Menu
 

Aicina tiešraidē vērot zaļās vārnas ligzdošanu Ādažu poligonā

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

No 20. maija interneta tiešraidē ikviens aicināts sekot līdzi norisēm zaļās vārnas būrī Ādažu poligonā. Pārraidi no tiešraides kameras šajā pavasarī un vasarā varēs vērot kanālā Youtube.

Zaļā vārna ir viens no retākajiem Latvijas putniem, un tiešraide no tās būra vienlaikus ir arī daļa no zinātniski pētnieciska projekta, kurā ir iespēja piedalīties ikvienam interesentiem: “Ir ļoti svarīgi censties atzīmēt visas uz būri atlidojušās zaļās vārnas, pēc iespējas kadrus dokumentējot. Tāpat iespējams, ka būri apmeklē citu sugu putni. Aicinām visus dabas draugus vērot zaļo vārnu būri un Dabasdati.lv forumā ziņot par saviem novērojumiem, iespējami vairāk novēroto dokumentējot ar attēliem,” aicina Ādažu poligona vides aizsardzības koordinatore Ieva Mārdega.

Kā stāsta I. Mārdega, zaļās vārnas uz Ādažu poligonu pārcēlušās no Garkalnes mežu dabas lieguma. Ādažu poligonā un tā tuvumā tās sākušas ligzdot 2007. gadā, kad Latvijas Ornitoloģijas biedrība tur bija izvietojusi piemērotus būrus, jo trūka dabisko ligzdvietu – melno dzilnu dobumu klajumu malās. Kopš 2007. gada Ādažu poligonā un tā tuvumā ligzdojuši līdz septiņiem pāriem zaļo vārnu, pēdējos gados – divi pāri.

Latvijā atrodas zaļo vārnu izplatības ziemeļu robeža, un no ziemošanas vietām Āfrikas dienvidos tās šeit atgriežas maija sākumā. Olu dēšana parasti tiek sākta maija beigās, jūnija otrajā pusē sāk šķilties pirmie mazuļi un apmēram jūlija vidū tie atstāj ligzdu, skaidro I. Mārdega.

Interneta tiešraide no zaļās vārnas būra Ādažu poligonā tika uzsākta 2016. gadā Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra koordinētā LIFE+ projekta “Putni Ādažos” ietvaros sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Šogad tiešraide notiks jau ceturto gadu, un to atbalsta Aizsardzības ministrija.

Ādažu poligons ietilpst Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā Natura 2000. Poligona centrālajā daļā atrodas Baltijas valstīs lielākais virsāju komplekss, kur sastopami daudzi reti un īpaši aizsargājami putni: zaļā vārna, rubenis, vakarlēpis, pupuķis un citi.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.