Menu
 

Tuvākajos mēnešos maizes un miltu izstrādājumu cenas varētu pieaugt par 10%

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Tuvāko divu mēnešu laikā maizes un miltu izstrādājumu cenas varētu pieaugt par aptuveni 10% salīdzinājumā ar gadu iepriekš, sacīja Latvijas Mazinieku biedrības izpilddirektore Gunta Duka.

Viņa skaidroja, ka šobrīd maiznieki vēl strādā ar iepriekšējā gada miltiem, bet šogad miltu cenas jau ir pieaugušas apmēram par 30-36% atkarībā no labības veida. "Lielākais kāpums ir rudzu bīdelētajiem un skrotētajiem miltiem, attiecīgi par 35% un 36%," komentēja Duka.

Biedrības izpilddirektore norādīja, ka maizes un miltu izstrādājumu cenu kāpumu ietekmēs šī gada ražas samazinājums, katra produkta specifiskā pagatavošanas metode, kā arī citu nepieciešamo izejvielu cenas, tostarp rapšu eļļas, margarīna, sēklu, riekstu un citu. Līdztekus produktu cenas ietekmēs arī energoresursi jeb elektrības un gāzes cenas, kā arī degvielas izmaksas.

Tāpat cenu kāpumu ietekmēs arī darbaspēka izmaksas, jo, kā uzsvēra Duka, pašlaik pārtikas ražošanas nozarē ir darbinieku deficīts, un, lai saglabātu vai piesaistītu darbiniekus, jāparedz darbaspēka izmaksu kāpums.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka, ņemot vērā, ka ir paziņots par gāzes un elektrības cenu milzīgu kāpumu, plānoto darbaspēka izmaksu pieaugumu un citus apstākļus, turpmāk sagaidām nevis mērens, bet gan salīdzinoši straujš un šokējošs pārtikas cenu pieaugums.

Gulbe sacīja, ka pasaulē ir augušas labības, eļļas un cukura cenas, kas ir izejviela daudzu pārtikas produktu ražošanai. Pieaugušas ir degvielas cenas un konteineru pārvadājumu izmaksas, kas redzamas produktu cenās veikalu plauktos.

Tāpat ziņots, ka laika apstākļu ietekmē, tostarp lielā karstuma dēļ šogad graudi ir sīki un nokults mazāks ražas apmērs, nekā cerēts.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis aģentūrai LETA atzina, ka ziemas kviešu un ziemas rapša raža būs par apmēram 20% mazāka nekā pērn, savukārt ziemas rudziem samazinājums būs par 10%. Vasarāju ražas samazinājums salīdzinājumā ar 2020.gadu, pēc LLKC speciālistu aplēsēm, varētu būt no 25% līdz 40%.

Latvijas Maiznieku biedrība reģistrēta 1993.gadā. Viens no biedrības mērķiem ir apvienot maizes ražotājus un izejvielu piegādātājus, lai veicinātu maizes ražošanas nozares attīstību un perspektīvas, risinot biedru kopīgās problēmas un pārstāvot to kopīgās intereses valsts pārvaldes un citās institūcijās. Saskaņā ar biedŗibas publiskoto informāciju, pašlaik biedrību pārstāv 16 Latvijas maiznīcas.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.