Menu
 

EM: 2021.gads noslēdzas ar pozitīvu mazumtirdzniecības pieaugumu

  • Autors:  Ekonomikas ministrija
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Kopš pandēmijas sākuma, situāciju mazumtirdzniecības nozarē lielā mērā ietekmēja valstī noteiktā ārkārtējā situācija un dažādi ar tirdzniecību saistīti ierobežojumi. Šie ierobežojumi atspoguļojas arī mazumtirdzniecības datos. Pagājušā gada sākumā (janvāris, februāris) un beigās (oktobris, novembris), kad spēkā bija ārkārtējā situācija un nepārtikas preču iegāde bija ierobežota, mazumtirdzniecības apgrozījums kritās.

Tomēr kopumā 2021. gadā nozare spēja saglabāt pozitīvu mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu un tas bija par 2,5% augstāks nekā 2020. gadā. Pārtikas mazumtirdzniecības apgrozījums palika nemainīgs (sarukums par 0,1%). Neskatoties uz tirdzniecības ierobežojumiem, nepārtikas tirdzniecība 2021. gadā pieauga par 3,3%, savukārt degvielas mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums bija 6,3%. Tirgotāji ir veiksmīgi spējuši pielāgoties mainīgajai situācijai un arī pircēji ir pielāgojušies jaunajām iepirkšanās formām. 2021. gadā attālinātā tirdzniecība pieauga par 23% un iedzīvotāji arvien biežāk iepirkās Internetā.

Pērn decembrī mazumtirdzniecības apgrozījumu ietekmēja iepriekšējos mēnešos (21.10-14.11.2021.) noteiktie ierobežojumi, kad tika slēgti lielākā daļa nepārtikas preču veikali un ierobežota iedzīvotāju pārvietošanās. Decembrī tirdzniecība tika atjaunota epidemioloģiski drošā vidē jeb t.s. “zaļajā” drošības režīmā. 2021. gada decembrī mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 9,9% augstāks nekā 2020 .gada decembrī (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās).

Decembrī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā pieauga par 18,1%. Straujais pieaugums saistīts ar tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu decembrī un zemo bāzi 2020. gada decembrī, kad bija ierobežota iespēja iegādāties nepārtikas preces.  Decembrī tirdzniecības apgrozījuma pieaugums bija vērojams gandrīz visās preču kategorijās, izņemot informācijas un komunikāciju iekārtu tirdzniecību. Visstraujāk pieauga apģērbu un apavu tirdzniecība (par 64%), sporta preču un spēļu tirdzniecība (par 52%) un kultūras preču tirdzniecība (par 44%). Par 1/3 pieauga arī lietoto preču mazumtirdzniecība.

Arī sadalījumā pa tirdzniecības vietām pieaugums bija vērojams gandrīz visās kategorijās, izņemot pārējā mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem, kas saruka par 10%. Visstraujāk pieauga iepirkšanās pa pastu vai Interneta veikalos (par 17,3%)

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums decembrī bija līdzīgs kā pirms gada un pieauga vien par 0,7 procentiem.

Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās decembrī pieauga par 9,4% salīdzinājumā ar 2020. gada decembri.

Līdzīgi kā iepriekš, arī šogad situāciju mazumtirdzniecībā ietekmēs pandēmijas turpmākā izplatība un spēja to ierobežot. Kā papildus slogs iedzīvotāju pirktspējai būs cenu kāpums, ko lielā mērā noteiks energoresursu cenu straujais pieaugums. Attiecīgi iedzīvotāji varētu būt piesardzīgāki lielāku pirkumu veikšanā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.