Menu
 

Ziemassvētku tradīcijas, ko nodot no paaudzes paaudzē Apriņķis.lv

  • Autors:  Iveta Aunīte, psiholoģe, "Rimi bērniem" eksperte
Ziemassvētku tradīcijas, ko nodot no paaudzes paaudzē Publicitātes foto

Ziemassvētki ir vieni no tradīcijām bagātākajiem svētkiem, kad parasti kopā sanāk lielākā daļa ģimeņu. Tradīciju radīšana un ievērošana var būtiski ietekmēt mūsu un bērnu emocionālo labsajūtu, tādēļ šis laiks jāizmanto, lai ieviestu jaunus un nostiprinātu jau esošus svētku paradumus. Par to, kāda ir svētku svinēšanas nozīme, stāsta psiholoģe Iveta Aunīte.

Lielākais ieguvums no svētkiem ir to radītās pozitīvās emocijas. Tās vairo enerģiju, un – jo vairāk mūsos ir enerģijas, jo veiksmīgāk tiekam pāri dažādām grūtībām. Svētki mums dod arī kopības izjūtu – ja ģimeni, darba kolektīvu, klasi izjūtam kā savu “klanu”, tas rada drošības sajūtu, ka neesam vieni. Mums nav daudz svinamo dienu, tāpēc būtu labi, ja tās, kuras mums ir, mēs arī atzīmētu.

Kad ģimenē veidojam vai atkārtojam svētku svinēšanas tradīcijas, mēs saviem bērniem rādām paraugstundu, kā pašiem radīt prieku sev un citiem. Ja šo prasmju nav, arī pieaugušā dzīvē cilvēks var no svētku svinēšanas izvairīties, justies neveikli, bēdīgi vai trauksmaini. Savukārt bērns, kura vecāki svētkus nesvin, notiekošo var emocionāli pārdzīvot, jo īpaši tad, ja, satiekoties ar klases vai grupas biedriem, no citiem dzird, cik jauki un jautri viņiem svētkos gājis. Ja bērnam šādas pieredzes nav, viņš var justies izolēts.

Patiesībā skaista ir ikviena tradīcija, un tās ne vienmēr ir jāpārņem no citiem – tradīcijas var izgudrot arī no jauna. Katrai ģimenei ir jāierauga un jāizlolo savējās, tāpēc šeit dažas idejas ierosmei.

Kopīga vēstule Ziemassvētku vecītim

Ierasts, ka vēstules Ziemassvētku vecītim raksta bērni, bet kāpēc gan rakstīšanas procesā nevarētu iesaistīties arī pieaugušie? Ņemiet lielu lapu, ar zīmuli sadaliet tik daļās, cik ģimenes locekļu. Iespējams, bērni gribēs daļu lapas atvēlēt ģimenes mīlulim – sunim vai kaķim. Katrs savā lapas daļā uzraksta vēlēšanos, ko, iespējams, Ziemassvētku vecītis arī piepildīs. Tekstu var papildināt ar zīmējumiem vai aplikācijām. Pēc gadiem, atrastas mīļlietiņu pūralādē, šīs vēstules sagādās daudz prieka un jauku atmiņu.

Eglītes rotāšana mežā un rūķīšu pasts

Bieži vien ap Ziemassvētkiem ārā jau ir sals un sniegs, tāpēc meža dzīvniekiem kļūst arvien grūtāk atrast barību. Reizē ar Ziemassvētku svinēšanu varat izdarīt labu darbu – aiznest uz mežu kārumus dzīvniekiem. Tam derēs burkāni, bietes, āboli, kartupeļi, kurus iestiprināt egļu zaros. Kad dodaties mājās, esiet vērīgi – varbūt rūķītis kāda koka zarā iekāris kādu pateicības dāvaniņu augļu un dārzeņu nesējiem.

Dāvanu saiņošana un atvēršana

Nav liela māka dāvanas salikt papīra maisiņos, bet pavisam kas cits – rūpīgi sasaiņot katru savā papīrā un apsiet ar krāšņu lenti. Pavisam interesanti, ja katru mazāko dāvaniņu iesaiņo atsevišķi, tad dāvanu atvēršana izvēršas par smiekliem bagātu nodarbi, kur katrs nepacietībā deg tikt pie savas dāvaniņas. Starp dāvanām varat iekļaut arī tādu, kas paredzēta visiem, – dāvanu ar īpašiem atvēršanas nosacījumiem, proti, atvēršanas brīdī galvā jābūt rūķa cepurei un rokās – virtuves cimdiem. Dāvanas vērēju nosaka ar metamo kauliņu. Kurš uzmet seši vai viens, tam ir tiesības izmēģināt spēkus dāvanas atvēršanā. Kamēr viens ver, citi pēc kārtas met kauliņu – tas, kuram izdodas uzmest veiksmes skaitli, pārņem dāvanas vēršanas stafeti!

Pīrāgi, piparkūku māja un laimes cepumiņi

Gatavošanu svētku mielastam var pārvērst par lielisku tradīciju visai ģimenei. Tik jauki visiem kopā mīcīt un rullēt mīklu, griezt gaļu un sīpolus pildījumam, veidot pīrāgus pēc vecmāmiņas receptes un izbaudīt smaržu, kas izplatījusies pa visu istabu! Ne mazāk jautri būs kopā ar bērniem radīt piparkūku mājas dizainu, cept, būvēt un, visbeidzot, izgreznot ar visdažādākajiem gardumiem. Vēl kāda ideja – varat gatavot cepumiņus, kuros paslēptas nelielas lapiņas ar laimes vēlējumiem. Cepumu ēšana noteikti būs ļoti gaidīts brīdis!

Citus padomus par bērnu audzināšanu, uzturu, bērnu un ģimenes veselību, kā arī svētkiem var iegūt programmas "Rimi bērniem" platformā www.rimiberniem.lv.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.