Menu
 

Būtiski paplašināts jau esošais atbalsta kopums energoresursu cenu kompensācijai Apriņķis.lv

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - pixabay.com. Infografika - Ekonomikas ministrija Foto - pixabay.com. Infografika - Ekonomikas ministrija

25.janvāra sēdē Ministru kabinets atbalstīja jaunu Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumprojektu un grozījumus virknē Ministru kabineta noteikumu, apstiprinot jaunus papildu atbalsta pasākumus tūlītējai energoresursu cenu pieauguma mazināšanai iedzīvotāju un uzņēmēju gala rēķinos.

Kā informē Ekonomikas ministrijā, jauno atbalsta pasākumu izmaksas ir aptuveni 250 miljoni eiro, izmaksas kopā ar iepriekš apstiprinātajiem atbalsta pasākumiem – 448 miljoni eiro. Atbalsta saņemšana visiem lietotājiem tiks sniegta automātiski (izņemot dabasgāzes lietotājam, kura gazificētais objekts ir daudzdzīvokļu dzīvojamā māja, būs pienākums maksas samazinājumu piemērot norēķinos ar daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas mājsaimniecībām par patērēto dabasgāzi, piesakoties pie dabasgāzes tirgotāja maksas samazinājuma saņemšanai ne vēlāk kā līdz attiecīgā mēneša pēdējam datumam, no kura sākot piemērojams maksas samazinājums, iesniedzot apliecinājumu par daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas mājsaimniecībām un to patēriņu).

“Šodien pieņēmām sabiedrībai ļoti gaidītu un svarīgu lēmumu – būtiski paplašinājām jau esošo atbalsta kopumu strauji augošo energoresursu cenu kompensācijai. Tas sniegs tūlītēju atbalstu, kompensējot iedzīvotāju un uzņēmēju rēķinu pieaugumu, kā arī mērķēti palīdzēs tām grupām, kurām tas šobrīd visvairāk ir nepieciešams, un tiem, kuriem rēķini par komunālajiem maksājumiem ir pieauguši visvairāk. Katra maksājuma kaut neliela samazināšana ir būtisks nosacījums iedzīvotāju maksātspējas un uzņēmēju konkurētspējas saglabāšanai,” uzsver ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumprojekta mērķis ir novērst sociāli ekonomiskos riskus un tautsaimniecības izaugsmi negatīvi ietekmējošos faktorus, kas saistīti ar iepriekš nepieredzētu energoresursu strauju cenu kāpumu. Likums nosaka terminētus atbalsta pasākumus, kas mazina strauji pieaugušo energoresursu cenu izraisīto negatīvo ietekmi uz tautsaimniecību un mājsaimniecībām, norāda ministrijā.

Valdība apstiprināja izmaiņas normatīvajos aktos, lai šā gada pirmajos četros mēnešos, t.i., no šā gada 1.janvāra līdz 30.aprīlim, sniegtu šādu atbalstu mājsaimniecībām un visām juridiskām personām: valsts 100% apmērā segs elektroenerģijas obligātās iepirkumu komponentes (OIK) maksājumu; valsts 100% apmērā segs elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu izmaksas; centralizētās siltumapgādes klientiem, kuriem vērojams ekstremāls cenu pieaugums, valsts 100% apmērā segs starpību līdz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātajam tarifam; mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto apkurē, valsts segs izmaksas virs 34 EUR/MWh. Papildus Ekonomikas ministrija vērtē risinājumus uzņēmējiem gāzes rēķinu samazināšanai.

Lai mazinātu energoresursu cenu pieaugama negatīvās sekas visu galalietotāju rēķinos, valsts četrus mēnešus pilnībā segs elektroenerģijas sadales tīkla pakalpojuma izmaksas un OIK izmaksas, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN) visiem elektroenerģijas galalietotājiem, kā rezultātā 860 000 iedzīvotājiem un saimnieciskās darbības veicējiem būs jānorēķinās tikai par elektroenerģijas cenu un tai pievienoto PVN. Sistēmas maksas pilnīga kompensācija sistēmas operatoriem četru mēnešu periodā valstij provizoriski izmaksās 63,5 milj. eiro, savukārt OIK izmaksu segšana – 21,2 milj. eiro, skaidro ministrijas pārstāvji.

Centralizētās siltumapgādes mājsaimniecības lietotājiem atbalsts tiks sniegts, piemērojot maksimāli pieļaujamo siltumenerģijas cenu 68 EUR/MWh, tas nozīmē, ka valsts no budžeta līdzekļiem segs piegādātājam radušos iztrūkumu starp maksimālo pieļaujamo siltumenerģijas cenu un faktisko tarifu. Plānots, ka maksas samazinājumu par centralizētās siltumapgādes pakalpojumiem sniegs aptuveni 78 500 mājsaimniecībām un kopējais atbalsta apjoms četru mēnešu periodam sastāda 7 milj. eiro.

Savukārt mājsaimniecības lietotājiem, kā arī lietotājiem, kuru gazificētais objekts ir daudzdzīvokļu dzīvojamā māja un ja tajā dabasgāzi lieto dzīvokļu īpašnieki vai īrnieki un ja to dabasgāzes vidējais mēneša patēriņš 12 mēnešu periodā ir vairāk nekā 221 kWh/mēnesī (21 m3 mēnesī), valsts segs maksas samazinājumu par patērēto dabasgāzi. Piemērojamo maksas samazinājumu nosaka kā starpību starp maksu par patērēto dabasgāzi par vienu kWh bez pievienotās vērtības nodokļa (neietverot maksu par sistēmas pakalpojumiem un citos normatīvajos aktos noteiktos maksājumus) un 0,0340 eiro par vienu kWh bez pievienotās vērtības nodokļa. Plānots, ka atbalsts kopumā sastāda 27,4 milj. eiro, aptverot aptuveni 65 000 mājsaimniecību, kas dabasgāzi izmanto apkurei, norāda ministrijā.

Vienlaikus ministrijā atgādina, ka valdība jau 2021.gada rudenī un beigās apstiprināja vairākus atbalsta pasākumus elektroenerģijas cenu pieauguma kompensēšanai – palielināja atbalsta aizsargātajiem lietotājiem un energointensīvajiem uzņēmumiem, kā arī rada risinājumu OIK straujākai samazināšanai un samazināta sadales tarifa piemērošanai. Tāpat valdība apstiprināja ikmēneša pabalstu vakcinētiem senioriem, kā arī palielināja valsts līdzfinansējumu pašvaldības mājokļu pabalstam.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.