Menu
 

Trīs tipiskas mammu atbildes uz jautājumu, ko viņām uzdāvināt Mātes dienā

  • Autors:  Sabīne Bērziņa, psiholoģe, “Mammamuntetiem.lv” eksperte
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Visbiežāk tieši mammas ir tās, kas meklē un sarūpē dāvanas citiem. Zina, ko katra lielāka vai mazāka sirsniņa vēlas. Mātes diena ir lieliska iespēja apdāvināt arī viņas pašas, bet nereti mammas uz jautājumu, ko viņām uzdāvināt, attrauc: “Man neko nevajag!” vai “Labāk atbrauc ciemos”, vai norūc: “Ļaujiet man beidzot izgulēties!”. Kāpēc mammām nereti var būt grūti paust savas vēlmes un vai tiešām nomazgāti trauki var būt Mātes dienas dāvana?

Ļaujiet man izgulēties!

Ir posms, kad bērni prasa ļoti daudz spēka, un ir normāli, ja mammai nāk prātā tikai gulēšana, nevis dāvanas. Nereti mammas apkārtējiem tā arī pasaka: “Mātes dienā man, lūdzu, no pienākumiem brīvu dienu!” Ir ļoti labi, ja mamma var pateikt to, ko viņa tiešām vēlas. Ir skaidrs, ka mazu bērnu mammām izgulēties un atpūsties varētu būt vēlme, un, ja tā ir patiesa, tas neizklausās slikti, ja mamma to arī var pateikt.

Neko nevajag, netērējies!

Kad bērni paaugas un tiek pie savas naudas, ko tērēt, viņiem var rasties vēlme mammu iepriecināt pašiem. Tradicionāli tās ir brokastis, ko bērni pagatavo mammai, bet var būt vēlēšanās kaut ko nopirkt. Kāpēc reizēm mammas mudina bērnus “netērēties”?

Te rodas jautājums, ko mamma ar šādu atbildi grib pateikt. Ja mamma pasaka, ka viņai neko nevajag, svarīgi saprast, vai tiešām nekā nesaņemšana ir tieši tas, ko mamma vēlas. Ja tomēr mamma ar šādu atbildi vairāk mēģina nodot ziņu “uzminiet nu, ko es vēlos”, tad ieteiktu nelikt citiem minēt savas domas, jo domas lasīt neprot neviens. Tomēr, ja ir situācija, ka mamma dāvanā tiešām neko nevēlas saņemt, būtu labi papildināt sevis teikto ar to, kā citādi apkārtējie var mammu iepriecināt – kopīgi doties uz kādu pasākumu, paspēlēt spēli vai pavadīt laiku kopā.

Galvenais – atbrauc ciemos!

No mammām, kuras dzīvo atsevišķi no pieaugušajiem bērniem, nereti var dzirdēt mudinājumus nevis iegādāties kādas dāvanas, bet gan atbraukt ciemos. Tas šķiet saprotami, jo, kā rāda pētījumi, pieredze un kopā būšana arī ir tās lietas, kas cilvēkiem liek justies labi. Un, manuprāt, ir labi, ja mamma saviem pieaugušajiem bērniem var paust šo savu vēlmi. Šāda pieredze un tikšanās arī var būt kā dāvana.

Dāvanu un to izvēles ieteikumi

Reizēm dažādiem svētkiem pārmet komercializāciju, tomēr, kā norāda psiholoģe, cilvēkiem Latvijā reizēm piemirstas papriecāties par sevi, savu ģimeni un dzīvi. Svētki ir jāsvin, un saņemt dāvanas ir daļa no tā. Mēs dzīvojam kultūrā, kur mazliet aizirstam pasvinēt un papriecāties par lietām. Tas var būt labs treniņš – pašām mammām sevi pavērot, kā es varu svinēt, kā protu priecāties, novērtēt un pieņemt dāvanu.

Ieteikumi mammām un bērniem, lai Māmiņdienas dāvana būtu patiešām izdevusies:

1.Galvenā doma ir saprast, kas ir mammas vajadzība un vēlēšanās. Mammai pašai ir svarīgi apzināties un spēt to pateikt citiem – kas mani iepriecinātu, kas man liktu justies labi un sajust prieku? Nav slikti paust savas vēlmes pilnīgi konkrēti – es vēlētos kafiju gultā vai sveci ar vaniļas aromātu un piena šokolādi. Jāatzīmē, ka “Mammamuntetiem.lv” šogad ir izveidojis Māmiņdienas dāvanu izlasi (skati “veikals.mammamuntetiem.lv”), kurā iekļautas arī dizaina konfektes un skaistas sveces.

2.Bērnam ir ļoti svarīgi, ka viņš var sarūpēt mammai tieši to, kas viņu iepriecina. Ja mamma konkrēti paudīs savas domas, bērns jutīs gandarījumu, ka pats saviem spēkiem sagādājis mammai prieku. Ja bērns dāvanu ir radījis pats, piemēram, uzzīmējis mammas portretu, tad var uzdāvināt īpašu kastīti, kurā mammai glabāt bērna darbus.

3.Nevajadzētu uztraukties, ka, paužot savu vēlmi, izpaliks pārsteiguma moments. Ja mamma būs priecīga par saņemto dāvanu, priecīgs un par sevi pārliecināts būs arī bērns.

4.Mammām, kuras par visu vairāk vēlas atpūtu, var uzdāvināt miega masku – “veikals.mammamuntetiem.lv” ir nopērkamas Latvijā radītas, elegantas miega maskas.

5.Teju visām mammām, īpaši tām, kurām bērni jau lieli, patīk dāvanā saņemt bilžu rāmīti ar fiziski izdrukātu bildi. Simboliska, taču sirsnīga un paliekoša dāvana.

6.”veikals.mammamuntetiem.lv” radītas un jau pasniegšanai sagatavotas visdažādākās dāvanas mammām – mammas atpūtai, iedvesmai, skaistumam. Tik daudz veidu, kā iepriecināt mammu! Dāvanas iespējams apskatīt un iegādāties arī klātienē – Mātes dienas pop-up veikaliņā “Mammamuntetiem.lv” birojā Rīgā, Brīvības ielā 40. Veikaliņš darbosies no 2. līdz 6. maijam, izņemos 4. maiju. Sazinies, rakstot uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Ja mazais negrib apsveikt mammu

Reizēm gadās, ka bērns, īpaši mazākie, var negribēt apsveikt mammu – viņam tas var nebūt aktuāli. Šādā gadījumā pārējie pieaugušie var būt tie, kas demonstrē, kā viņi apsveic mammu. Audzinātāja palīdz uzzīmēt apsveikumu, tētis var nopirkt puķes. Ieteikums būtu drīzāk modelēt un rādīt, ka svinēšana un dāvināšana otru iepriecina. Ja bērns pats negrib, viņš drīkst vērot, kā mamma tiek iepriecināta.

Ja mamma ar zīdaini nesaņem apsveikumu

Mēdz gadīties, ka sievietes pirmajā Mātes dienā, kad bērniņš ir mazs, neviens šim mazulim nepasaka, ka mamma ir kā īpaši jāsabučo vai jāuzlūko. Ko nu, ja partneris neuzskata, ka viņam būtu jāapsveic sava sieva Mātes dienā, jo tā nav viņa mamma? Ja mamma apzinās, ka viņai tomēr būtu svarīgi saņemt apsveikumu vai siltu buču no mazuļa, ir vērts to darīt zināmu, visticamāk, partnerim, nevis sevī krāt rūgtumu un skumjas par to.

Ieteiktu mammai ar bērna tēti parunāties un pastāstīt, ka viņai būtu svarīgi saņemt kādu apsveikumu Māmiņdienā. Ir būtiski nodot šo ziņu, jo, kā jau teicu, neviens domas neprot lasīt. Un arī, ja šī diena ir pagājusi, neviens neliedz par to runāt arī vēlāk. Pat ja kāda situācija nav izvērtusies tā, kā mēs gribam, to var izrunāt un salabot.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.