Menu
 

CSP: Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājies par 6,0 %

  • Autors:  Apriņķis.lv
Patēriņa cenu pārmaiņas (procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP Patēriņa cenu pārmaiņas (procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP

2021.gada oktobrī, salīdzinot ar 2020. gada oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 6,0 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2021. gada oktobrī, salīdzinot ar 2020. gada oktobri, bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī mājokļa iekārtai.

Pēc CSP datiem, pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 4,5 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+14,8 %) un kartupeļiem (+37,1 %). Cenas pieauga mājputnu gaļai (+10,6 %), gaļas izstrādājumiem (+4,5 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+0,8 %).

Dārgāks bija siers un biezpiens (+7,5 %), piena produkti (+10,1 %), piens (+9,2 %), jogurts (+12,6 %), saldējums (+6,5 %) un olas (+5,0 %). Cenu kāpums bija arī augu eļļai (+26,8 %), maizei (+3,1 %), miltiem un citiem graudaugiem (+8,9 %), rīsiem (+10,2 %), makaronu izstrādājumiem (+6,2 %), olīveļļai (+10,2 %), margarīnam (+11,1 %), kā arī cukuram (+4,4 %).

Savukārt lētāka bija cūkgaļa (-5,4 %), svaigi augļi (-2,5 %), kafija (-1,4 %), svaigas vai atdzesētas zivis (-7,0 %) un šokolāde (-2,4 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,3 %. Gada laikā tabakas izstrādājumu cenas palielinājās vidēji par 3,7 %. Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,5 %, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un alum.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 11,8 %. Būtiskākais cenu pieaugums bija siltumenerģijai, elektroenerģijai un dabasgāzei. Dārgāki bija mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, cietais kurināmais, mājokļa īre, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, atkritumu savākšana, kā arī mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi.

Mājokļa iekārtas grupā cenas pieauga vidēji par 4,2 %, galvenokārt sadārdzinoties mājokļa mēbelēm, kā arī mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, informēja CSP.

Veselības aprūpes grupā cenas pieauga par 3,5 %. Gada laikā vidējais cenu līmenis kāpa zobārstniecības pakalpojumiem un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Dārgāki bija arī farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā palielinājās par 15,6 %, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 33,4 %. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 35,8 %, benzīns – par 29,3 %, bet auto gāze – par 38,9 %. Gada laikā vidējais cenu līmenis pieauga lietotām automašīnām, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, kā arī pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem. Savukārt pasažieru aviopārvadājumu vidējais cenu līmenis samazinājās.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, ziediem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Savukārt cenu kritums bija apaviem.

Pēc CSP informācijas, šāgada oktobrī, salīdzinot ar 2021. gada septembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 1,1 %. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, mājokļa iekārtai, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,6 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+4,3 %). Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga maizei (+2,8 %), piena produktiem (+4,6 %), olām (+8,3 %), pienam (+4,6 %), saldējumam (+6,4 %) un sviestam (+4,7 %). Dārgāks bija siers un biezpiens (+2,2 %), augu eļļa (+3,9 %), makaronu izstrādājumi (+3,9 %). Mēneša laikā cenu līmenis samazinājās svaigiem augļiem (-5,8 %), cūkgaļai (-7,3 %) un kartupeļiem (-8,8 %). Akciju ietekmē lētākas bija svaigas vai atdzesētas zivis (-7,1 %), kā arī šokolāde (-2,3 %).

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2021. gada oktobrī bija par 15,2 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 13,8 %, bet pakalpojumiem – par 17,9 %.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.