Menu
 

Tirgotājus aicina pieteikties brīvdabas muzeja gadatirgum

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto: Ojārs Jansons Foto: Ojārs Jansons

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs no 4. februāra aicina pieteikties dalībai jubilejas – jau 50. – Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgū, kas notiks 6. un 7. jūnijā.

Arī šogad brīvdabas muzejs aicina amatniekus, pārtikas izstrādājumu tirgotājus, kā arī sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus pieteikties dalībai gadatirgū. Tiek aicināti pieteikties meistari, kuri darina lietišķās mākslas izstrādājumus, izmantojot un iespaidojoties no latviešu tautas arheoloģiskā un etnogrāfiskā mantojuma. Dalībnieku izvēlē priekšroka tiks dota tradicionālo amatu pratējiem: audējiem, rokdarbniekiem, kalējiem, rotkaļiem, ādas un koka izstrādājumu darinātājiem, pinējiem un podniekiem, informē Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Harita Maniņa.

Lai piedalītos gadatirgū, darbiem ir jābūt kvalitatīviem un darinātiem no tradicionāliem materiāliem. Veicot dalībnieku atlasi, tiks ņemts vērā arī tas, lai meistari būtu no visiem Latvijas novadiem. Arī šogad, veicot jauno dalībnieku atlasi, gadatirgum piedāvātos izstrādājumus vērtēs muzejā izveidota ekspertu komisija. Izvēloties arī pārtikas izstrādājumu tirgotājus un ēdinātājus, dos priekšroku vietējiem mājražotājiem un Latvijas tradicionālajiem ēdieniem. Pieteikšanās kārtība un nosacījumi no 2020. gada 4. februāra ir pieejami muzeja tīmekļvietnē www.brivdabasmuzejs.lv.

Kopš 1971. gada, kad gadatirgus tika sarīkots pirmo reizi, neviens cits pasākums Latvijā nav pulcējis vienkopus tik daudz dažādu daiļamatnieku, norāda H. Maniņa. Jau sākotnēji gadatirgū nozīmīga bija ne vien tirgošanās, bet savā pamatidejā tā bija un ir tautas lietišķās mākslas izstāde, konsultāciju un ieteikumu vieta, iespēja parādīt prasmi darināt dzīvei nepieciešamos priekšmetus skaisti. 

"Gadatirgum valsts kultūrtelpā ir ļoti nozīmīga vieta, un tas allaž bijis svarīgs tautas nacionālās pašapziņas stiprinātājs. Līdzīgi kā dziedātāji un dejotāji pulcējas Dziesmu un deju svētkos, tā amatnieki un tautas lietišķās mākslas meistari ik gadu sabrauc no visām Latvijas malām, lai rādītu savas prasmes, dalītos ar pieredzi un smeltos jaunus iespaidus turpmākajam darbam. Gadatirgus kuplināšanā piedalās ne vien amatnieki, bet arī folkloras kopas, deju grupas, dziedātāju ansambļi, kapelas, seno spēļu un rotaļu pratēji, nacionālo ēdienu darinātāji un citi dalībnieki. Viņi ir tie, kas kopj, radoši pārveido un iepazīstina mūsdienu sabiedrību ar latviešu tautas tradicionālo kultūru," atzīmē H. Maniņa.

2019. gadā gadatirgū piedalījās 549 tirgotāji ar amatniecības darinājumiem, 21 grāmatu tirgotājs, 185 pārtikas izstrādājumu tirgotāji, 18 ēdinātāji un to apmeklēja vairāk nekā 36 000 cilvēku.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.