Menu
 

CSP: Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā samazinājās par 0,3 %

  • Autors:  Apriņķis.lv
Patēriņa cenu pārmaiņas (procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP Patēriņa cenu pārmaiņas (procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP

2020.gada septembrī, salīdzinot ar 2019. gada septembri, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,3 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 1,1 %, bet pakalpojumiem palielinājās par 1,7 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020. gada septembrī, salīdzinot ar 2019. gada septembri, bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, kā arī cenu pieaugumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,2 %, ko ietekmēja cenu līmeņa pieaugums svaigiem augļiem (+23,0 %), galvenokārt āboliem un apelsīniem. Cenu kāpums bija arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+6,1 %), kā arī gaļas izstrādājumiem (+3,7 %). Dārgāka kļuva kafija (+3,7 %), konditorejas izstrādājumi (+2,6 %), maize (+1,9 %), griķi (+21,7 %) un brokastu pārslas (+12,6 %). Savukārt lētāka bija mājputnu gaļa (-5,8 %), kartupeļi (-12,2 %), svaigi dārzeņi (-2,7 %) un šokolāde (-1,0 %).

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 4,3 %. Cenu kritumu galvenokārt veidoja lētāka siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, cietais kurināmais un mājokļa īre. Dārgāki kļuva mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kā arī mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi.

CSP dati arī liecina, ka veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu līmeņa pieaugums zobārstniecības pakalpojumiem, vispārējās medicīniskas prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti, galvenokārt kompensējamie medikamenti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 4,3 %, ko ietekmēja degvielas cenu kritums par 11,6 %. Dīzeļdegviela bija par 13,3 % lētāka. Benzīnam un auto gāzei cenas samazinājās par 9,7 %. Gada laikā lētāki kļuva pasažieru aviopārvadājumi, savukārt cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 2,3 %. Cenu līmenis gada laikā pieauga kultūras pakalpojumiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, ziediem un personālajiem datoriem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,4 %, informēja CSP. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,6 %, bet ēdnīcu pakalpojumiem – par 5,2 %. Savukārt viesnīcu pakalpojumiem gada laikā cenas samazinājās par 17,3 %.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas samazinājās par 1,6 %, ko lielākoties ietekmēja cenu kritums autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Savukārt dārgāki kļuva frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums bija alum un apģērbiem, savukārt cenas pieauga tabakas izstrādājumiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.