Menu
 

LU pētnieki neprognozē būvniecības nozares pārkāršanas risku

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Otrdien Ekonomikas ministrija iepazīstināja Ministru kabinetu ar šogad veiktā pētījuma rezultātiem, kuru veica  Latvijas Universitātes un izpētes organizācijas “InnoMatrix”  ekonomikas jomas zinātnieki. Kopš 2019.gada ministrija kopā ar pētniekiem reizi gadā veic pētījumu par prognozētām izmaiņām darba spēka un būvmateriālu izmaksās būvniecības nozarē.

Būvniecības nozare jau trešo gadu pēc kārtas attīstās stabili, katru gadu tiek vērojums būvniecības produkcijas pieaugums, un nozarē nav bijuši vērojami lieli apjomu kāpumi vai kritumi. Kā informēja Ekonomikas ministrijā, prognozējams, ka šogad būvniecības produkcijas apjomu pieaugums varētu sasniegt 6,6%; arī būvniecības izmaksu pieaugums šogad tiek prognozēts 6,6% apmērā. Lai gan CSP dati par 2021.gada pirmo pusgadu uzrāda būvniecības produkcijas apjomu samazinājumu salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo pusgadu, ir plānots apjomu pieaugums gada otrajā pusē, kas palīdzēs nodrošināt stabilu nozares darbību.  Nozīmīgi būs trešā ceturkšņa dati – aktīvās būvniecības sezonas dati, kas parādīs, vai prognozētais būvniecības produkcijas apjomu pieaugums tiks sasniegts.

Pētnieki šobrīd nesaskata būvniecības nozares pārkāršanas risku. Cenu kāpums un ir skaidrojams ar būvizstrādājumu cenu kāpumu pasaulē un atsevišķu būvizstrādājumu pieejamības problēmām. Iemesls ir Covid-19 pandēmijas ietekme, kas izpaudās gan ražošanas jaudu samazinājumā, gan pieprasījuma pieaugumā, lielākai daļai pasaules valstu sildot ekonomiku caur investīcijām infrastruktūrā.

Prognozēts, ka šī nebūs ilgstoša parādība un jau šobrīd ir vērojams cenu kritums daļai būvizstrādājumu, tai skaitā kokmateriāliem.. Turklāt straujš cenu kāpums novērots atsevišķām būvizstrādājumu grupām, lielai daļai būvizstrādājumu cenu kāpums bija mērens un kopumā atbilda pagājušā gada prognozētajam.

Līdz ar to Ekonomikas ministrija uzskata, ka šobrīd nav pamata lemt par valsts investīciju samazinājumu, it īpaši pirms ir zināmi dati par būvniecības produkcijas apjomu šāgada trešajā ceturksnī. Ministrija turpina sekot cenu tendencēm gan Eiropā, gan Latvijā; ja situācija mainīsies, ministrija piedāvās valdībai risinājumus.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.