Menu
 

Par 2024.gada augu izraudzīta apdzira

  • Autors:  LETA
Foto - Maija Medne Foto - Maija Medne

Latvijas Botāniķu biedrība (LBB) par 2024.gada augu izvēlējusies mežu iemītnieci mūžzaļo sporaugu apdziru (Huperzia selago), informēja LBB valdes locekle Maija Medne.

Nelielo, līdz 20 centimetriem (cm) garo staipekņu dzimtas sporaugu apdziru auglīgos lapu koku un jauktu koku mežos var novērot cauru gadu, jo tā ir mūžzaļa.

Uz stāvajiem stumbriem, kas galotnē dakšveidīgi zarojas, blīvi sakārtotas tumši zaļas sīkas lapas. Apdzirai nav ne ziedu, ne augļu - tā vairojas ar sporām. Zaru vidusdaļā, starp lapām atrodas nelieli, ieapaļi dzelteni sporu nesēji - pēc tiem apdziru var atšķirt no citiem staipekņiem, kam sporu nesēji ir dzeltenas vālītes zaru galos.

Apdzira sastopama mitros lapu koku, egļu un jauktu koku mežos auglīgās augsnēs, kā arī uz smilšakmens atsegumiem, retumis nosusinātos purvos.

Apdzira ir iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, kā arī Latvijas Sarkanajā grāmatā. Iemeslu tam netrūkst, jo apdziras, līdzīgi kā citi staipekņi, aug ļoti lēni un izpostīšanas gadījumā nespēj ātri atjaunoties. Tāpat tiek izcirsti apdzirām piemēroti meži, kā arī tās izplūc izmantošanai floristikā.

Sugas latviskajam nosaukumam ir saistība ar apdziras izmantošanu tautas medicīnā, lai "izārstētu" no alkohola atkarības. Augs ir indīgs un, apdzira, lietota kopā ar alkoholu, izraisa smagu vemšanu, kas nākotnē liktu divreiz padomāt, vai atkal ķerties pie grādīgajiem dzērieniem.

Latvijā apdziru ne visai bieži var novērot visā teritorijā, kur ir piemērotas dzīvotnes. Visvairāk ziņu par apdziras atradnēm ir Gaujas Nacionālajā parkā, Ķemeru Nacionālajā parkā, kā arī citās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas bagātas ar lapu koku un egļu mežiem.

Apdzira ir ziemeļniece - pasaulē tā izplatīta Eirāzijas un Ziemeļamerikas boreālajos (ziemeļu) reģionos. Kā apdziru ietekmēs klimata pārmaiņas, vai tā sastopama tikai vecos, dabiskos mežos vai arī jaunākās mežaudzēs - uz šiem un citiem jautājumiem LBB centīsies rast atbildes šogad.

Medne uzsver, ka katrs sugas novērojums ir vērtīgs, tādēļ LBB aicina ziņot par apdziras atradumiem portālā "Dabasdati.lv" vai, rakstot uz e-pastu "Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.", kā arī vēlams pievienot fotogrāfijas.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.