Menu
 

Karstvīna vietā miestiņš – kā baudīt alu ziemā?

  • Autors:  Andris Rasiņš, “Mežpils alus” someljē
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Domājot par alu, mēs nereti iztēlojamies norasojuši glāzi ar aukstu dzērienu karstā vasaras dienā, tomēr alu var baudīt arī gada aukstajos mēnešos, turklāt, ziemā miestiņu var baudīt gan aukstu, gan siltu, papildinājumā ar garšvielām un medu. Līdz ar pirmajiem tumšajiem ziemas vakariem, pieprasījums pēc tumšā alus pieaug aptuveni par 50%, un arī ražotāji seko līdzi tendencēm. Alus cienītāji šajā laikā bieži vien izvēlas porteri, kas lieliski sader arī ar dažādiem gaļas ēdieniem un pat desertiem. Kas īsti ir porteris un kā to vislabāk baudīt?

Intensīva un piesātināta garša

Porteris ir garšas niansēm bagāts alus, un tā cienītāju pulks Latvijā un pasaulē ar katru gadu pieaug. Mēs varam lepoties ar Baltijas porteri (Baltic porter) – tumšo alu, kas vēsturiski brūvēts reģionā ap Baltijas jūru. Tā recepte aizgūta no Anglijā populāriem alus veidiem – britu portera vai stout. Šis alus tiek brūvēts ar Lager tipa raugiem un zemās rūgšanas temperatūrās. Tiek izmantota īpaša, dažādu iesalu kombinācija, radot gan gaišāku, gan tumšāku, gan karameļu krāsas alu. Ziemai piemērotais alus ir ar intensīvāku, piesātinātāku garšu, bet pietiekami maigs. Pēc savas konsistences tas ir blīvāks, nekā gaišais alus.

Aizvien vairāk jaunu produktu

Gada aukstajā laikā alu var baudīt arī karstvīna vietā, svarīgi gan atcerēties, ka alu var nevajag uzvārīt, bet gan uzsildīt un papildināt ar medu, kļavu sīrupu vai apelsīnu vai cidoniju sulu. Karstā alus pagatavošanai labāk izvēlēties pēc iespējas stiprāku miestiņu. Un izvēlēties ir no kā, jo arī alus ražotāji seko līdzi tendencēm un pēdējā laikā veikalu plauktos parādījušies vairāk nekā 10 jauni produkti tumšā alus kategorijā, tostarp “Mežpils porteris”, kura stiprums ir 6,8%.

Konjaka un ruma mucās turēts alus

Viena no aktuālākajām tendencēm gan Latvijā, gan pasaulē ir porteri, kas nogatavināti runa vai konjaka ozolkoka mucās. Šādā veidā alu var nogatavināt no 12 mēnešiem līdz pat 5 un 6 gadiem. Tādējādi tā dzēriena nianses, kam sākotnēji tika izmantotas mucas, piemēram, konjaka, nonāk arī alū, bagātinot tā garšu un aromātu.

Papildinājums sātīgai maltītei

Lai labāk izjustu tā garšu, porteri ieteicams baudīt istabas temperatūrā, nevis aukstu. Tāpat ieteicams izvēlēties konjaka vai tulpes formas glāzes. Un, protams, svarīgi arī kombinēt šo alu ar atbilstošu maltīti. Tumšais alus lieliski sader ar sātīgiem gaļas ēdieniem un šokolādes desertiem. Cūkgaļas cepetis vai sautējums, meža gaļa vai teļa vaigi – tumšais alus papildinās un izcels ēdienu garšu. Turklāt, to var baudīt ne tikai kopā ar maltīti, bet arī izmantot ēdiena pagatavošanā. Teļa vaigi vai cita veida liellopa gaļa, kas sautēta alū, garšos daudz labāk, nekā sarkanvīnā.

Saderība ar šokolādi

Pārsteidzoši, bet porteris sader arī ar šokolādes desertiem. Šim alus veidam ir saldas garšas nianses, ko rada tumšais iesals, un, kas līdzinās šokolādes un kakao garšai. Tieši tāpēc porteris lieliski papildina dažādas šokolādes kūkas vai fondantu.

Stabila vērtība

Lai lielākie portera cienītāji ir Britu salās, arī Latvijā šis alus veids kļūst aizvien pieprasītāks. Īpaši spilgti tas jūtams ziemas mēnešos. Mainos laikam ārā aiz loga, mainās arī mūsu ēdienkarte un dzērienu izvēle – ēdieni kļūst sātīgāku, alus – izteiksmīgāks un garšām bagātāks. Ziema var asociēties ne tikai ar aukstumu un tumsu aiz loga, bet arī ar sātīgu maltīti un gardu alu. Porteris viennozīmīgi ir stabila vērtība, ko apliecina arī kuplais tā cienītāju loks.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.