Menu
 

Lauku atbalsta dienests pērn klientiem kopumā atbalstos izmaksājis 571 miljonus eiro

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Lauku atbalsta dienests (LAD) pērn klientiem kopumā atbalstos izmaksājis 571 miljonus eiro, kas ir par 5,1% mazāk nekā gadu iepriekš, kad kopumā izmaksāti 602 miljoni eiro, liecina LAD mājasalapā publiskotā informācija.

Dienestā informē, ka vislielāko atbalsta apmēru - 319 miljonus eiro - Latvijas lauksaimnieki pērn ir saņēmuši platību maksājumos. Savukārt investīciju pasākumos pērn tika izmaksāti 216 miljoni eiro salīdzinājumā ar gadu iepriekš izmaksātajiem 193 miljoniem eiro. Atlikušo summu - 36 miljonus eiro - LAD pērn klientiem izmaksāja citu atbalsta maksājumu veidā.

LAD mājaslapā minēts, ka platību maksājumu izmaksas ziņā aizvadītais ir bijis rekorda gads. Jau pirmajā dienā, kad varēja veikt platību maksājumus, 16.oktobrī 39 500 klientu tika izmaksāta rekordliela vienotā platību maksājumu avansu summa - 80 miljoni eiro salīdzinājumā ar gadu iepriekš izmaksātajiem 60 miljoniem eiro. Notikusi arī elektroniska datu apmaiņa ar bioloģiskās laukaimniecības sertificējošām iestādēm, kā arī sniegts papildu atbalsts klientiem, veicot platību zīmēšanu attālināti.

Arī par investīciju pasākumiem pērn esot bijusi liela interese, saņemts liels iesniegto projektu skaits, arī LEADER programma bijusi ļoti populāra - periodā iesniegti 3496 projekti, no kuriem lielākā daļa sekmīgi īstenota. Tostarp veikta Pāvilostas mola pagarināšana, kas bijis valstiski nozīmīgs projekts. 

Pērn audzis arī saimniecību skaits, kuras izmanto sezonas laukstrādnieku moduli. Ja 2018.gadā iespēju izmantot LAD moduli sezonas laukstrādnieku reģistrēšanai izmantoja 186 saimniecības, tad pērn šo saimniecību skaits sasniedzis 231. LAD norāda, ka lielākais sezonas laukstrādnieku programmas dalībnieku skaits pagājušā gadā ir reģistrēts Zemgales, Ziemeļvidzemes un Ziemeļkurzemes reģionos. 

Dienesta mājaslapā teikts, ka pēc diviem gadiem, ko skāra dažādi lauksaimniekiem nelabvēlīgi laikapstākļi, 2019.gads bijis salīdzinoši stabils. Par to liecina gan dienesta klientu interese par iespējām investīcijās, gan atbalstam pieteikto platību un kultūru raksturojums. 

Vienlaikus 2019.gadā dienests īstenojis daudzas jaunas, inovatīvas aktivitātes. Tostarp LAD sagatavojis mobilo aplikāciju, ko var izmantot visi tie dienesta klienti, kuri izmanto Elektronisko pieteikšanās sistēmu. Mobilā aplikācija nodrošina ātrāku un vienkāršāku komunikācija starp dienestu un tā klientiem, ļaujot klientiem informāciju saņem ātrāk un informēt dienestu par izmaiņām saimniekošanā.

"2019.gadā daudz domājām par to, lai saziņa ar mūsu klientiem būtu pēc iespējas ērtāka, tāpēc tapa, piemēram, mobilā aplikācija. 2020.gadā ieviesīsim pilotprojektu kontroles procesa uzlabošanai, darbu uzsāks virtuālais asistents, vairāk izmantosim satelītattēlu sniegto informāciju. Strādāsim, lai no dienesta saņemto informāciju padarītu vēl vienkāršāku un saprotamāku," paudis LAD direktors Ģirts Krūmiņš.

LAD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts iestāde, kas administrē Eiropas Savienības Lauksaimniecības fonda līdzekļus un tiešos maksājumus zemniekiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.