izmantots daudzu ādas veselības produktu ražošanā, un tas labi sader ar kumelītēm, pastiprinot efektu. Palīdz pret iekaisumiem, saules apdegumu vai vienkārši sausas ādas gadījumā. Stiprāku, patīkamu smaržu var panākt, piepilinot klāt kumelīšu vai lavandas ekstraktu.

1 komentārs

 • Skolnieciņš no svētbirzs
  Skolnieciņš no svētbirzs Sestdiena, 28 Novembris 2020 20:54 Komentāra saite

  Ir pienākusi ziema. Aukstās naktis un saltie rīti ir kļuvuši par ikdienu. Līdz ar ziemu pieaug kovid-19 sirgstošo skaits. Lai pārvarētu kovid-19 sērgas otro vilni, ievērosim visus valdības ierobežojumus un mediķu rekomendācijas. Ieturēsim 2 metru distanci, nedrūzmēsimies. Rūpīgi mazgāsim rokas ar ziepēm un lietosim dezinfekcijas līdzekļus. Lietosim sejas un deguna aizsegus. Saslimšanas gadījumā apzinīgi ievērosim pašizolāciju. Būsim apzinīgi šajā krīzes brīdī. Sargāsim savu un apkārtējo veselību. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Aizlūgsim Latvju Dievus par mūsu tautas veselību un zemes aizsardzību! Iedegsim zaļu svecīti par godu Dabas Mātei. Iedegsim tumši zilu svecīti par godu Pērkonam. Iedegsim pelēku svecīti par godu Veļu Māte. Cerēsim, lūgsimies un ticēsim. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds! Lai ticība Dabas Mātei kalpo mums par bruņām un vairogu! Lai ticība Pērkonam kalpo mums par zobenu! Godināsim savus senčus un Latvju Dievus. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
  Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #Tēvzeme #Latvija #sentēvi #veselība #pagāni #Skolnieciņš

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.