Menu
 

Lidosta "Rīga" vērtēs savas darbības ietekmi uz apkārtnes mežiem

  • Autors:  LETA
Lidosta "Rīga" vērtēs savas darbības ietekmi uz apkārtnes mežiem Foto: www.marupe.lv

Starptautiskā lidosta "Rīga" jauna vides aizsardzības pasākuma laikā piecos gados vērtēs lidostas darbības ietekmi uz tās tuvumā esošajiem mežiem, aģentūru LETA informēja lidostas "Rīga" pārstāve Laura Karnīte.

Monitoringa veikšanai atlasītas desmit novērošanas stacijas jeb parauglaukumi, kas izvietoti lidostas tuvumā esošajos mežos un īpaši aizsargājamā dabas teritorijā – dabas parkā "Beberbeķi". Meža ekosistēmu veselības novērošana līdz 2022. gadam atklāta konkursa rezultātā uzticēta starptautiskam vides konsultāciju uzņēmumam SIA "Estonian, Latvian & Lithuanian Environment".

"Turpmākos piecus gadus lidostas tuvumā esošajos mežos vērtēsim, vai un kā pieaugošā gaisa satiksmes intensitāte lidostā un ar to saistīto gaisa kuģu dzinēju radīto izmešu apmēra palielinājums ietekmē tās apkārtnē esošo mežu veselību," stāstīja "Estonian, Latvian & Lithuanian Environment" meža ekosistēmu eksperts Gatis Eriņš.

Eksperts skaidroja, ka šogad un turpmākajos gados meža monitoringa laikā tiks pētīts koku vainagu stāvoklis un zemsedzes sastāvs, kādi augi un kādā daudzumā sastopami šajos mežos. Nākamajos gados eksperti ievāks datus un vērtēs, vai un kā mainās augu izplatība. Piemēram, vai monitoringam izvēlētajās vietās pieaugs šiem mežiem neraksturīgu augu sugu daudzums.

Lidostas apkārtnei ir raksturīgi boreālās klases meži, pamatā sausie priežu meži uz smilšainām augsnēm, piemēram, uz kāpām. Šajos mežos nereti sastopami dažādu sugu ķērpji, sūnas, kā arī retas un aizsargājamas sugas kā smiltāja neļķe, mārsils un pļavas silpurene. Neraksturīgas vai neiederīgas augu sugas novērotas pamatā gar apdzīvotām teritorijām un ceļu tuvumā.

"Jāņem vērā, ka mežs ir ļoti izturīgs, tāpēc izmaiņas, ko, iespējams, rada gaisa piesārņojums, nav uzreiz novērojamas. Tikai pēc pieciem gadiem varēsim izvērtēt, vai lidojumu skaita pieaugums atstāj paliekošas pēdas apkārtnes mežos," skaidroja Eriņš.

Atbilstoši "Estonian, Latvian & Lithuanian Environment" veiktās gaisa piesārņojuma izkliedes modelēšanas rezultātiem lidostas radītais piesārņojums ir vairāk koncentrēts pašā lidostas teritorijā, kur atrodas manevrēšanas ceļi un skrejceļi, ik dienas paceļas un nolaižas desmitiem gaisa kuģu. Savā ziņā līdzvērtīgs piesārņojuma avots ir netālu esošā Kārļa Ulmaņa gatve, kur ikdienā ir ļoti intensīva satiksme.

Gaisa piesārņojuma modelēšanai izmantots lidostu gaisa kvalitātes pārvaldības modelēšanas rīks "ADMS-Airport", ko gaisa kvalitātes prognozēšanai izmanto visās lielākajās lidostās pasaulē un Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas asamblejā, pieņemot lēmumus vides jautājumos.

Meža vides monitorings ir viens no pasākumiem, kas veicams atbilstoši lidostas infrastruktūras attīstības projekta līdz 2020. gadam ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumam, lai izvērtētu lidostas darbības ietekmi uz vidi.

"Līdztekus meža vides monitoringam lidostā un tās apkārtnē esošajās teritorijās lidosta īsteno dažādus pasākumus un monitoringa programmas, lai uzraudzītu un mazinātu lidostas darbības ietekmi uz vidi," norādīja lidostas "Rīga" valdes priekšsēdētāja Ilona Līce. Viņa pauda, ka septembrī lidosta "Rīga" ir veiksmīgi noslēgusi trīs ISO auditus un lidostas kvalitātes un vides pārvaldības sistēmas ir pārsertificētas atbilstoši "ISO 9001:2015" un "ISO 14001:2015" standartiem, kā arī ir iegūts jauns energopārvaldības sistēmas sertifikāts atbilstoši "ISO 50001:2011" standartam.

Lidosta seko līdzi arī zosu un dzērvju skaita izmaiņām tuvējā apkārtnē un novēro Babītes ezera kaiju koloniju, visa gada garumā nepārtraukti veic trokšņu monitoringu, kā arī rūpējas par efektīvāku energopārvaldību. Drīzumā lidosta plāno paplašināt atkritumu šķirošanas programmu, iesaistot tajā arī pasažierus.

Kā ziņots, lidosta "Rīga" pagājušajā gadā strādāja 54,639 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 8,3% vairāk nekā 2016. gadā, bet uzņēmuma peļņa pieauga 9,7 reizes, sasniedzot 3,487 miljonus eiro. Savukārt 2018. gada pirmajos sešos mēnešos lidostas apgrozījums pieauga par 13% jeb 3,33 miljoniem eiro, sasniedzot 28,69 miljonus eiro, turklāt tā guva 5,9 miljonu eiro peļņu, kas ir 7,4 reizes lielāka nekā pirmajā pusgadā pērn.

Starptautiskā lidosta "Rīga" ir lielākais aviosatiksmes mezgls Baltijas valstīs. No lidostas "Rīga" ziemas sezonā iespējams doties uz gandrīz 80, bet 2018. gada vasaras sezonā – uz 100 galamērķiem, ko nodrošina 19 aviosabiedrības. 2017. gadā lidosta "Rīga" apkalpoja vairāk nekā sešus miljonus pasažieru – 45% no kopējā Baltijas valstu pasažieru skaita.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.