Menu
 

Daudzpusīgais dzīvžogs, dekoratīvie augi un koki. Kas jāzina par to cirpšanu un formas veidošanu?

  • Autors:  Dace Laiva, “Skaisto Dārzu Darbnīcas” ainavu arhitekte
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Latvijā dārzu īpašnieku vidū dzīvžogs ierindojas starp populārāko apstādījumu pamatelementiem. Kā liecina tīrīšanas iekārtu ražotāja “Kärcher” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktās aptaujas rezultāti, vairāk nekā trešdaļu jeb 32% Latvijas dārzu ieskauj dzīvžogi.

Mauriņš ir populārākā mūsu dārzu daļa – 87% aptaujas dalībnieku, kuriem pieder kopjama āra teritorija, norāda, ka viņu īpašumā ir zāliens. 83% respondentu dārzos ir puķudobes un košumkrūmi, bet 75% dārzu aug arī koki. Savukārt 32% respondentu dārzus rotā dzīvžogi.

Lai koki, krūmi un dzīvžogi augtu skaisti un veseli, tiem nepieciešama pareiza kopšana, tai skaitā, regulāra apgriešana jeb vainaga veidošana. Dārzu īpašnieki Latvijā, kā liecina aptauja, krūmus un kokus pārsvarā apgriež sezonāli – tā dara 77% respondentu. Tikai 10% aptaujas dalībnieku kokus un krūmus griež reizi mēnesī, 13% – retāk nekā reizi mēnesī.

Ja ir vēlme augiem veidot kādu konkrētu formu, augu apgriešana jāveic regulāri, 23 reizes sezonā, tikai tā dārza īpašnieki iegūs vēlamo rezultātu un mazāk traumēs augus. Pirmo apgriešanu vajadzētu veikt agri pavasarī, otru neilgi pēc Jāņiem, bet trešo – vasaras beigās. Svarīgi atcerēties, ka dzīvžogu jāsāk veidot uzreiz pēc tā iestādīšanas, nevis jāgaida, kad tas sasniedzis vēlamo augstumu. Regulāri un pareizi apgriežot dzīvžogu, veidosies blīva dabīga “zaļā dārza siena”.

Šādam darbam nepieciešami kvalitatīvi motora instrumenti. Protams, īpaši veikli un meistarīgi speciālisti to izdarīs ar garajām dzīvžoga rokas grieznēm, tomēr tas ir grūts un smags darbs. Izvēloties dārzā augus cirpšanai, noteikti jāpazīst augu sugu īpatnības vai jākonsultējas ar zinošu speciālistu. Ne visas augu sugas pacieš apgriešanu (formu veidošanu) un veido blīvu, stipri zarotu vainagu, kas labi atjaunojas.

Dzīvžogu iekļaušana dārzos ir lielisks risinājums, lai padarītu teritoriju daiļāku un harmoniskāku. Atšķirībā no žogiem un sētām dzīvžogi sniedz dažādas priekšrocības. Piemēram, dzīvžogiem ir dabiska spēja uztvert piesārņojumu, samazināt troksni, aizsargāt no vēja un nodrošināt savvaļas dzīvniekiem pārtiku un pajumti. Svarīgi ņemt vērā, ka, veidojot sev tīkamās dzīvžogu formas, ir jāsaprot, kādus instrumentus izvēlēties. Tādēļ mūsu klāstā ir pieejams viss nepieciešamais, lai šo uzdevumu atvieglotu un padarītu ērtāku. Turklāt “Kärcher” vienotā nomaināmo akumulatoru sistēma ir būtiska priekšrocība, apkopjot dārzu. Piemēram, akumulatoru no zaru un krūmu šķērēm var pārlikt uz zaru griezēju, kā arī dzīvžoga šķērēm, trimmeri un pat zāles pļāvēju,” saka “Kärcher SIA” valdes priekšsēdētājs Andrejs Masulis.

Dabīgas, brīvas vainagu formas kopšanai kokaugiem pietiek, ja to dara 12 reizes sezonā. Pamatlietas – izzāģēt vainagā sausos, bojātos zarus, tādus zarus, kas savstarpēji krustojas un rīvējas, pakāpeniski retināt vecos zarus, tā atjaunojot un saglabājot krūmus un kokus, paildzinot to mūžu un dekorativitāti. Pavasarī ziedošos augus apgriež pēc ziedēšanas, vasaras otrajā pusē ziedošos apgriež agri pavasarī. Ja nepieciešama pamatīgāka krūma atjaunošana vai vainaga retināšana, to dara agri pavasarī. Jo mazāka ir brūce griezuma vietā, jo mazāks ir auga bojājums, infekcijas un rētas lieluma risks. Tādēļ ir svarīgi darbarīki – asas un kvalitatīvas dārznieka šķēres, ass, zāģējamo zaru lielumam piemērots zāģis. Griezuma vietai jābūt līdzenai, rētai pēc iespējas mazai, nedrīkst noplēst auga mizu.

Dārzu īpašnieku aptauja liecina, ka krūmu un koku apgriešanai vairāk nekā puse jeb 53% respondentu izmanto zāles un krūmu šķēres, 47% – dzīvžoga šķēres, 33% – zaru griezēju, savukārt profesionālus dārza kopējus šim darbam piesaista tikai 4% aptaujāto. No visiem aptaujātajiem nedaudz vairāk kā puse jeb 56% norāda, ka regulāri meklē un lasa informāciju, kā pareizi un kad ieteicams veikt kādu no dārza darbiem. Par galvenajiem informācijas un uzziņu avotiem dārzu īpašnieki izvēlas specializētas mājaslapas un presi, sociālās tīklošanās vietnes “Facebook” interešu grupas, kā arī dārza kopšanas profesionāļu un entuziastu sociālo mediju kontus. 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.