Menu
 

"Olainfarm" līdz nākamā gada aprīļa beigām jāatsavina vismaz 51% "Latvijas aptiekas" kapitāldaļu

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Zāļu ražotājam AS "Olainfarm" līdz 2023.gada 30.aprīlim jāatsavina vismaz 51% tai piederošās SIA "Latvijas aptieka" kapitāldaļas, bet atlikušās kapitāldaļas vēlākais līdz 2024.gada 30.aprīlim, teikts Konkurences padomes (KP) lēmumā par AS "Repharm" grupas māteskompānijas AS "AB City" ižķirošas ietekmes iegūšanu pār "Olainfarm".

Savukārt, ja "Olainfarm" līdz 2023.gada 30.aprīlim nav atsavinājusi vismaz 51% tai piederošo "Latvijas aptieka" kapitāldaļu, "Olainfarm" jāveic darbības, kas nepieciešamas, lai nodotu kontroli pār vismaz 51% kapitāldaļām un visām no tām izrietošajām tiesībām, izņemot tiesības saņemt dividendes, personai, kas nav saistīta ar "AB City". Tāpat KP lēmums nosaka, ka vēlākais līdz 2024.gada 30.aprīlim "Olainfarm" jāatsavina visas tai piederošās "Latvijas aptiekas" kapitāldaļas, kas nebūs atsavinātas līdz tam.

Pirms kapitāldaļu atsavināšanas darījuma pirmā posma noslēgšanas "Olainfarm" jāinformē KP par darījuma noteikumiem un kapitāldaļu ieguvēju. Savukārt pēc otrā posma pabeigšanas "Olainfarm" jāiesniedz KP informācija par visu "Latvijas aptieka" kapitāldaļu atsavināšanu un personu, kurai tās atsavinātas.

Līdz brīdim, kad atsavinātas visas "Latvijas aptieka" kapitāldaļas, jānodrošina, ka "AB City" un ar to saistītās personas neietekmē "Latvijas aptieka" saimniecisko darbību. Tāpat jānodrošina, ka starp "AB City" un "Latvijas aptieku" nenotiek informācijas apmaiņa par cenām, saimnieciskās darbības plāniem un citu komerciāli sensitīvu informāciju, izņemot, ja tas nepieciešams, lai izpildītu normatīvo aktu prasības.

"Olainfarm" valdes priekšsēdētājs Jānis Buks aģentūrai LETA norādīja, ka otrdien publicētais KP lēmums ir Konkurences likumā noteiktā "AB City" pienākuma saņemt padomes atļauju izpildes rezultāts. KP lēmumā noteiktais saistošais noteikums - atsavināt "Latvijas aptieka" kapitāldaļas ar aktīviem - ir "AB City" un "Olainfarm" no vienas puses un KP konsultāciju ietvaros saskaņotais risinājums tiesiskā regulējumā ietvaros. Buks norāda, ka "Olainfarm" pati ierosināja šādu noteikumu pirms KP pieņēma lēmumu, tāpēc šis noteikums tai bija zināms un tā jau pirms lēmuma pieņemšanas ir uzsākusi veikt darbības, kas vērstas uz pienākuma izpildi. Atbilstoši KP ar lēmumu apstiprinātajai saistošo noteikumu redakcijai "Olainfarm" ir jāveic nepieciešamās darbības, lai atsavinātu vismaz 51% "Olainfarm" piederošās "Latvijas aptiekas" kapitāldaļas ar aktīviem līdz 2023.gada 30.aprīlim.

Kā ziņots, KP atļāvusi AS "Repharm" grupas māteskompānijai AS "AB City" iegūt vienpersonisku izšķirošu ietekmi pār zāļu ražotāju AS "Olainfarm", aģentūru LETA informēja KP pārstāvji. Vienlaikus, lai novērstu iespējamos riskus konkurencei un apvienošanās negatīvās sekas farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības tirgū, apvienošanās atļauta ar saistošajiem noteikumiem, kas paredz "Latvijas aptiekas" kapitāldaļu atsavināšanu ar "AB City" un ar to saistītajām personām nesaistītai trešajai personai.

"AB City" ir "Repharm" māteskompānija, un tās uzņēmumu grupas darbība saistīta ar farmaceitisko izstrādājumu un medikamentu ražošanu un tirdzniecību, kosmētikas preču ražošanu un tirdzniecību, uztura bagātinātāju ražošanu un tirdzniecību, aptieku darbību, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu sniegšanu, medicīnas preču un piederumu tirdzniecību un citām jomām.

Savukārt "Olainfarm" darbība ir saistīta ar farmaceitisko izstrādājumu un medikamentu ražošanu un tirdzniecību, kosmētikas preču ražošanu un tirdzniecību, uztura bagātinātāju ražošanu un tirdzniecību, aptieku darbību, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, medicīnas preču un piederumu tirdzniecību un citām jomām. Latvijas teritorijā darbojas vairāki "Olainfarm" saistītie uzņēmumi, no kuriem nozīmīgākie ir "Latvijas aptieka", SIA "Klīnika DiaMed", SIA "Silvanols", SIA "OlainMed" un citi.

KP konstatēja iespējamo problemātiku farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības jeb aptieku tirgū. KP secināja, ka potenciālā konkurence piedāvājuma pusē šajā tirgū atsevišķās administratīvās teritorijās, piemēram, lielākajās pilsētās, Rīgā, Daugavpilī, Ogrē, Tukumā, Liepājā, Daugavpilī un citur, ir būtiski ierobežota vai tādas nav. Jau šobrīd Latvijā ir izveidojusies situācija, kad viena uzņēmuma vairākas aptiekas mēdz koncentrēties konkrētos apdzīvotu vietu punktos, un atsevišķās apdzīvotās vietās būtisks skaits vai pat 100% aptieku pieder vienam tirgus dalībniekam. Minētais tostarp attiecas arī uz "AB City" grupas uzņēmumu kontrolēto aptieku tīklu - AS "Sentor Farm aptiekas", kas sabiedrībā plašāk zināms kā "Mēness aptiekas".

Konsultāciju ietvaros KP un apvienošanās dalībnieki šo situāciju pārrunāja. KP 14.februārī saņēma informāciju, ka "Olainfarm" apņemas atsavināt visas tai piederošās "Latvijas aptiekas" kapitāldaļas personai vai personām, kurās "AB City" pati vai ar to saistītas personas un saistītās sabiedrības neīsteno izšķirošu ietekmi.

Izvērtējot apvienošanās dalībnieku sniegto informāciju, KP konstatēja, ka apvienošanās dalībnieku apņemšanās skaidri izslēdz šaubas par apvienošanās negatīvo ietekmi uz konkurenci farmaceitisko izstrādājumu specializētajos veikalos mazumtirdzniecības tirgos, ja apvienošanās dalībnieki atsavina visas "Latvijas aptiekas" kapitāldaļas kopā ar visiem "Latvijas aptiekas" aktīviem.

Jau ziņots, ka "Olainfarm" akcijas atbilstoši kompānijas akcionāru iepriekš pieņemtajam lēmumam šogad 10.janvārī tika izslēgtas no biržas "Nasdaq Riga" oficiālā saraksta. "AB City" izteica "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu un arī akciju atpirkšanas galīgo piedāvājumu, tiešā un netiešā kontrolē iegūstot 100% no "Olainfarm" balsstiesīgo akciju skaita.

"Olainfarm" koncerna apgrozījums 2020.gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājās 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro. Kompānijas 2021.gada finanšu rezultāti pagaidām nav publiskoti. "Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu.

"Repharm" grupa ir arī "Mēness aptieku" tīkla īpašniece AS "Sentor farm aptiekas", zāļu vairumtirgotājs AS "Recipe Plus", augu valsts ārstniecisko līdzekļu ražotājs AS "Rīgas farmaceitiskā fabrika", ambulatorās aprūpes iestāžu tīkls AS "Veselības centru apvienība" (VCA) un SIA "Centrālā laboratorija". "Repharm" patiesie labuma guvēji, pēc "Firmas.lv" datiem, ir Roberts Tavjevs un Sergejs Korņijenko. 2020.gadā "Repharm" strādāja ar 314 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,9% vairāk nekā 2019.gadā, bet "Repharm" peļņa bija 11,39 miljoni eiro.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.