Menu
 

CSP: Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā samazinājies par 0,7 %

  • Autors:  Apriņķis.lv
Patēriņa cenu pārmaiņas (procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP Patēriņa cenu pārmaiņas (procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP

2020.gada oktobrī, salīdzinot ar 2019. gada oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājies par 0,7 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājušās par 1,6 %, bet pakalpojumiem palielinājušās par 1,5 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām oktobrī, salīdzinot ar 2019. gada oktobri, bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu pieaugumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 1,1 %, ko ietekmēja cenu līmeņa pieaugums žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+5,4 %) un gaļas izstrādājumiem (+3,2 %). Cenu kāpums bija arī svaigiem augļiem (+8,1 %), konditorejas izstrādājumiem (+2,7 %), brokastu pārslām (+15,7 %), griķiem (+21,6 %), saldējumam (+6,2 %), kafijai (+2,0 %) un pienam (+2,7 %). Savukārt lētāka bija mājputnu gaļa (-5,7 %), kartupeļi (-12,3 %), svaigi dārzeņi (-3,9 %), un sviests (-6,9 %).

CSP dati rāda, ka alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 1,6 %. Tabakas izstrādājumu cenas kāpa vidēji par 3,1 %. Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 0,6 %, galvenokārt sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Savukārt lētāks bija alus.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 4,8 %.

Cenu kritumu galvenokārt veidoja lētāka siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, cietais kurināmais un mājokļa īre. Dārgāki kļuva mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kā arī mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,7 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu līmeņa pieaugums zobārstniecības pakalpojumiem, vispārējās medicīniskas prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti, galvenokārt kompensējamie medikamenti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 5,5 %, ko ietekmēja degvielas cenu kritums par 14,0 %. Dīzeļdegviela bija par 16,9 % lētāka. Benzīnam cenas samazinājās par 10,9 %, bet auto gāzei – par 8,9 %. Gada laikā lētāki kļuva pasažieru aviopārvadājumi, savukārt cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem un pasažieru pārvadājumiem pa jūru.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 2,5 %. Cenu līmenis gada laikā pieauga kultūras pakalpojumiem, ziediem, atpūtas un sporta pakalpojumiem un personālajiem datoriem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,3 %. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,6 %, bet ēdnīcu pakalpojumiem – par 5,1 %. Savukārt viesnīcu pakalpojumiem gada laikā cenas samazinājās par 11,9 %.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, savukārt cenas pieauga telekomunikāciju pakalpojumiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.