Menu
 

Rumbulā atklāts būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrs Apriņķis.lv

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Ar devīzi “būvgružiem ir tiesības un iespējas pārtapt vērtīgos materiālos” trešdien Stopiņu novada Rumbulā atklāts jaunais vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrs “Nomales”.

Svinīgajā centra atklāšanas pasākumā pēc “Clean R” iniciatīvas tika parakstīts sadarbības memorands par efektīvāku aprites ekonomikas īstenošanu būvniecības un demontāžas atkritumu segmentā. Tajā par sadarbību vienojās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne–Ansberga, Latvijas atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis, Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājs Gints Miķelsons un Latvijas Būvmateriālu ražotāju asociācijas izpilddirektors Leonīds Jākobsons.

Parakstot memorandu, visas puse vienojās par galvenajām prioritātēm šajā jomā:
1.nepieciešama būvniecības atkritumu apsaimniekošanas tirgus sakārtošana, tostarp arī komersantu nelegālo darbību aktīvāka kontrole un ierobežošana;
2.nepieciešama precīzāka un apņēmīgāka rīcība pārejai uz aprites ekonomiku;
3.nepieciešams aktīvāks darbs pie inovatīviem risinājumiem būvniecības atkritumu efektīvākai pārstrādei būvniecībā izmantojamos materiālos;
4.nepieciešams aktīvāks izglītojošais darbs, veidojot sabiedrības izpratni par būvniecības atkritumiem un to pareizu un atbilstošu apsaimniekošanu.

Nepieciešamību pēc aktīvākas rīcības būvniecības atkritumu apsaimniekošanas jomā, parakstot sadarbības memorandu, akcentēja visas iesaistītās puses.

“Būvniecības atkritumi vienlaikus ir gan problēma un izaicinājums, gan arī iespēja. Ikdienā mēs redzam, ka ne visiem ir izpratne par to, ko drīkst un ko nedrīkst darīt ar būvgružiem, ne katrs apzinās savu lomu būvgružu atbildīgai un atbilstošai apsaimniekošanai. Tādēļ jo būtiskāks ir fakts, ka mēs – visas nozarē iesaistītās puses –, parakstot sadarbības memorandu, identificējam, kā ar aktīvu rīcību varam gādāt, lai būvniecības atkritumu apsaimniekošana notiktu videi un cilvēkam drošā veidā, lai efektīvi tiktu īstenoti aprites ekonomikas principi,” atklājot jauno būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centru “Nomales”, akcentē  vides pakalpojumu uzņēmuma SIA “Clean R”  valdes loceklis Guntars Levics.

“Ir būtiski, ka Latvijā top vietas, kurās būvgružus var kvalitatīvi un pareizi pārstrādāt, tādēļ atliek vien turpināt darbu, lai aizvien palielinās pārstrādāto būvniecības atkritumu apjomi, kas, pārtopot materiālos, var gūt “jaunu dzīvi” jaunos objektos,” viņš piebilda.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce: "Aprites ekonomikas mērķis ir novērst atkritumu rašanos, nodrošinot to pārstrādi un ilglaicīgu un racionālu izmantošanu. Šodien parakstītais memorands par efektīvāku aprites ekonomikas īstenošanu būvniecības un celtniecības atkritumu segmentā ir viens no jau īstenotajiem soļiem jaunās ekonomikas virzienā. Šādu būvniecības materiālu ilgāka atrašanās saimnieciskajā apritē mazinās sektora ietekmi uz vidi un ļaus samazināt emisijas, vienlaikus sniedzot pozitīvu ietekmi uz tautsaimniecības attīstību. Esam gandarīti par nozares aktīvu iesaisti videi draudzīgu rīcību un iniciatīvu nostiprināšanā."

Stopiņu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne papildu gandarījumu pauda par to, ka būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrs darbosies Stopiņu novadā:  “Iziet ārpus ierastā, uzdrīkstēties apgūt jaunas, videi draudzīgas tehnoloģijas un iespējas – tas ir mūsdienu sabiedrības un uzņēmēju izaicinājums, lai ieviestu pārmaiņas ne tikai mūsu paradumos un domāšanā, bet arī izpratnē par to, ko mēs esam spējīgi radīt, neizmantojot papildus dabas resursus un mudinot mūs visus būt atvērtiem attīstībai un inovācijām. Paldies par darbavietām iedzīvotājiem un ieguldījumu teritorijas un Stopiņu novada attīstībā, paldies par līdzšinējo sadarbību iedzīvotāju vides izglītības jautājumos. Esmu gandarīta, ka Stopiņu novada attīstību veicina uzņēmums “Clean R”, kura darbība attīstās dabas resursus saudzējošos un inovatīvos projektos.”

Pēc sadarbības memoranda parakstīšanas, atklāšanas pasākumā SIA “Clean R” sadarbībā ar partneriem arī parūpējās par to, lai klātesošie savām acīm varētu aplūkot, kā būvniecības atkritumi ir pārvēršami kvalitatīvos materiālos un pat gatavos vides objektos, kas ir ne vien funkcionāli un izmaksās lēti, bet arī pievilcīgi. Tostarp viesiem bija iespēja vērot, kā no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem tiek veidots glīts gabions, kas pievilcīgā veidā no citu acīm paslēpj atkritumu konteinerus.

Tāpat viesiem bija iespēja redzēt, kā notiek hidrosēja, ko demonstrēja SIA “Bestland KL” vadītājs Kristaps Liberts, ar SIA “Baltic Floc” atkārtoti pārstrādātajiem materiāliem parādot tehniskas specifiku pie jaunā būvniecības atkritumu pārstrādes centra.  Hidrosēja kā efektīvākais risinājums šobrīd tiek izmantota arī lidostas “Rīga” skrejceļu rekonstrukcijas darbos.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.