Menu
 

Kur baudīt zelta rudeni? Interesanas dabas takas un apskates objekti Latvijā

  • Autors:  Alise Cēsniece, "Huawei Consumer Business Group" mārketinga komunikācijas vadītāja Latvijā
Publicitātes foto Publicitātes foto

Kamēr saule un ne tik aukstie laikapstākļi mūs lutina, ir laiks doties ārā un izbaudīt ikgadējā zelta rudens sniegto burvību. Koku lapas sarkandzeltenos toņos un pasakainas ainavas ir baudāmas ik uz katra stūra, tostarp arī zelta rudens dzimtenē – Siguldā, taču nedrīkst palaist garām iespēju aplūkot dabas sniegtās veltes arī citviet.

Apskates objekti, kas neatstās vienaldzīgu

Tiem atpūtniekiem, kam ir luste doties atpūtā dabā ar mērķi aplūkot kaut ko iespaidīgu, noteikti pie saviem galapunktiem jāiekļauj Lindes muižas parks, kura netradicionālo atmosfēru veido Holandes liepas. Šie koki atšķiras no Latvijā plaši sastopamajām parastajām liepām ar savu savdabīgo izskatu, jo šķiet, ka saknes vēršas uz augšu, nevis dziļi zemē. Šāda rudens izpēte būs īpaši interesanta mazākajiem ģimenes locekļiem.

Turpretī tiem dabas atpūtniekiem, kas Rīgas zoodārzu jau ir izstaigājuši krustu šķērsu, visai interesants liksies briežu dārzs “Mežsētas”, kas atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā. Dārzā mājo vairāk nekā 300 dzīvnieku, tostarp arī stirnas un mežacūkas, un īpaši klusos brīžos var izdoties sadzirdēt urālpūci, kas ir iekļauta Latvijas sarkanajā grāmatā.

Savukārt, aplūkojot Liepājas jūras piekrastē atrodamos Ziemeļu fortus, šīs prātam neaptveramās, jūrā ieslīdējušās ēkas būs interesanta izklaide kā jauniem, tā vecākiem ekskursantiem, izmantojot iespēju izstaigāt slīpās māju sienas un atklājot apslēptās pludmales, saulei ieslīdot jūrā.

Fiziskās sagatavotības izaicinājums

Fizisko aktivitāšu cienītājiem jāizmēģina septiņu kilometru garā taka, kas vijas cauri Līču–Laņģu klintīm. Šajā Gaujas Nacionālā parka ieskautajā objektā kopumā ir astoņi lieli avoti un deviņas alas un nišas. Nav gluži Lielais kanjons, bet Latvijas mērogā patiesi vērienīga izmēra klintis.

Garo pārgājienu piekritējiem pie sirds ies maršruts Valmiera–Sīmanēnu svētozols–Valmiera. Šīs 20 kilometru garais pārgājiens mielos klātesošo acis ar ainaviskajiem skatiem, kas ieskauj Gauju, un izaicinās ikkatra fizisko sagatavotību, mērojot attālumus pār kalnainām takām.

Spoku stāstu atspēkošana

Katrs no mums bērnībā ir dzirdējis neskaitāmus spoku stāstus, kas liek satraukumā iespiegties. Katvaru muižas parks un Pokaiņu mežs būs īstās vietas, kur turpināt šo satraucošo izklaidi, iegrimstot leģendās un nostāstos par mistiskajiem notikumiem milzu koku ielenkumā. Katvaru muižas 400 gadus vecās un apsūnojušās liepas, kas veido sauli aizsedzošu lapu vainagu, rudenī iekrāsojas dzeltenīgos toņos un atšķirībā no klasiskajiem mežiem piešķir spocīgu atmosfēru. Ir arī dzirdēti nostāsti par vīzijām un enerģijas pieplūdumu Pokaiņu mežā. Vai stāsti ir patiesi? Tas būs jānoskaidro katram rudens baudītājam pašam.

Vēl no spocīgām dabas vietām ir vērts apskatīt Velnezeru jeb sauktu arī par Čertoku, Čortoku un Čertaku. Šis nelielais, meža ieskautais ezers ir izpelnījies spocīgo atpazīstamību, jo tā ūdenī ir ļoti maza ūdensaugu un ūdensdzīvnieku daudzveidība, kā arī meža dzīvnieki nenāk pie ezera padzerties. Klīst nostāsti, ka ezera apkārtnē nekad nav dzīvojuši cilvēki, jo nav spējuši ilgi uzturēties tā klātbūtnē, kā arī gājēji bieži nomaldās, meklējot ezeru, tā arī to neatrodot.

Nezūdoša klasika

Sigulda ir izslavēta kā zelta rudens mājvieta, un katru gadu nemainīgi liels cilvēku skaits steidz apbrīnot gleznaino ainavu, kas paveras no kalnu virsotnēm. Šogad to varēs aplūkot arī tiešsaistē, izbaudot rudens burvību sava televizora ekrānā, taču klātienē ir vērts aplūkot neskaitāmās alas un skatu torņus, no kuriem zelta rudeni var vērot visā tā krāšņumā.

Dabas daudzveidību varēs novērtēt Ķemeru Nacionālajā parkā, kas sevī ietver purvus, pļavas, seklos ezerus un mitros mežus, kas ir mājvieta vairākām apdraudētām putnu sugām. Rudenīga pastaiga pa katra gaumei atbilstošu dabas taku būs gan fizisks pārbaudījums, gan visu maņu piedzīvojums, jo sēravotu radītā smarža var būt pārsteigums pat izturīgākajiem deguniem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.